sohbet odaları

Archive for Ekim 27th, 2011

Gurmar ve Faydaları

Yapılan farmokolojik araştırmalar gurmarın vücutta iki yerde etkili olduğunu göstermiştir. Ağız boşluğunda ve ince bağırsak yüzeyinde. Gurmarda gymnemik asit adı verilen organik bir kimyasal bulunur. Bu molekül seker moleküllerinin lezzet algaçlarıyla etkileşimini engeller.

Granadilla ve Faydaları

Granadilla, 19. yy ın sonlarında Havaii de üretilmeye başlanan ve daha sonraları tarihi gelişimi içerisinde Amerika nın Florida eyaletinde de üretilen bir meyvedir.

Guava ve Faydaları

Yetiştirildiği Yerler: Üretilmesi hem tohumdan ve hem de kök filizlerinden yapılabilir.

Ginkgo Biloba ve Faydaları

Kan yapıcıdır. Soğuk el ve ayaklarda faydalı olabilir. Yaşlılarda, bunama belirtilerini azaltabilir. Alzheimer hastalığında yardımcıdır. Kulak çınlamasını önlemede faydalı olabilir. Vitiligonun (ala) durdurulmasına ve yeniden pigment oluşumuna yardımcı olabilir. Troid bezinin düzenli çalışmasına katkıda bulunur (özellikle hipertroid durumunda).

Gülhatmi ve Faydaları

Gülhatmi(althaea rosa): Ebegümecigillerden; yaprakları geniş ve yuvarlak, çiçekleri büyük ve türlü renklerde olan bir süs bitkisidir.

Hodan ve Faydaları

Hodan : Hodangiller familyasından mavi beyaz çiçekli bir bitkidir.

Helvacı Kabağı ve Faydaları

Helvacıkabağı: Gövdeleri silindir biçiminde, yaprakları böbrek seklinde ve tüylüdür. Meyveleri basık küremsi, saplı, ince kabukludur. Pişirildiğinde kabukları yumuşar ve zar gibi soyulur. Kırmızı etli kısmında sekerli ve nişastalı maddeler vardır. Yemeği ve tatlısı yapılır. C ve B1 vitamini ihtiva eder.

Hayıt ve Faydaları

Hayıt (Vitex agnus-castus) : Mineçiçeğigiller familyasından; batı ve güney Anadolu’da yetişen bir ağaçtır.

Jack Meyvesi ve Faydaları

Jak Meyvesi (Artocarpus integrifolia) : Tropik bölgelerde yetişen Jackfruit dünyanın ağaçta yetişen en büyük meyvesini oluşturmaktadır.

Jambu Meyvesi ve Faydaları

Jambu Meyvesi: Anavatanı Malaya yarım adası olan bu meyve ağacının boyu 4 m. kadardır. Yaprakları kısa saplı ve oval şekilde, 30 cm. boyunda ve ortalama 10 cm. genişliğindedir.

Kuş Ekmeği ve Faydaları

Kuşekmeği (çobandağarcığı): Turpgiller familyasından; beyaz veya mor çiçekli otsu bir bitkidir. Birçok türü vardır.

Kuso ve Faydası

Kuso (kusso): Gülgiller familyasından Habeşistan’da yetişen almaşık yapraklı, katmerli çiçekli ve dişi organı geniş tepecikli bir ağaçtır.

Kurtayağı ve Faydaları

Kurtayağı: Kibritotunun en çok görülen şeklidir. Boyu 1 m kadardır. Sporlu başaklarından kurtayağı tozu denilen ve hekimlikte kullanılan sarı bir toz elde edilir.

Kurtbağrı ve Faydaları

Kurtbağrı (kurtbaharı): Zeytingiller familyasından kış aylarında yaprağını döken veya her zaman yeşil olan odunsu bir bitkidir. Yurdumuzda adi kurtbağrı yetişir. 4-5 m boyunda bir çalıdır. Çiçekleri beyazdır. Meyveleri parlak siyah renkte olup, üzümsüdür. Bütün orman bölgelerinde yetişir.

Kral Otu ve Faydaları

Kralotu (peucedanum ostruthium): Dantela gibi güzel yeşil yapraklı bir bitkidir. Çiçekleri pembe ve beyaz renkte olup, dallarının ucuna toplanmıştır. Yaprakları ilkbahar, kökü ise sonbahar aylarında toplanıp, kurutulur.

Genel Genel The title of your home page Your Content Here