sohbet odaları

Uğur Başar Kimdir ?

Doğum tarihi : ?? ?? 1947
Kaç yaşında : 71
Meslek : Müzisyen
Doğum yeri : Ankara

Uğur Başar, 1947 yılında Ankara’da doğmuştur. Selçuk Başar adında abisi ve Asuman Başar adında bir kız kardeşi vardır. Uğur Başar, 18 yaşındayken Şerif Yüzbaşıoğlu Orkestrası’nda profesyonel müzik hayatına başladı. İstanbul Gelişim Orkestrası 1968 yılında abisi Selçuk Başar tarafından kuruldu. Orkestrada Sükan Tangüden, Asım Ekren, Selçuk Başar, Zerrin Özer, Garo Mafyan, Uğur Başar ve Yalçın Ateş gibi isimler yer aldı.

Daha sonra Neco, Attila Özdemiroğlu, İhsan Kayral, Robert, Şenay Yüzbaşıoğlu, Berna Doyran, Fatih Erkoç, Erdal Kızılçay, Fahir Atakoğlu, Onno Tunç, Cengiz Teoman, Atilla Şereftuğ ve Ajda Pekkan gibi isimler orkestrayla çalıştı. İlerleyen yıllarda Selçuk Başar’la 1980 başlarında İstanbul Gelişim Stüdyosu’nu açarak bir çok sanatçının albümlerinde besteci, aranjör ve icracı olarak katkıda bulundu.

1969 & 1970 kış sezonunda 23 kişilik büyük İstanbul Gelişim Orkestrası olarak Şan Tiyatrosu’nda sahneye çıktılar. 70’li yılların ortasında gruba solist olarak Zerrin Özer dahil oldu. Daha sonra dağılan grup, 1991 yılında Neco, Garo Mafyan, Selçuk Başar, Burcu Güneş, Attila Özdemiroğlu, Ayşen Tan ve Asım Ekren kadrosuyla Günay Tuncel’in Günay Restaurant’da sahneye yeniden çıktı.

Topluluğun son ekibine ise Zerrin Özer’de solist olarak katıldı. 1997 yılında Demet Tuncer’de Gelişim Orkestrası’nın bir dönem solistliğini yaptı. İstanbul Gelişim Orkestrası ; Garo Mafyan, Attila Özdemiroğlu, Selçuk Başar, Uğur Başar gibi usta müzisyenlerin aralarında bulunduğu orkestra üyeleri, “Müzikalite” sloganıyla Ajda Pekkan, Sezen Aksu, Fatih Erkoç, Erol Evgin, Neco, Sezen Aksu, Timur Selçuk, Zülfü Livaneli gibi Türkiye’ye pek çok sanatçının yetişmesine öncülük ederek pop müzik piyasasına sayısız isim kazandırdı.

2004 yılında oluşturduğu 50 kişilik senfonik orkestrayla Parkorman’da görkemli bir 35’inci yıl için verdi. Halen İstanbul Gelişim Pop ve Jazz Combo orkestralarının yöneticiliği yapmaktadır.

Bir yanıt bırakın, or Geri İzleme kendi sitenizden.

Yorumuzu Yazın

Giriş yapmanız gereklidir giriş yap Yorum yazmak için.

Genel Genel The title of your home page Your Content Here