sohbet odaları

Özlem Gürses Kimdir ?

Doğum tarihi : 18 Ağustos 1970
Kaç yaşında : 50
Burcu : Aslan
Meslek : Gazeteci, Yazar, Mimar
Doğum yeri : Ankara

Özlem Gürses, 18 Ağustos 1970 tarihinde Ankara’da Ömer Lütfi Gürses’in tek çocuğu olarak doğmuştur. İlköğretim ve lise öğrenimini Ted Ankara Koleji’nde tamamlayan Özlem Gürses, ardından Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) Mimarlık Fakültesi Şehir ve Bölge Planlama Bölümü’ne girmeye hak kazandı. Aynı bölümde yüksek şeref öğrencisi ve bölüm birincisi olarak ODTÜ Mimarlık Bölümü’ne yatay geçiş yaptı.

Özlem Gürses, Mimarlık Tarihi programında Yüksek Lisans yaparken Ankara’da 1994 yılında yedi taklalı büyük bir trafik kazası geçirdi. Kazadan sonra iyileşince İstanbul’a anneannesinin yanına gitti. Ali Kırca’nın sunduğu Siyaset Meydanı programını seyrederken altta geçen alt yazıda gördüğü programa davet ile Siyaset Meydanı programına stüdyo konuğu olarak katıldı. Aynı gece sabaha karşı Ali Kırca, “Bizim mesleği bir denemek ister misin ?” diye sorunca, hayatı değişti.

Özlem Gürses, ATV Haber Merkezi’nde muhabir olarak başladığı medya kariyerine ATV’de devam ettikten sonra 1998 yılında geçtiği Star’da Gece Hattı ve Kırmızı Koltuk’la devam etti. Bu süre içinde pek çok siyasetçi, bakan, Başbakan ve Cumhurbaşkanlarıyla özel röportajlar yaptı, muhabirlik yıllarında ise sayısız özel haber yaptı. 1998 & 1999 yılları arasında Star TV’de hafta içi her gece ve hafta sonu gece yarısı 12’den sonra ‘Gece Hattı’ adlı programını sundu.

Bu arada 2002 yılında evlenip çocuk sahibi olunca kariyerine ara verdi. Geri döndüğünde Ufuk Güldemir’in kurduğu Habertürk TV’de 20. Saat, 13 Ajansı, Bildiğin Gibi Değil, Burası Haftasonu, Habertürk Gündem programlarını hazırladı ve sundu.

Kanal 1 Ana Haber’in hem haber müdür yardımcısı hem de ekran yüzüydü. Ratinglerde 90-100 aralığında devraldığı Ana Haber Bülteni’ni ilk 20 arasına yükseltti.

Kanal 1 televizyonunda Özlem Gürses’le Bakış ve Şahane Çocuklar programlarının yapımcısı ve editörü görevi yaptı.

Skytürk’te “Özlem Gürses’le Çizgi Dışı” programında pek çok saygın ve ünlü ismi konuk olarak ağırladı. TV8’de ve Habertürk TV’de Vivet Kanetti Uluç ve Ayşe Böhürler ile birlikte sunduğu 3 YÜZ’ün özgün format yapımcısı ve editörü oldu. FOX TV’de gündüz kuşağı programlarından ‘Affetsen’in sunuculuğunu yaptı. TV8’de ayrıca gazeteci Mustafa Karaalioğlu ile beraber “Her Pazar Açıkça” tartışma programını hazırladı ve sundu.

NTV’de yayımlanan “Mimarlık ve Yaşam” kuşağının da yapımcısı ve ekran yüzü oldu. CNN TURK için ‘Yeşil Ekran’ belgesellerini hazırladı.

Arsen Gürzap’ın DİALOG Anlatım ve İletişim Okulu’nda “Haber Yazımı ve Spikerlik” ile “TV Program Yapımcılığı” derslerini, İstanbul Ticaret Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde “Röportaj Teknikleri” derslerini verdi. Özlem Gürses, son dönemde kurum ve profesyonel yöneticilere medya ilişkileri konusunda koçluk yapmaktadır.

Ayrıca Medya İlişkileri Eğitimi ve Etkili İletişim Teknikleri konularında ders vermeye devam etmektedir.

2011 yılında İstanbul Bilgi Üniversitesi ve Santralistanbul’un Basın ve Halkla İlişkiler Ofisi’ni de yönetti.

2013 yılında kurulan Artı Bir TV’de ana haber sunuculuğu ve haber müdürlüğünü yaptı. Burada Uğur Dündar ile birlikle Ana Haber’i hazırladı ve sundu.

Bugüne dek ulusal ve uluslararası çok sayıda organizasyonda “Moderatör ve Sunucu” olarak görev aldı.

Özlem Gürses, 4 ay süren ilk evliliğini 1994 yılında geçirdiği trafik kazasından sonra sonlandırdı. Özlem Gürses, 2002 yılında Türkay Tatar ile evlendi. Uzay Tatar (d. 2003) adında bir oğlu vardır.

Özlem Gürses, 2016 yılından itibaren köşe yazıları ve röportajları ile SÖZCÜ Gazetesi’nde yazarlık yapmaktadır.

Kitapları :

2017 – Bazen Olmaz : Başarısızlık Hikayeleri

Bir yanıt bırakın, or Geri İzleme kendi sitenizden.

Yorumuzu Yazın

Giriş yapmanız gereklidir giriş yap Yorum yazmak için.

Genel Genel The title of your home page Your Content Here