sohbet odaları

Domenico Dolce Kimdir ?

Doğum tarihi : 13 Ağustos 1958
Kaç yaşında : 60
Burcu : Aslan
Meslek : Tasarımcı
Doğum yeri : Polizzi Generosa köyü, Palermo, Sicilya, İtalya

Domenico Dolce, 13 Ağustos 1958 tarihinde İtalya Palermo, Sicilya yakınlarında küçük bir köy olan Polizzi Generosa’da doğmuştur. Babası terzi olduğu için moda ile iç içe büyüdü. Gençken moda eğitimi aldı ve büyürken ailesinin küçük kıyafet fabrikasında çalıştı. Moda tasarımında kendi kariyeri sürdürmeye ve kendi kariyerine devam etmeye karar veren Domenico Dolce Milano’ya taşındı ve Moda tasarım okulu Istituto Marangoni’ye okumaya başladı, ancak mezun olmadan önce endüstride çalışmaya yetecek kadar bilgi sahibi olduğundan ünlü tasarım stüdyolarından birinde iş buldu.

Giorgio Armani için çalışmak arzusunda idi. 1980 yılında Stefano Gabbana ile tanıştı. 1983 yılında birlikte çalışmaya başladılar. Domenico Dolce, 1985 yılında Stefano Gabbana ile birlikte Dolce & Gabbana adlı şirketi kurdu. 1987’de ilk D & G mağazası Milano’da 7 Via Santa Cecilia’da açıldı. 1989’da Japonya’daki ilk butiklerini açtılar. 1990 yılında Milano’da ilk butiklerini açtılar. Kasım 1990’da D & G, New York City Showroom’unu Manhattan SoHo’da 532 Broadway’de açtı. D & G, Ekim 1992’de ilk kokusu olan Dolce & Gabbana Parfüm’ü piyasaya sundu.

Dolce & Gabbana markasının ismi Domenico Dolce ve Stefano Gabbana’nın dostluğundan meydana gelmektedir. Hem hayat arkadaşı hem de iş ortağı olan arkadaşlar Milan’daki bir atölyede asistan olarak çalıştıkları sırada karşılaşmışlardır. Barok sevgisini besleyen bu iki arkadaş, 1985’de Milano Collezioni’nin organizatörlerinin düzenlemiş olduğu bir moda şovuna davet edildiler ve o günden sonra bu ikili ün yapmaya başladı. Ertesi yıl ise, ilk bağımsız kadın hazır giyim şovlarını yaptılar. Bu gelişmelerin ardından, erkek giyimine de el atan ikili, imzalarını taşıyan bir parfüm serisi de çıkarmıştır.

1999 yılında İtalya, Japonya, Hong Kong ve Londra’da ardı ardına mağazalar açmışlardır. Dolce & Gabbana’nın tasarımları, çok renkli olup hayvan desenlerine de sıkça yer verilir. Bu tasarım “Haute Hippilik” olarak tanımlanmıştır. Tasarımlarda, özellikle İtalya’nın prestijli film tarihçesinden ilham alınmıştır. 1993’te, ikili Madonna’nın dünya turu “The Girlie Show” için 1.500 kostüm hazırladılar. 1999’da Whitney Houston turnesinin kostümlerini de hazırlamışlardır. Domenico Dolce, 1982 & 2005 yılları arasında moda tasarımcısı Stefano Gabbana ile beraber hayat arkadaşı olarak yaşadı.

Domenico Dolce, 2005 yılında Stefano Gabbana ile kişisel ayrılık yaşamalarına rağmen iş ortaklığına devam etmektedirler. Kolleksiyonlarında erkek ve kadın kıyafetlerinin dışında kravatlar, kemerler, el çantaları, güneş gözlüğü, saatler ve ayakkabılar vardır. Dolce & Gabbana İtalya’da Giorgio Armani, Guccio Gucci, Mario Prada ve Gianni Versace’den daha fazla ürün satmaktadır. Moda dünyasında Madonna ve Nicole Kidman, Tom Cruise, Monica Bellucci, Brian Ferry, Brad Pitt, Bruce Willis, Demi Moore, Victoria Beckham, Kylie Minogue, Beyonce Knowles, Catherine Zeta Jones, Salma Hayek, Isabella Rossellini ve Angelina Jolie gibi ünlü kişileri giydirmişlerdir.

Bir yanıt bırakın, or Geri İzleme kendi sitenizden.

Yorumuzu Yazın

Giriş yapmanız gereklidir giriş yap Yorum yazmak için.

Genel Genel The title of your home page Your Content Here