sohbet odaları

Naim Süleymanoğlu Kimdir ?

Doğum tarihi : 23 Ocak 1967
Ölüm tarihi : 18 Kasım 2017
Kaç yaşında öldü : 50
Burcu : Kova
Meslek : Halterci
Doğum yeri : Mestanlı, Bulgaristan
Ölüm yeri : İstanbul

Naim Süleymanoğlu, ‘Cep Herkülü’ lakaplı, 46 dünya rekoruna imzasını atan, eski milli sporcu. Tüm zamanların en iyi haltercisi olarak, Türk ve Dünya spor tarihine adını altın harflerle yazdırdı. 23 Ocak 1967’de, Mestanlı, Bulgaristan’da dünyaya gelen Naum Shalamanov, haltere 10 yaşındayken başladı. 1982’de, Brezilya’da düzenlenen Dünya Gençler Halter Şampiyonası’nda, 52 kiloda iki altın madalya alarak şampiyon olan Süleymanoğlu, 16 yaşında, rekor kırarak yine şampiyon oldu. Böylece halter tarihinde en genç dünya rekorunu kıran halterci ünvanını aldı.

1983 & 1986 yılları arasında gençlerde 13, büyüklerde 50 olmak üzere tam 62 rekor kıran ve yine bu dönemde Dünya ve Avrupa Şampiyonaları’nda, 52, 56 ve 60 kilolarda şampiyonluklar yaşayan Süleymanoğlu, 1984, 1985 ve 1986’da dünyada, yılın haltercisi seçildi. 1984 Los Angles Olimpiyatları’na, Bulgaristan’ın da Sovyetler Birliği’nin yanında boykota katılması nedeniyle katılamayan Süleymanoğlu, ülkesindeki baskılardan kurtulmak için, 1986 senesinde, Melbourne, Avustralya’da düzenlenen Dünya Halter Şampiyonası’nda bir süre ortadan kaybolan ve daha sonra 11 Aralık’ta ortaya çıktığında, Türk Büyükelçiliği’ne sığınarak, Türkiye’de yaşama, ve Türk Milli Takımı adına karşılaşmalara çıkma telebinde bulunan sporcu, talebinin kabul edilmesinin ardından, Naim Süleymanoğlu adını aldı.

Türkiye’ye ilticasında ve getirilmesinde rol oynayan Turgut Özal, 16 Aralık’ta ülkemize gelen Naim Süleymanoğlu’nu kucaklayarak basına ve halka tanıttı. 20 Aralık 1987’de, Naim Süleymanoğlu, Cumhuriyet Halter Turnuvası’nda dünya rekoru kırdı. 1988’de, Avrupa Halter Şampiyonası’na Türkiye adına katılan ve üç altın madalyanın sahibi olan ve 60 kiloda, koparmada 150 kg kaldırarak dünya rekoru kıran Süleymanoğlu, o sene 7 Aralık’ta, Beyaz Saray’da Başkan Ronald Reagan ve eşi tarafından kabul edildi. Aynı sene, Seul Olimpiyatları’na Türkiye adına katılabilmesi için Türk hükümetince Bulgaristan’a 1 milyon dolar ödenerek gerekli izin alındı.

Bu olimpiyatlarda Süleymanoğlu, 60 kg koparmada sırasıyla, 145 kg, 150.5 kg, 152.5 kg, silkmede 175 kg, 188,5 kg, 190 kg, toplamda da 320 kg, 339 kg, 342.5 kg kaldırarak, 9 dünya ve 6 olimpiyat rekoru kırarak, Türkiye olimpiyatlar tarihinde, güreş dışında ilk altın madalya kazandıran sporcu olarak adını Türk spor tarihine yazdırdı. 1992 Barcelona Olimpiyatları’nda, rakiplerine karşı ezici üstünlük sağlayarak, yurda altın madalyayla dönen Naim Süleymanoğlu, yine o sene, Uluslararası Halter Basın Komisyonu tarafından “Dünyanın En İyi Sporcusu” seçildi.

1993 Dünya Şampiyonasında, 3 altın madalya kazanmasının yanı sıra, 2 de dünya rekoru kıran halterci, 1994’te Bulgaristan’da yapılan, Avrupa Halter Şampiyonası’nda da, sadece üç kaldırış yaparak, üç dünya rekoru kırdı. İstanbul’da yapılan Dünya Halter Şampiyonası’nda, ilk kez Türk seyircisi önüne çıkan ve bu şampiyonada sakat olmasına rağmen, 3 dünya rekoru kırarak, üç altın madalya kazanan Süleymanoğlu, bu performansıyla, en güçlü sporcu ünvanı kazandı. 1995’te, Avrupa Halter Şampiyonası’nda, yine sakat olmasına karşın, 1 altın ve 2 gümüş madalya kazanarak, Türk Milli Halter Takımı’nın birinci olmasında önemli katkılarda bulunmuş oldu.

