sohbet odaları

Mark Rutte Kimdir ?

Doğum tarihi : 14 Şubat 1967
Kaç yaşında : 50
Burcu : Kova
Meslek : Politikacı, Başbakan
Doğum yeri : Lahey, Hollanda

Mark Rutte, 14 Şubat 1967 tarihinde Lahey, Hollanda’da Hermina Cornelia ve Izaak Rutte çiftinin oğlu olarak doğmuştur. Gymnasium lisesinden 1984 yılında mezun oldu. 1984 & 1992 yılları arasında okuyarak Leiden Üniversitesinden tarih bölümünden yüksek lisan derecesinde mezun oldu. İsviçre, Lozan’da bir işletme okulu olan International Institute for Management Development’da eğitim aldı. 1997 yılına kadar Unilever ve Calve’nin adlı özel şirketlerin insan kaynakları departmanında çalışan Mark Rutte, siyasi kariyerine 90’lı yıllarda adım attı. 1997 & 2000 yılları arasında Unilever’in yan kuruluşu olan Van den Bergh Nederland’ın personel müdürü olarak görev yaptı. 2000 yılında Kurumsal İnsan Kaynakları Grubuna üye oldu ve 2002’de Unilever’in bir başka kuruluşu olan IgloMora Groep’in insan kaynakları yöneticisi oldu.

Mark Rutte, 1988 yılından 1991 yılına kadar Liberal Gençlik Örgütü JOVD’nin ve partinin 1993 & 1997 yılları arası VVD’nin yönetim kurulu üyesi oldu. 2003 yılında Parlamento üyeliğine seçildi. Mark Rutte, 31 Mayıs 2006 tarihinden beri Democratie Volkspartij Liberal voor Drijheid (VVD) (Özgürlük ve Demokrasi için Halk Partisi) siyasi parti lideridir. 2006 & 2010 yılları arasında mecliste grup başkanlığı yaptı. 22 Temmuz 2002 & 17 Haziran 2004 tarihleri arasında Çalışma ve Sosyal İşlerden Sorumlu Devlet Bakanı olarak görev yaptı. 17 Haziran 2004 & 27 Haziran 2006 tarihleri arasında ise Mesleki Eğitim ve Yüksek Öğretim Bakanlığı Genel Sekreterliği’ne atandı. Hollanda’da Kalvinist Reform Protestan Kilisesi üyesi olan Mark Rutte, halen bekardır. Ekim 2010 ayında yapılan genel seçimleri kazanınca 14 Ekim 2010 tarihinde şimdiki Hollanda kralı Willem Alexander’in annesi Kraliçe Beatrix tarafından Hollanda’nın 50. Başbakanı olarak görevlendirildi.

Kraliçe Beatrix, Mark Rutte’tan hükümeti kurmasını istediğinde, onun partisi İşçi Partisi’nden sadece 1 sandalye öndeydi. Mark Rutte’un koalisyona gitmesi. Hollanda’da 2010 yılında İkinci Dünya Savaşı’ndan bu yana ilk kez Aşırı sağcı Geert Wilders’in Özgürlük Partisi’nin (PVV) dışarıdan desteğiyle Liberal Parti (VVD) Hıristiyan Demokrat Parti (CDA) koalisyonuyla azınlık hükümeti kuruldu. O dönem aşırı sağcı Geert Wilders liderliğindeki Özgürlük Partisi ile ittifak kurabileceğini ima etmiş, “Biz hiç bir partiyi dışlamıyoruz, hiç birini… Ancak benim partim ile İşçi Partisi ve Özgürlük Partisi arasında büyük farklar var.” şeklinde konuşmuştu.
Hükümet kurulduktan sonra AB ve bütçe konuları hakkında anlaşamayınca Aşırı sağcı Geert Wilders’in Özgürlük Partisi (PVV) 21 Nisan 2012 tarihinde hükümetten desteğini çekince Mark Rutte, Kraliçe Beatrix’e istifasını 23 Nisan 2012 tarihinde sunmak zorunda kaldı. 1,5 yıl süren iktidarın ardından erken seçime gidildi.

12 Eylül 2012 tarihinde yapılan erken seçimde Mark Rutte’nin partisi (VVD) % 26,6 ve İşçi Partisi (PVDA) % 24,9 oranında oyları alarak Mark Rutte’nin Başbakanlığında, 5 Kasım 2012 tarihinde koalisyon hükümeti kuruldu. Hollanda’da 15 Mart 2017 tarihinde yapılacak olan genel seçimlerde Mark Rutte’nin partisi ile aşırı sağcı Geert Wilders liderliğindeki Özgürlük Partisi çekişecek. 11 Mart 2017 ve 12 Mart 2017 tarihinde Türk bakanlarının Hollanda’da referandum kampanyası yapmasına izin verilmemesi ile gelişen olaylar neticesinde Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile Bakan Fatma Betül Sayan Kaya’nın inişlerine izin vermedi. Hollanda’nın sağduyulu taraf olacağını vurgulayan Hollanda Başbakanı Mark Rutte, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “Nazi kalıntısı” suçlamasının kabul edilemez olduğuna işaret etti. Sadece Cumartesi günü sekiz kez Başbakan Binali Yıldırım’ı telefonla aradığını anlatan Rutte, en son Pazar sabahı saat 02:00’de Rotterdam’da olayların büyümesi üzerine Türk mevkidaşı ile görüştüğünü belirtti.

