sohbet odaları

Tevfik Özlü Kimdir ?

Doğum tarihi : 09 Şubat 1963
Kaç yaşında : 57
Burcu : Kova
Meslek : Profesör Doktor
Doğum yeri : Aydın

Tevfik Özlü, 09 Şubat, 1963 tarihinde Aydın’da doğmuştur. İlk ve orta öğrenimini Aydın’da tamamladı. Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesinden 1987 yılında mezun olduktan sonra Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalında uzmanlık eğitimini 1992 yılında tamamladı. 1994’te yardımcı doçent, 1996’da doçent, 2002’de profesör oldu.

Tevfik Özlü, 1987 yılında Erzurum Aşkale’de Topal Çavuş Sağlık Ocağında ve Erzurum Numune Hastanesi Acil Servisinde sorumlu hekim olarak çalıştı. 1988 & 1992 yılları arasında Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalında araştırma görevlisi olarak çalıştı. 1992 & 1994 arası Elazığ Devlet Hastanesinde Göğüs Hastalıkları uzmanlığı ve Göğüs Hastalıkları Bölümü şefliği, Elazığ Verem Savaş Dispanserinde danışman hekimlik yaptı.

1994 yılında Karadeniz Teknik Üniversitesi Tıp Fakültesi İç Hastalıkları Anabilim Dalında yardımcı doçent olarak öğretim üyeliğine başladı. Bir yıl sonra burada 1995 yılında Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalını ve 2011 yılında bu Anabilim Dalına bağlı Yoğun Bakım Bilim Dalını kurdu. Kurulduğundan bugüne söz konusu Anabilim ve Bilim Dalının Başkanlığını yürütüyor. 1997 & 2000 yılları arasında dekan yardımcısı oldu. Sonraki yıllarda görevini aynı fakültede anabilim dalı başkanı olarak sürdürdü. Alanıyla ilgili çalışmalarından dolayı çeşitli ödüller aldı.

Tevfik Özlü, Tıp Fakültesinden Mezuniyet Sonrası Eğitim Komisyonu Üyeliği, Lisans Eğitimi Komisyonu Üyeliği, Dönem IV Koordinatörlüğü, Ders Kurulu Başkanlığı, eğitimden sorumlu Dekan Yardımcılığı, Fakülte Kurulu ve Fakülte Yönetim Kurulu Üyeliği, Farabi Hastanesi Yürütme Kurulu Üyeliği gibi görevler üstlendi.

2008-2015 arasında Karadeniz Teknik Üniversitesinin uygulama ve araştırma merkezi olan Farabi Hastanesinin Başhekimliğini yürüttü. Karadeniz Teknik Üniversitesi Hasta Hakları Uygulama ve Araştırma Merkezinin (HAHUM) kurucusu ve halen Müdürlüğünü yürütüyor. Yurt içi ve yurt dışı tıbbi dergilerde Türkçe ve İngilizce olarak yayınlanmış çok sayıda bilimsel makalesi mevcut. Akademik ve popüler düzeyde yayınlanmış çok sayıda kitabın yazarı olup, bir o kadar mesleki kitaba yazar ve editör olarak katkıda bulundu.

Bölgesel olarak yayınlanan gazetelerde (Karadeniz ve Günebakış 2000 & 2009) sağlık çalışanlarına dönük ulusal bir tıp gazetesinde (Medimagazin 2005 & 2013) sağlıkla ilgili bir web sitesinde (www.sağlikaktuel.com 2009 & 2013) ve ulusal Sabah Gazetesinde (Günaydın 2006 & 2008) köşe yazıları yazdı. Ulusal ve uluslararası bilimsel / mesleki dergilerde danışmanlık, editörlük yaptı.

Türkiye Sağlık Enstitüleri Başkanlığı (TUSEB), Türkiye Halk Sağlığı ve Kronik Hastalıklar Enstitüsü (TÜHKE) Bilim Kurulu Üyesi. Göğüs Hastalıkları Hekimlerinin ulusal uzmanlık dernekleri olan Türkiye Solunum Araştırmaları Derneği (TÜSAD) ve Türk Toraks Derneği (TTD) içerisinde çeşitli faaliyetlerde bulundu. 2012 & 2016 yılları arasında Göğüs Hastalıkları, Göğüs Cerrahisi ve Yoğun Bakım hekimlerinin uzmanlık derneği olan Akciğer Sağlığı ve Yoğun Bakım Derneğinin (ASYOD) kurucu ve ilk dönem genel başkanlığını yürüttü. Halen bu derneğin yönetim kurulu üyesidir. Türk Göğüs Hastalıkları Yeterlilik Kurulu (TGHYK) Akreditasyon Kurulu Üyeliği yaptı ve Sağlık Bakanlığı Sağlık Eğitimi Genel Müdürlüğü Tıpta Uzmanlık Kurulu Müfredat Oluşturma Sistemi (TUKMOS) Göğüs Hastalıkları Komisyonu Başkanlığını yürüttü. Hasta Hakları ve Sağlıklı Yaşam Derneğinin (HAKSAY) Kurucu Üyesi olup, halen başkanlığını yürütüyor.

Profesör Doktor Tevfik Özlü, evli ve üç çocuk babasıdır.

Çeşitli meslek kitapları olan Profesör Doktor Tevfik Özlü’nün ayrıca Hekiminizi Nasıl Alırdınız ? Hekim Yüzü Görmek Zorunda Kalanlar İçin Rehber Kitap 2003, Hasta Hakları 2005 adlarında yazmış olduğu kitapları vardır.

Profesör Doktor Tevfik Özlü, Mart 2020’de oluşturulan Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesidir.

2019 Aralık ayında Çin’de nükseden koronavirüs (Kovid-19) ile birlikte Dünya Sağlık Örgütü böyle bir hastalığın varlığını ortaya koydu. Daha sonra ise Sağlık Bakanlığı doğru kararlar vere bilmek için öğretim üyelerinden oluşan bilim kurulu kurma kararı aldı.

Koronavirüs Bilim Kurulu’nda yer alan bazı isimler şu şekilde :

Profesör Doktor Ateş Kara
Profesör Doktor Tevfik Özlü
Profesör Doktor Alpay Azap
Profesör Doktor Canan Ağalar
Profesör Doktor Recep Öztürk
Profesör Doktor Mehmet Ceyhan
Profesör Doktor İlyas Dökmetaş
Profesör Doktor Serap Şimşek Yavuz

Kitapları :

2003 – Hekiminizi Nasıl Alırdınız ? Hekim Yüzü Görmek Zorunda Kalanlar İçin Rehber Kitap
2005 – Hasta Hakları

Bir yanıt bırakın, or Geri İzleme kendi sitenizden.

Yorumuzu Yazın

Giriş yapmanız gereklidir giriş yap Yorum yazmak için.

Genel Genel The title of your home page Your Content Here