sohbet odaları

Ali Müfit Gürtuna Kimdir ?

Doğum tarihi : 01 Haziran 1952
Kaç yaşında : 64
Burcu : İkizler
Meslek : Avukat, Siyaset adamı
Doğum yeri : Ermenek, Karaman

İstanbul büyükşehir eski belediye başkanıdır. Müfit Gürtuna, 1 Haziran 1952 tarihinde o zaman Konya şimdi ise Karaman iline bağlı Ermenek’te doğmuştur. Tam adı Ali Müfit Gürtuna’dır. Pendik Lisesi’ni bitirdikten sonra Orta Doğu Teknik Üniversitesi’nde 1 yıl İngilizce Dil Hazırlık Okulu okudu. Sonra Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden mezun oldu. Müfit Gürtuna, 1976 yılında üniversiteden mezun olduğunda TRT Haber Merkezi’nde çalışmaya başladı. 1977 yılında parlamentoda TRT muhabiri olarak görev yaptı. Daha sonra çeşitlyönetici olarak çalıştı. (ANAP) Anavatan Partisi’nde siyasete başladı. ANAP Kartal İlçe Başkanı oldu 1984 yılında İstanbul Büyükşehir Belediyesi Meclis Üyesi seçildi. 1989 yılına kadar İstanbul Büyükşehir Belediyesi Meclis Üyesi görevini yaparken Meclis Başkanlığı görevini de yaptı.

1989 yılından 1994 yılına kadar siyasete ara vererek serbest avukatlık yaptı. 1994 seçimlerinde, Kartal ilçesinde Refah Partisi’nden Büyükşehir Belediye Meclisi üyeliğine seçildi ve 11 Kasım 1998 tarihine kadar da İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekilliği yaptı. 12 Kasım 1998 tarihinde Büyükşehir Belediye Meclisi tarafından Recep Tayyip Erdoğan’ın, hakkında alınan hapis cezası kararının kesinleşmesi nedeniyle görevini bırakmasından sonra boşalan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı’na seçildi. 18 Nisan 1999 tarihinde yapılan yerel seçimlerde Fazilet Partisi’nden Büyükşehir Belediye Başkanlığına seçildi. Haziran 2001’de üyesi olduğu Fazilet Partisi Anayasa Mahkemesi tarafından kapatılınca bağımsız kaldı. Başkanlık görevini 1 Nisan 2004 tarihine kadar sürdürdü.

12 Kasım 1998 & 1 Nisan 2004 tarihleri arasında İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı görevinde bulundu. Görevi Recep Tayyip Erdoğan’dan aldı. Görev süresi dolduğunda yeni başkan Kadir Topbaş’a teslim etti. 2006 yılında Turkuaz Hareket adlı bir siyasi hareket başlatarak yeniden siyasete başladı. Müfit Gürtuna, Reyhan Gürtuna ile evlidir. Muhammed Fatih, Ayşe Asude ve Agah Sina adlarında üç çocuğu vardır. Müfit Gürtuna, 2008 yılında kızı Ayşe Asude Gürtuna ile danışmanlık” adlı bir şirket kurdu.

Kitapları :

2004 – ‘Bir İstanbul Sevdası (2 cilt)

Bir yanıt bırakın, or Geri İzleme kendi sitenizden.

Yorumuzu Yazın

Giriş yapmanız gereklidir giriş yap Yorum yazmak için.

Genel Genel The title of your home page Your Content Here