sohbet odaları

Fatih Kısaparmak Kimdir ?

Doğum tarihi : 31 Ocak 1961
Kaç yaşında : 59
Burcu : Kova
Meslek : Müzisyen, Besteci, Söz Yazarı
Doğum yeri : Maden, Elazığ

Fatih Kısaparmak, 31 Ocak 1961’da Elazığ’ın Maden ilçesinde eğitimci bir ailenin tek çocuğu olarak doğdu. Annesi Yıldız Hanım, emekli bir ilkokul öğretmeni ; babası Necip Güngör Bey ise, sırasıyla ortaokul ve öğretmen okulu müdürü, il milli eğitim müdürü, ortaöğretim genel müdürü ve bakanlık teftiş kurulu başkanı olarak hizmetler vermiş ; basılı beş eseri de bulunan bir bürokrattır. Ankara Deneme Lisesi’ni bitirdikten sonra, bir süre İktisat ve Hukuk fakültelerinde öğrenim gördü. Ankara Devlet Konservatuvarı ile Ankara Radyosu’nda müzik ; Devlet Güzel Sanatlar Galerisi’nde de resim çalışmaları yaptı. Ankara Deneme Lisesi’ndeki öğrencilik yıllarında, Tasvir Gazetesi adına TBMM foto muhabirliği yaptı. Üniversite döneminde ise, başta Varlık olmak üzere çeşitli edebiyat ve sanat dergilerinde şiirleri, röportajları ve araştırmaları yayımlandı.

Basılı ilk kitabı ise, 1982’de yayımlanan Yukarı Fırat Havzası’ndaki inceleme ve derlemelerini topladığı “Dil Folkloru Açısından Harput Ağzı”dır. Ayrıca, “Ve Ağır Sevdam” adını taşıyan bir şiir kitabı da bulunmaktadır.

Fatih Kısaparmak, “Bay Kilim” ve “Türkü Baba” olarak da tanındı. Türk Halk Müziği’nde, “türkü formunda beste” yaparak, geleneksel Anadolu müzik kültürünün, genç kuşaklara aktarılmasında önemli bir işlev ve görev üstlendi.

Fatih Kısaparmak, önce “Grup Kilim” ve “Grup Mozaik” sonra da “Grup Avrasya” adlı üç ayrı konser orkestrası kurdu. Erzincan, Gölcük ve Pakistan depremzedeleri ile Zonguldak grizu faciasında hayatını kaybedenlerin yanı sıra Darülaceze, Unicef v.b. kurumlar yararına “Toplumsal Dayanışma ve Yardım Konserleri” düzenledi.

Fatih Kısaparmak, “Kilim & Nazlı Bebe”, “Yarına Kaç Var & Bekle Küçüğüm”, “Cemre Düşünce”, “Güneşi Biz Yandırdık”, “Portakal Çiçeğim”, “Hoşçakal”, “Mozaik” ve “Dicle’nin Oğlu” adlarını taşıyan albümleriyle bir çok ödül aldı.

Azerbaycan’dan, Bakü’ye, Almatı’dan Aşkabat’a Türk Cumhuriyetleri, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Kazakistan ve Özbekistan’da, ABD, Rusya, Bosna-Hersek, Venezuela, Avustralya, Almanya, Avusturya, Fransa, Hollanda, Belçika, İsveç, Köln, Frankfurt ve Münih olmak üzere bir çok Avrupa kentinde konserler verdi. Halkımız Fatih Kısaparmak’a bir çok ünvanı layik gördü : “Bay Kilim”, “Çağdaş Ozan” ve “Türkü Baba” gibi.

2000 yılında, halk müziğine ve folklora katkılarından dolayı Fırat Üniversitesi Senatosu tarafından Fahri Doktora unvanı verildi.

Malatyaspor ve Elazığspor’da, toplam 3 dönem yönetim kurulu üyeliği görevinde bulunan Fatih Kısaparmak, İstanbul & Elazığ Kültür Vakfı’ndaki kurucu üyeliğinin yanı sıra, Elazığ’lılar Dayanışma Derneği’nde de yönetici ve genel sekreter olarak çalıştı.

1991 yılında, haber spikeri ve televizyon program yapımcısı ve ekonomist Şebnem Kısaparmak (Ergür)’la evlendi. Çiftin, bu evlilikten, Ozan (d. 1992) ve Kaan (d. 2005) adlı iki erkek çocukları Dünya’ya geldi.

Albümleri :

1987 – Kilim
1989 – Yarına Kaç Var & Bekle Küçüğüm
1990 – Cemre Düşünce
1991 – Güneşi Biz Uyandırdık
1992 – Portakal Çiçeğim
1994 – Hoşçakal
1995 – Mozaik 1
1996 – Dicle’nin Oğlu
1998 – Olur mu Böyle Hasan
1999 – Mor Salkımlı Sokak
1999 – Ve Senin Siirlerim
2000 – Bu Dağ Ne Rüzgarlar Gördü
2001 – Vay Benim Hayallerim
2003 – Sevdaysa Sevda, Kavgaysa Kavga
2004 – Ben İki Kere Ağladım
2007 – Belki Dönemem Anne
2009 – Aşk Ve Özgürlük İçin

Kitapları :

2000 – …Ve Ağır Sevdam

Bir yanıt bırakın, or Geri İzleme kendi sitenizden.

Yorumuzu Yazın

Giriş yapmanız gereklidir giriş yap Yorum yazmak için.

Genel Genel The title of your home page Your Content Here