Çin’de yapılan Dünya Şampiyonasın’a da sakat çıkarak, 3 altın madalya kazanan Süleymanoğlu, 1996’da, Amerika’da düzenlenen Atlanta Olimpiyatları’nda, 64 kiloda 4 dünya rekoru kırarak, 3. kez olimpiyatlarda madalya kazanmasıyla tarihe geçen sporcu, Sidney Olimpiyatları’nda, sakatlığının devam etmesi ve ağrıları nedeniyle başarı gösteremedi. Kariyeri boyunca, olimpiyatlardan kazandığı 3 Altın Madalyası, 7 Dünya Şampiyonluğu ve 6 Avrupa Şampiyonluğu vardır. 46 kere dünya rekoru kıran Süleymanoğlu, 2000 senesinin 7-9 Aralık günleri arasında, Atina’da toplanan, Uluslararası Halter Federasyonu Kongresi’nde astbaşkanlığa seçildi.

Naim Süleymanoğlu sporu bıraktıktan sonra siyasete atıldı. 2004 Yerel Seçimlerinde MHP’den Büyükçekmece’nin Kıraç Beldesi belediye başkan adayı ve 2007 Genel Seçimlerinde MHP’den İstanbul milletvekili adayı oldu. Ancak seçilemedi. 2012 Londra Olimpiyatları çerçevesinde, Naim Süleymanoğlu’nun adı Londra Metrosu’ndaki bir durağa verildi. Naim Süleymanoğlu, 25 Eylül 2017 tarihinde karaciğer yetmezliği sebebi ile Bakırköy’de bir hastanede yoğun bakımda tedavi altına alındı. 6 Ekim 2017 tarihinde İstanbul Ataşehir Memorial hastanesinde karaciğer nakli ameliyatı oldu. 18 Kasım 2017 tarihinde tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybetti.

Bir yanıt bırakın, or Geri İzleme kendi sitenizden.

3 Yorum to “Naim Süleymanoğlu Kimdir ?”

 1. Necmettin Yücel dedi ki:

  Avrupa, Dünya ve Olimpiyat Şampiyonu haltercimiz Naim Süleymanoğlu yoğun bakımda.

  Rekorların adamı Naim Süleymanoğlu bitkisel hayata girdi. Avrupa, Dünya ve Olimpiyat Şampiyonu haltercimiz Naim Süleymanoğlu karaciğer yetmezliğinden ölümle pençeleşiyor.

  Bakırköy Sadi Konuk Hastanesi’nde yoğun bakıma alınan Naim Süleymanoğlu’nun karaciğer nakli olmadığı takdirde hayatını kaybedeceği öğrenildi.

  Naim Süleymanoğlu’nun sağlık durumunun ciddiyetini koruduğu ifade edildi.

  Hastalığının kimse tarafından bilinmesini istemeyen Naim Süleymanoğlu, en yakınlarına şu sözleri söyledi: “Kimseye söylemeyin, kimseden benim için bir yardım sakın talep etmeyin, kimseyi aramayın, zaten yaşımı doldurdum. Ölürsem ölürüm.”

  Çocuğundan bile hastalığını saklayan Naim Süleymanoğlu’nun durumunun ciddiye binmesinin ardından, yakınları Halil Mutlu’ya haber vermek zorunda kaldı.

  Süleymanoğlu’nun 2 aydır yoğun tedavi gördüğü kaydedildi. Geçen hafta iyileşip taburcu edilen Cep Herkülü, iki gün sonra tekrar fenalaşınca ambulansla hastaneye kaldırıldı.

  Türkiye Halter Federasyonu Başkanı Tamer Taşpınar da Naim Süleymanoğlu’nun sağlığına kavuşabilmesi için acil karaciğer nakline ihtiyaç duyduğunu ifade etti.

  Cep Herkülü Naim Süleymanoğlu 1990’lı yıllarda dünyanın en çok anılan sporcuların başında yer alıyordu. 90’lı yıllarda “halter” alanında o kadar çok rekor kırdı ki, insanlar ona “cep herkülü” demeye başladı. Bulgaristan’da halter sporuna başlayan Süleymanoğlu, 9 yaşından itibaren aklında olan tek spor dalıydı. İlk altın madalyasını 15 yaşında Brezilya’da alan Süleymanoğlu, en genç halter rekortmeni olarak ismini tarihe yazdırmıştı.