Bir yanıt bırakın, or Geri İzleme kendi sitenizden.

1 Yorum to “Mark Rutte Kimdir ?”

 1. Necmettin Yücel dedi ki:

  HOLLANDA Başbakanı Mark Rutte, bir televizyon kanalına verdiği röportajda, iki ülke arasında yaşanan krizin bu denli tırmanmasının kendilerinden kaynaklanmadığını savundu.

  Mark Rutte, “Biz ‘Gelme, geri dön’ dedik… Yine de geldi (Bakan Fatma Betül Sayan Kaya). Hem de kamu düzeni sorunu yaşanan başkonsolosluğun yakınına” ifadelerini kullandı. Birgün önce de Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun, Hollanda’da düzenlemek istediği başkanlık referandumu toplantıları iptal edilmişti.

  “Bu durumda ‘Şimdi ne yapacağız ?’ sorusu geldi gündeme” diyen Hollanda Başbakanı, Rotterdam Belediye Başkanı Ahmed Aboutaleb ve polisin “hem kararlı hem de saygılı davrandıklarını, bundan dolayı onları kutladığını” söyledi.

  “Yanlış bir filmin içinde buldum kendimi” diye konuşan Hollanda Başbakanı, “Böyle bir şeyi daha önce hiç yaşamadım, ancak sağduyulu taraf olmak istiyoruz” sözlerini kullandı.

  Türk hükümetinin Hollanda’daki Türklerden “vatandaşlarımız” olarak söz etmesinden rahatsızlık duyduğunu dile getiren Mark Rutte, “Onlar Hollanda vatandaşıdır” diye konuştu.

  YILDIRIM’LA 8 KEZ GÖRÜŞTÜK

  Mark Rutte, Dışişleri Bakanı Bert Koenders ile birlikte cumartesi akşamı mevkidaşlarıyla telefon görüşmesi yaptıklarını, bunun sonucunda Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya’nın içinde bulunduğu araçtan indiğini ve polis eskortunda Almanya’ya geri götürüldüğünü söyledi.

  Başbakan Binali Yıldırım ile gece boyunca 8 kez telefon görüşmesi yaptığını anlatan Mark Rutte, “Yani gerginliği yatıştırmak için elimizden geleni yaptık” dedi.

  Hollanda Başbakanı, Bakan Fatma Betül Sayan Kaya’nın Rotterdam’da konuşma yapmasına izin verilmesinin büyük sorumsuzluk olacağını ileri sürdü ve “Bu durum kamu düzenini büyük ölçüde etkileyecekti, ayrıca gelişmelerin yaşandığı gün Türkler bizi yaptırımlarla tehdit etmişlerdi” ifadelerini kullandı.

  “Türkiye çok gururlu bir ülke” diyen Rutte, “Ancak biz de gururlu bir ülkeyiz. Bir sınır çekmişsen o sınırı korumak son derece normal” ifadesinde bulundu.
  Başbakan Rutte, Başbakan Binali Yıldırım ile yakında bir araya gelerek durum değerlendirmesi yapacaklarını belirtti.

  Hollanda Başbakanı Mark Rutte, “Türkiye eğer özür bekliyorsa bunun için uzun süre beklemeli” dedi. Dün katıldığı bir televizyon programında krize ilişkin açıklamada bulunan Rutte “Türkiye, Hollanda’dan özür dilemeli, onlar dün bizi faşist ve Nazi olarak adlandırdı bu affedilemez” ifadesini kullandı.

  Dışişleri Bakanı Bert Koenders de, Bakan Kaya’nın Rotterdam Başkonsolosluğu’na ulaşmasına Hollanda tarafından izin verilmemesinden dolayı Türkiye’den “kesinlikle özür dilenmeyeceğini” söyledi. Koenders, Bakan Kaya’nın başkonsolosluk binasına girmesine, olağanüstü durum uygulamasından dolayı izin verilmediğini öne sürerek ‘Buna göre sınırdışı edilmiş sayılmaz. İmkânlar sunduk, çözüm aramaya çalıştık. Ama kalkıp provoke etmek olmaz” iddiasında bulundu. Yaşananlarla ilgili olarak, “Bunu yapmaya hakkımız var. Gerginlik azalsın isteriz, ama boyun da eğmeyiz” dedi.

Yorumuzu Yazın

Giriş yapmanız gereklidir giriş yap Yorum yazmak için.

Genel Genel The title of your home page Your Content Here