sohbet odaları

Oğuz Aral Kimdir ?

Doğum tarihi : ?? ?? 1936
Ölüm tarihi : 26 Temmuz 2004
Kaç yaşında öldü : 68
Meslek : Karikatürist
Doğum yeri : Silivri, İstanbul
Ölüm yeri : Bodrum, Muğla

Oğuz Aral, 1936 yılında İstanbul’un Silivri ilçesinde Mediha ve İsmail Aral çiftinin üç çocuğundan en büyüğü olarak doğmuştur. Babasını 9 yaşında kaybetti. Annesi ve üç kardeşiyle birlikte anneannesinin İstanbul Üsküdar’daki evine yerleşirler. Oğuz Aral, Güzin Aral ve karikatürist Tekin Aral’ın ağabeyidir. Liseyi Davutpaşa Lisesi’nde bitirdi. İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisi’nin üçüncü sınıfından ayrılarak, 1950’den sonra döneme damgasını vurmuş Akbaba, Marko Paşa, Dolmuş gibi çeşitli dergi ve gazetelerde karikatür çizmeye başlamıştır. 17 yaşına geldiğinde dönemin en büyük ve en uzun süreli yayın yapan mizah dergisi olan Akbaba’da profesyonel olarak çalışmaya başlamıştı.

Tiyatroya ilgisi 1958’de kurduğu pandomim tiyatrosu ile başlayan ve gelişen Oğuz Aral’ın, yazarlığı ve yönetmenliğinin yanısıra dekor tasarımını da üstlendiği ‘Huysuz İhtiyar’ yıllarca sahnede kaldı. Sanatçı, Müşfik Kenter’in 1980 yılında oynamaya başladığı “Bir Garip Orhan Veli” adlı tek kişilik oyunu da yönetmişti. Oyunun 22 yıl boyunca seyirciyle buluşma sayısı 5.000’i aşmış ve bir rekora ulaşılmıştı.

Çizgi filmler gerçekleştirdi. 1972 yılında Mizah dergisi Gırgır’ı kurdu ve yönetti. Bu derginin el değiştirmesi üzerine 1989 sonlarında “Avni” adlı yeni bir mizah dergisi çıkarmaya başladı, 1996 yılına kadar da çıkarmaya devam etti. Hasan Kaçan, Latif Demirci, Mehmet Çağçağ, Metin Üstündağ, Gani Müjde gibi onlarca ünlü karikatürist ve yazar, Oğuz Aral’ın yönetimindeki Gırgır dergisinde yetişti. Derginin kapanmasının ardından Hürriyet Gazetesi’ne geçen Aral, vefatına kadar karikatür ve yazılarını bu gazetede yayınladı.

Anadolu’nun çeşitli yerlerinde pandomim gösterileri sergileyen Oğuz Aral, Koca Yusuf (1966), Direkler Arası (1967), Bu Şehri İstanbul (1968), Ağustos Böceği ile Karınca (1971) adında çizgi filmleriyle de Türk çizgi film sektöründe önemli bir yere sahiptir. Türkiye’nin ilk canlı karikatür stüdyosunu kurdu ve burada reklam filmleri yaptı.

Kardeşi Tekin Aral ile birlikte çıkarttıkları Gırgır dergisi, zaman zaman 1.000.000’a ulaşan haftalık tirajı ile dünyanın en çok satan üçüncü mizah dergisi oldu.

Dünyada mizah dergisi olarak satışta birinci Rusya’da “Timsah” adlı mizah dergisi, ikinci ABD’de “Mad” Mizah dergisi, üçüncü ise Türkiye’den “Gırgır” mizah dergisidir.

Muhalif tavrıyla da bilinen Gırgır dergisi 12 Eylül döneminde kapatılan ilk yayın organlarından biri oldu ve dergi aynı dönemde bir çok kez soruşturmaya uğradı.

Avanak Avni tiplemesinin yapımcısı olan Oğuz Aral, Hayk Mammer, Köstebek Hüsnü, Utanmaz Adam ve Vites Mahmut gibi tiplemeleriyle de tanınıyordu.

26 Temmuz 2004’te haftalık tatil için gittiği Bodrum’da kalp krizi geçirerek 68 yaşında vefat etti. Zincirlikuyu Mezarlığı’nda toprağa verildi. Ölümünden sonra anısına 26 Temmuz 2005 tarihinde İstanbul Cihangir parkına heykeli dikildi.

Evlilikleri :

1. evliliği : İlk evliliğini 1956 yılında Sevil Güner Ener hanım ile yapan Oğuz Aral, 1964 yılında boşanmıştır.
2. evliliği : İkinci ve son evliliğini balerin Tolga Tiğin ile 1964 yılında yaptı, çiftin beraberliği Oğuz Aral’ın vefatına kadar devam etti. Elgin adında bir kızı, Seyit Ali (d. 1970) adında bir oğlu var.

Yönettiği Bazı Tiyatro Oyunları :

Huysuz İhtiyar
Keşanlı Ali Destanı

Kitapları :

2001 – Her Rakının Bir Cini Vardır
2000 – Huysuz İhtiyar 2 / Bana Bir Tarzanlığı Bile Çok Gördüler
2000 – Avni

Bir yanıt bırakın, or Geri İzleme kendi sitenizden.

Yorumuzu Yazın

Giriş yapmanız gereklidir giriş yap Yorum yazmak için.

Genel Genel The title of your home page Your Content Here