sohbet odaları

Marine Le Pen Kimdir ?

Doğum tarihi : 05 Ağustos 1968
Kaç yaşında : 48
Burcu : Aslan
Meslek : Avukat, Siyasetçi
Doğum yeri : Neuilly-sur-Seine, Fransa

16 Ocak 2011 tarihinden beri Ulusal Cephe Partisi’nin (Ulusal Cephe) lideridir. Marine Le Pen, 5 Ağustos 1968 tarihinde Neuilly-sur-Seine, Fransa’da doğmuştur. Tam adı Marion Anne Perrine Le Pen’dir. Annesi Pierrette Lalanne, babası Ulusal Cephe Partisi’nin onursal lideri Jean-Marie Le Pen’dir. İki ablası vardır. Anne babası 1987 yılında boşandı. Evi terk eden annesinin sesini bir daha ancak 15 yıl sonra duyabildi. Paris’te Paris II : Assas Üniversitesi Hukuk fakültesinden 1991 yılında mezun oldu. 1992 yılında aynı üniversitede Ceza Hukuku dalında yüksek lisansını tamamladı. 1976 yılında iki ablasıyla beraber babasının Paris’teki dairesine yönelik suiskastten kılpayı kurtuldu. Marine Le Pen, 1992 & 1998 yılları arasında Paris’te serbest avukatlık yaptı. Marine Le Pen, Hukuk Fakültesi’ni bitirip avukatlık yemininden bir yıl sonra politikaya atılmaya ve babasının çizgisinde gitmeye karar verdi. 1993 yılındaki yerel seçimlerde Ulusal Cephe’ye ilk adımını attı. 1998 & 2003 yıllarında Ulusal Cephe’nin Hukuk Dairesi Başkanı olarak çalıştı.

Marine Le Pen, 2004 yılında milletvekili olarak seçildi ve Avrupa Parlamentosunda Fransız Üyesi olarak görev yaptı. 16 Ocak 2011 tarihinde Ulusal Cephe Partisi’nin Başkanı seçildi ve görevi Babası Jean-Marie Le Pen’den devraldı. Marine Le Pen, işe Ulusal Cephe Partisi’nin “ırkçı değil muhafazakar ve milliyetçi bir kitle partisi” olduğu imajını vererek başladı. Ocak 2011’de başına geçtiği partisini “şeytani olmaktan çıkarma / dediabolisation” politikasıyla bu iddiasını hayata geçirmeyi başardı. Bütün bunları AB’nin içinde bulunduğu ekonomik kriz ve ülke içindeki siyasi konjonktür nedeniyle merkez partilerden kopan halkın nabzını çok iyi tutup semboller üzerine oynayarak başardı. Son seçimlerde en çok gençler ve işçilerden oy aldı. Solun geleneksel seçmeni olan işçilerin yüzde 48’i Ulusal Cephe Partisi’ne oy verdi. Ulusal Cephe Partisi, gençlerin de en çok oy verdiği parti oldu.

Fransa’daki işsizliğin nedeninin ülkeye akın eden göçmenler olduğunu söyleyerek işsizlerin, kriz altında ezilen işçilerin, işsiz banliyö gençliğinin ilgisini çekmeyi başardı. Yabancıların oy kullanmasına, Türkiye’nin AB üyeliğine, eşcinsellerin evlat edinmesine, yabancıların sosyal yardım almasına ve oy kullanmasına karşı çıktı. Ulusal para birimini, ‘Made in France’i, sınırların kapatılmasını, yasa dışı göçmenlerin sınır dışı edilmesini, ölüm cezalarını destekledi. Marine Le Pen, iki kere evlenip boşandı. 3 çocuğu vardır. 2009 yılından beri Ulusal Cephe Partisi Genel Başkan Yardımcısı Louis Alliot ile birlikte yaşamaktadır. 2012 yılındaki Fransa’daki cumhurbaşkanlığı seçimlerine aday olmuş ancak seçimleri François Hollande kazanarak cumhurbaşkanı olmuştur. 2017 yılında yapılacak Fransa’daki cumhurbaşkanlığı seçimlerine aday olmuştur.

Evlilikleri :

1. eşi : 1995 yılında Franck Chauffroy ile evlendi. 2000 yılında boşandı. Jehanne, Louis, ve Mathilde adlarında üç çocuğu vardır.
2. eşi : 2002 yılında Eric Lorio ile evlendi. 2006 yılında boşandı.
3. eşi : 2009 yılından itibaren Ulusal Cephe Partisi Genel Başkan Yardımcısı Louis Alliot ile birlikte yaşamaktadır.

Bir yanıt bırakın, or Geri İzleme kendi sitenizden.

Yorumuzu Yazın

Giriş yapmanız gereklidir giriş yap Yorum yazmak için.

Genel Genel The title of your home page Your Content Here