sohbet odaları

Gebeliğin 3. ve 4. Ayı (10-18 Hafta Arası)

Gebeliğin 3. Ayı

Üçüncü ayın sonunda, bebeğiniz artık 6-7,5cm boyunda ve 15 gr ağırlığındadır. Emme ve yutma refleksleri gelişmektedir. Birçok organ gelişmektedir. Dolaşım ve boşaltım sistemi çalışmaya başlamıştır, karaciğer safra üretimine başlamıştır, üreme organları gelişmeye başlamıştır ama dışardan cinsiyet ayrımı henüz tespit edilemez.

SİZ NELER HİSSEDECEKSİNİZ?
Bedensel belirtileri:
*Yorgunluk, uykusuzluk
*Sık idrar yapma gereksinimi
*Kabızlık
*Midede yanma, sindirim sisteminde güçlük, şişkinlik
*Memelerde değişiklikler: dolgunluk, ağırlık, duyarlılık, meme başı çevresinde koyulaşma, meme başındaki kabarcıkların ve deri altındaki damarların belirginleşmesi.
*Ara sıra olan baş ağrıları
*Ara sıra olan baş dönmesi ve fenalaşma hissi
*İştah artışı
Bunların yanı sıra duysal açıdan da gerginlik, ağlama hissi, alınganlık, korku, duygusal yükselme, huzursuzluk gibi şeyler hissedebilirsiniz.

Gebeliğin 4. Ayı
Dördüncü ayın sonunda, artık plasenta (kordon bağı) ile beslenen ve 10cm boyunda olan bebeğinizde emme ve yutma refleksleri gelişmektedir. Beden büyümesi başın büyümesinden hızlı başlar, diş tomurcukları belirir. El ve ayak parmakları iyice ayırt edilir. Bebek insan görünümü kazanmış olmasına rağmen henüz rahim dışında yaşayamaz.

SİZ NELER HİSSEDECEKSİNİZ?
*Bitkinlik
*İdrar sıklığında azalma
*Bulantı ve kusmanın bitmesi
*Kabızlık
*Mide ekşimesi, bağırsak gazı, şişkinlik
*Arada sırada baş ağrıları
*Özellikle oturur ya da yatarken aniden ayağa kalkmak gibi ani durum değişikliklerinde arada sırada baygınlık hissi ya da baş dönmesi
*Burunun iç dokusunda şişme, burun kanamaları, işitme güçlükleri
*Dişeti kanamaları
*İştah artması
*Ayak bileklerinde ve ayaklarda hafif şişme, bazen ellerde ve yüzdede olabilir
*Beyaz vajinal akıntı
Bunların yanı sıra duygusal açıdan: çabuk öfkelenme, mantık dışı değerlendirmeler. Sonunda kendinizi artık gebe olarak hissetmeye başlamışsanız sevinç veya anlayışlılık gibi değişimlerde yaşayabilirsiniz. Kendinizi henüz gerçekten gebe gibi hissetmiyorsanız da kendinizi toparlayamam duygusu, zihinde dağınıklık, unutkanlık yoğunlaşmada güçlük gibi şeylerde hissedebilirsiniz.

Bir yanıt bırakın, or Geri İzleme kendi sitenizden.

Yorumuzu Yazın

Giriş yapmanız gereklidir giriş yap Yorum yazmak için.

Genel Genel The title of your home page Your Content Here