sohbet odaları

Korkunç İvan Kimdir ?

Doğum tarihi : 25 Ağustos 1530
Ölüm tarihi : 16 Mart 1584
Kaç yaşında öldü : 54
Burcu : Başak
Meslek : Devlet Başkanı
Doğum yeri : Moskova
Ölüm yeri : Moskova

Ivan IV Vasilyevich ya da bilinen adıyla Korkunç Ivan, 1533-1584 yılları arasında Rusya’nın liderliğini yapmış olan despot devlet adamıdır. Kazan ve Sibirya’yı ele geçirmiş, Rusya’yı o tarihe kadar çıkmış olduğu en geniş sınırlara çıkartmış, halkı arasında hem bir kahrama, hem de korkulacak bir diktatör olarak anılmıştır. Ivan IV Vasilyevich, 25 Ağustos 1530 tarihinde, Moskova’da dünyaya geldi. III. Vasili’nin oğlu olarak doğan Prens Ivan, babasının henüz kendisi üç yaşındayken kan zehirlenmesi nedeniyle hayatını kaybetmesi nedeniyle tahta çıktı. Ivan henüz yedi yaşındayken, kendisinin yerine tahtın sorumluluklarını üstlenen annesi Elena hayatını kaybetti; tarihçiler bu zamansız vefatın zehirlenme sonucu olduğunu söylemekte.

1547 yılında, 16 yaşındayken Çar olarak tahta geçen Ivan’ın hakimiyetinin ilk yılları, barış ve reformlarla dolu olarak geçti. Rusya’nın ilk sabit, düzenli ordusunu kuran Çar, 1550 yılında sivil ve ruhani büyüklerden teşekkül eden bir toplantı olan Sobor düzenledi. Toplantıda, Rusya’da yürürlükte olan devlet ve kilise kanunları ile nizamları üzerine konuşmalar yapıldı. Bu toplantıda karar alıcıları Mümtaz Heyet olarak adlandırıldı. 1556 yılında, Rusya’nın Volga kıyılarında bulunan en büyük köle pazarını yıkan Ivan, 1560 yılında eşini kaybedene kadar güçlü bir devlet adamı portresi çizdi. Eşinin vefatının ardında yerel yöneticilerin olduğunu ve de ailesini zehirlediklerini düşünerek bölgede bulunan soylulara karşı sert yaptırımlarda bulundu.

1565 yılında, Opriçnina adını verdiği kural ve sadece kendisine bağlı bir polis örgütü kuran Ivan, yirmi yıl sürecek olan sert hakimiyet yıllarını böylece başlatmış oldu. Bu dönemde pek çok soyluyu ve de kendisine karşı olduğunu düşündüğü haini öldürten Ivan, 1582 yılında kendi oğlunu bile öldürtmekten çekinmedi ve de böylece “Korkunç Ivan” adını kazandı. Batılı kaynaklar tarafından korkunç olarak çevrilmesine rağmen orjinal Rusça’sına baktığımızda Groznyi olan bu lakabın korkunçtan öte muhteşem anlamına geldiği de görünmekte.

1571 yılında, Kırım Kaan’ı I. Giray’ın ordularının Moskova’ya yaptığı saldırılar ve Moskova’nın yakılması, Ivan’ın hakimiyetine darbe vursa da, kısa sürede bu durumu toparladı. Livonia’nın hakimiyeti için sürdürülen 24 yıllık uzun ve sonuçsuz bir mücadele sebebiyle Rusya’nın ekonomisinin aldığı ağır darbe, devamlı süregelen iç mücadelerler ve Çar’ın aşırı sert yönetimi nedeniyle, Ivan’ın hükümdarlığının ikinci dönemi, ilki kadar başarılı geçmedi. Çar IV. Ivan, 18 Mart 1584 tarihinde, Boğdan Belsky ile satranç oynarken hayatını kaybetti; 1960 yılında mezarını açan arkeologların bulduğu civa izleri, hükümdarın zehirlendiğinin kanıtı olarak görüldü. Yerine Çar olarak Boris Godunov geçti.

Bir yanıt bırakın, or Geri İzleme kendi sitenizden.

Yorumuzu Yazın

Giriş yapmanız gereklidir giriş yap Yorum yazmak için.

Genel Genel The title of your home page Your Content Here