sohbet odaları

Edmond Rostand Kimdir ?

Doğum tarihi : 01 Nisan 1868
Ölüm tarihi : 02 Aralık 1918
Kaç yaşında öldü : 50
Burcu : Koç
Meslek : Şair, Tiyatro Yazarı
Doğum yeri : Marsilya, Fransa
Ölüm yeri : Paris, Fransa

Şair ve oyun yazarı olan Edmond Rostand, en çok Cyrano de Bergerac isimli tiyatro oyunu ile bilinir. Edmond Rostand, 1 Nisan 1868 tarihinde Marsilya, Fransa’da zengin ve kültürlü bir ailenin oğlu olarak doğmuştur. Tam adı Edmond Eugène Alexis Rostand’dır. Babası da şair olan Edmond Rostand, Paris’de bulunan Collège Stanislas’da edebiyat, tarih ve felsefe eğitimi aldı. Hukuk öğrenimini bitirdikten sonra Les Musardises (Aylaklıklar) (1890) adlı şiir kitabiyle edebiyat dünyasına girdi. Edmond Rostand, şiirle başladığı (Les Musardises : Ayaklıklar, 1890) edebiyat hayatına, tiyatro dalını seçerek devam etti ve bir iki başarısızlıktan sonra Cornedie-Française Tiyatrosu bir oyununu başarıyla sahneledi : Les Romanesques (Düşçüler) 1894. Adını dünyaya duyuran Cyrano de Bergerac (1897) oldu. 1894 yılında yazdığı “Les Romanesques” taşlama türündeki adlı eseri 1960’lı yıllarda Tom Jones ve Harvey Schmidt tarafından uzun ömürlü bir Amerikan müzikali olan The Fantasticks olarak uyarlandı.

1901 yılında Fransa Akademisi’ne kabul edilen en genç yazar oldu. Hiçbir sahne yeniliği taşımayan, üstelik günü geçmiş bir romantizmin sözcülüğünü yapan eserleri, gerçekçilikle doğalcılığın bezdirdiği okur katlarında, savaş yenilgisinden çıkmış Fransız seyircisine, yüce ülkülerin coşku ve sevincini getirdiği için yürekten benimsendi. Benzer koşulların sürdüğü her toplumda da aynı istekle izlenip sevildi. Edmond Rostand, Rosemonde Etienette Gerard ile evlendi. Jean ve Maurice adlı iki çocuğu oldu. Edmond Rostand, 2 Aralık 1918 tarihinde Paris, Fransa’da 50 yaşında yakalandığı İspanyol gribinden ölmüştür. Edmond Rostand’ın ölümünden sonra Cambo-les-Bains’de mimar Albert Tournaire’e yaptırdığı «Amaga» villası Edmond Rostand müzesi haline getirildi. Eksik kalan eseri, La Dernière Nuit de Don Juan ise ölümünden sonra yayımlanabildi (Don Juan’ın Son Gecesi) 1921.

Şiirleri ve Tiyatro oyunları :

1888 – Le Gant Rouge (Kırmızı Eldiven)
1890 – Les Musardises (Ayaklıklar) (Şiir)
1891 – Les Deux Pierrots Ou Le Souper Blanc
1894 – Les Romanesques (Şiirsel Tiyatro Eseri)
1895 – La Princesse Lointaine (Uzaktaki Prenses)
1897 – La Samaritaine (Samiriyeli Kadın)
1897 – Cyrano de Bergerac
1900 – L’Aiglon : A Play in Six Acts (Yavru Kartal)
1910 – Chantecler : A Play in Four Acts
1921 – La Derniere Nuit de Don Juan (Don Juan’ın Son Gecesi)
1922 – Le Cantique de L’Aile
1922 – Le Vol de la Marseillaise, (Marseillaise’in Kanat Açışı) (şiir kitabı)

Cyrano de Bergerac Oyunu Hakkında Kısa Bilgi :

Edmond Rostand’ın beş perdelik koşukla oyunu. Konunun, gerçek Cyrano de Bergerac’ın (1619 & 1655) yaşamından alındığı kabul edilir. Yazarın başarısı, çirkinliğine karşın gönlü yüce, burnunun inanılmaz büyüklüğü yanı sıra kılıcı usta, şövalye ruhlu bir aşığın özverili sevgisini çok canlı ve nükteli biçimde sergilemesidir. Kendisini sevmeyeceğini bildiği Roxane’in başkasını sevdiğini de bilerek Cyrano de Bergerac, çıkarsız aşkında ayak direr, kişiliğinin bütün değerlerini acemi aşık Christian’in yararına sunar.

‘Cyrano, çok zeki, yetenekli, duygusal bir adamdır ve genç güzel kuzeni Roxane’a aşıktır. İyi bir silahşör, iyi bir hatip, iyi bir şair, kıvrak bir zekaya sahip Cyrano’nun istediği kızı elde etmesi kolay gibi görünmektedir. Oysa ki kendisine göre çok ciddi bir kusuru vardır’o da kocaman bir burun’. Sürekli espri konusu olan bu burun Cyrano’nun, Roxane’a açılmasını engellemektedir. Cyrano burnu yüzünden : Roxane’ın onu beğenmeyeceğine o kadar emindir ki ; Roxane’a da fikrini sormak aklına bile gelmez ve ona kendisini sevmesi için bir şans bile tanımaz.

Bir yanıt bırakın, or Geri İzleme kendi sitenizden.

Yorumuzu Yazın

Giriş yapmanız gereklidir giriş yap Yorum yazmak için.

Genel Genel The title of your home page Your Content Here