  Halter sporunu yakından takip eden analistlere göre Süleymanoğlu, gelmiş geçmiş en iyi haltercidir. Süleymanoğlu’nu bu denli başarıya kavuşturanlardan biri de Eski Cumhurbaşkanı Turgut Özal’dır. Bulgaristan’dan kaçarak Türkiye’ye gelen Süleymanoğlu, Turgut Özal’ın özel yardımlarından ötürü, ülkede çalışmasını sağlamış ve birçok kez ödül almasına vesile olmuştur.

  Süleymanoğlu, sporu bıraktıktan sonra siyasete atılmak istedi. MHP’den siyasete giriş yapmak isteyen ünlü halterci, MHP’den Büyükçekmece’nin Kıraç Beldesi Belediye Başkanlığı’na adaylığını koydu, seçilemedi. Yıl 2007’yi gösterdiğinde Süleymanoğlu, tekrardan MHP’den İstanbul Milletvekili adayı oldu, o seçimde de başarılı olamadı. Cep Herkülü, 2007’den sonra tekrardan siyasete girmedi.

  Cep Herkülü efsanesi

  – 1988, 1992, 1996 yıllarında üst üste olimpiyatlarda halter dalında altın madalya kazanan tek sporcunun adı Naim Süleymanoğlu’dur.

  – Olimpiyatlarda nasıl rekor kırdı: Süleymanoğlu 60 kg koparmada 145 kg, 150.5 kg, 152.5 kg, silkme alanında ise 175 kg, 188,5 kg, 190 kg, toplam halter sırasında 320 kg, 339 kg, 342.5 kg kaldırdı ve kimsenin yapamadığını yaparak dünya rekoru kırdı.

  – Süleymanoğlu, 46 kez dünya rekoru kırarak adını efsaneler arasına yerleştirdi.

  – 1995 yılında “sakat” olmasına rağmen altın madalya kazanarak dikkatleri tekrardan üzerine çekti.

  – Çin’de yapılan olimpiyatlarda sakatlanmasına rağmen 3 altın madalyası kazanması onun halter alanında en büyük olduğunu gösteriyordu.

  – Dünyaca ünlü Time Dergisi’nin 1988 kapağında Cep Herkülü vardı.

  – Cep Herkülü 8 kez dünya şampiyonu kazandı.

  – Dünyanın en iyi sporcusu ünvanını ise 1992 yılında Uluslararası Halter Basın Komisyonu tarafından aldı.

 2. Necmettin Yücel dedi ki:

  Naim Süleymanoğlu için müjdeli haber!

  Olimpiyat ve dünya şampiyonu eski halterci Naim Süleymanoğlu ameliyata alındı.

  CEP Herkülü lakaplı eski halterci Naim Süleymanoğlu için gerekli donör bulundu. Süleymanoğlu’nun Ataşehir Memorial hastanesinde karaciğer transpantlasyonu için dün ameliyata girdiği ifade edildi. Sağlık durumunun iyi olduğu öğrenilen Naim Süleymanoğlu, karaciğer sirozu teşhisiyle 25 Eylül’de kaldırıldığı hastanenin yoğun bakım ünitesinde tedavi altına alınmıştı.

  Acil karaciğer nakli bekleyen efsane halterci için aranan uygun donör bulundu. Süleymanoğlu’nun akrabaları ve yakın çevresinde yapılan araştırma sonucunda testleri olumlu sonuç veren bir arkadaşının donör olmasına karar verildi. Süleymanoğlu bu sabah Ataşehir Memorial Hastanesi’nde ameliyata alındı.

  Donörün dün tüm testleri tamamlanmıştı. Donörden alınacak karaciğer parçası ameliyatla Naim Süleymanoğlu’na nakledilecek.

  Yaklaşık 10 gün önce rahatsızlanarak Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne kaldırılan ve durumunun ağırlaşması üzerine yoğun bakıma alınan ‘Cep Herkülü’ne karaciğer sirozu teşhisi konulmuştu. Yaşaması için tek çarenin karaciğer nakli olduğu açıklanan 50 yaşındaki efsaneyle Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yakından ilgilenmişti. Geçen hafta organ naklinin yapılacağı Ataşehir Memorial Hastanesi’ne nakledilen Süleymanoğlu için birçok kişi seferber olmuş ve nakil için başvurmuştu.

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, sağlığına kavuşması için devreye girdiği Naim Süleymanoğlu’na geçmiş olsun ve acil şifalar dileklerinde bulunmuştu. Erdoğan, “Olimpiyat, dünya şampiyonluklarını hakkıyla almış Naim Süleymanoğlu ile ilgili bir duyurumu tüm milletime ve dünyaya burada hatırlatmak istiyorum. Bildiğiniz gibi çok ciddi bir siroz ve karaciğer yetmezliği sebebiyle yoğun bakımda. Şu anda yoğun bakımdan çıkmış vaziyette bir özel hastanede. Ancak bir transplantasyon ile bir karaciğer nakliyle umudu olduğu söyleniyor. Kendisine geçmiş olsun temennimi dualarımızla özellikle güçlendirmek istiyorum. Naim Süleymanoğlu’nu o dönemde ülkemize kazandıran Turgut Özal’dı. Allah’tan şifalar temenni ediyorum” demişti.

  8 saat süren nakil operasyonunu gerçekleştiren Prof. Dr. Kamil Yalçın Polat ilk açıklamayı yaptı. Prof. Dr. Kamil Yalçın Polat, “Ameliyatta her şey planladığımız gibi gitti. Bir müddet daha yoğun bakımda kalacak. Ümit ediyorum ki her şey iyi devam edecek. Naim Süleymanoğlu, bize tüm milletimizin emanetiydi. Kendisi şu an çok iyi. Naim bugüne kadar çok zor şeyleri başardı. Hastane ekibimize teşekkür ediyorum. Donörümüz de çok iyi durumda. Tüm tedavi planlarımızı yaptık. Bir sorun olacağını düşünmüyorum.” ifadelerini kulllandı.

 3. Necmettin Yücel dedi ki:

  Olimpiyat şampiyonu eski milli halterci Naim Süleymanoğlu, tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybetti.

  Naim Süleymanoğlu, 25 Eylül 2017 tarihinde karaciğer yetmezliği sebebi ile Bakırköy’de bir hastanede yoğun bakımda tedavi altına alındı.

  6 Ekim 2017 tarihinde İstanbul Ataşehir Memorial hastanesinde karaciğer nakli ameliyatı oldu. Karaciğer naklinin ardından tedavisi Ataşehir Memorial Hastanesi’nde yoğun bakım ünitesinde devam etmekte iken 18 Kasım 2017 tarihinde tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybetti.

  Siroza bağlı karaciğer yetmezliğine bağlı olarak 28 Eylül’den bu yana Memorial Ataşehir Hastanesi Yoğun Bakım Ünitesi’nde tedavi gören ve 6 Ekim’de de Memorial Ataşehir Hastanesi Organ Nakli Merkezi Başkanı Prof. Dr. Yalçın Polat ile ekibinin gerçekleştirdiği ameliyatla karaciğer nakli olan Süleymanoğlu, son olarak beyindeki kanama ve buna bağlı artan ödem nedeniyle 11 Kasım’da acil ameliyata alınmıştı.

  Süleymanoğlu’nun hayatını kaybetmesi üzerine tedavi gördüğü hastaneden yazılı açıklama yapıldı. Açıklamada, “Yıllardır kronik karaciğer yetmezliği ile mücadele eden Olimpiyat ve Dünya Şampiyonu milli halterci Naim Süleymanoğlu yaşam mücadelesini kaybetti. İlk olarak 23 Eylül günü rahatsızlanarak komaya giren Süleymanoğlu, 6 Ekim 2017 tarihinde Memorial Ataşehir Hastanesinde karaciğer nakli ameliyatı olmuştu. 11 Kasım Cumartesi günü de beyindeki kanama odakları nedeniyle bir operasyon geçiren Süleymanoğlu, çoklu organ yetmezliğine bağlı olarak yaşamını yitirdi. Değerli sporcumuza ALLAH’tan rahmet, milletimize baş sağlığı diliyoruz” denildi.

  İstanbul Valisi Vasip Şahin, Süleymanoğlu’nun vefat ettiği hastanede düzenlenen basın toplantısında, cenaze törenine ilişkin bilgi verdi.

  Naim Süleymanoğlu’na Allah’tan rahmet, ailesine ve millete sabır dileyen Şahin, Süleymanoğlu için yarın öğle vakti Fatih Camisi’nde cenaze namazı kılınacağını belirtti. Şahin, Süleymanoğlu’nun cenazesinin Edirnekapı Mezarlığı’nda defnedileceğini bildirdi.

  Vali Şahin, “Hocalarımıza, hastane yönetimine ve bu konuyla yakından ilgilenen, emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.” dedi.

Yorumuzu Yazın

Giriş yapmanız gereklidir giriş yap Yorum yazmak için.

Genel Genel The title of your home page Your Content Here