sohbet odaları

İsmail Kahraman Kimdir ?

Doğum tarihi : ?? ?? 1940
Kaç yaşında : 75
Meslek : Avukat, Milletvekili
Doğum yeri : Rize

27. dönem TBMM. Başkanıdır. İsmail Kahraman, 1940 yılında Rize’de doğmuştur. İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesinden mezun oldu. Talebe Cemiyeti Başkanlığı, 11 Mart 1967 ile 19 Ağustos 1969 arasındaki 49’uncu döneminde (MTTB) Milli Türk Talebe Birliği Genel Başkanlığı, Birlik Vakfı,Türkiye Gönüllü Teşekküller Vakfı (TGTV) Kuruculuğu ve Mütevelli Heyeti Başkanlıkları yaptı. İsmail Kahraman, o yıllarda “Türk gençleri, Batı’nın asi, baş belası olarak tavsif ettiği uzun saçlı erkekler, çıplak kızların taklitçiliğine özendirilerek uçuruma itilmektedir. Tüm kötülüklerin anası komünizm ve onun şakşakçısı solculuktur” görüşünü savunuyordu. MTTB, o dönemde komünizmle mücadelenin etkili örgütlerinden biriydi.

1967’de Papa 4. Paul, Ayasofya’yı ziyareti sırasında diz çöküp dua etmişti. Turistler de Papa’ya eşlik edince, Kahraman öncülüğündeki MTTB bunu ‘Ayasofya’da ayin’ olarak yorumladı. Kahraman, bunun ‘Yaralayıcı’ olduğunu söylerken “Madem Papa dua ediyor, öyle ise ibadete açık” diyerek MTTB üyeleriyle birlikte Ayasofya’da toplu namaz kıldı. Özel Sektörde İdare Meclisi Başkanlıkları, Çalışma Bakanlığı Müşavirliği görevlerinde bulundu. Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Geliştirme Vakfı Kurucular Kurulu Üyesi ve Mütevelli Heyeti Başkanlığı yaptı. 20., 21. ve 26. dönemlerde milletvekili olarak TBMM’nde bulundu. 20. Dönemde 1995 yılında Refah Partisi’nden İstanbul milletvekili olarak seçildi. 21. Dönemde 1999 yılında Fazilet Partisi’nden tekrar İstanbul milletvekili olarak seçildi.

Süleyman Demirel’in Cumhurbaşkanı, Necmettin Erbakan’ın Başbakan olduğu yıllarda 54. Türkiye Hükûmeti’nde 28 Haziran 1996 – 30 Haziran 1997 tarihleri arasında Kültür ve Turizm Bakanı olarak görev yaptı. Fazilet Partisi’nden sonra kurulan ve Recep Tayyip Erdoğan’ın ‘Yeniden Atılım Partisi’ adını vermek istediği partiye ‘Adalet ve Kalkınma Partisi’ adının yani AK Parti olmasını öneren İsmail Kahraman, AK Partinin kurucuları arasında olmadı. 2001 yılında Fazilet Partisi’nin kapatılması üzerine Erdoğan’la birlikte yeni parti kurma çalışmalarına başlayan 5-6 kişilik çekirdek ekibin içinde oldu ancak o dönemde bazı kişilerin yeni partide olmasını kabul etmediğinden yeni partide olmadı.

7 Haziran 2015 seçimlerine katılmayan İsmail Kahraman, 1 Kasım 2015 seçimlerinde AKP İstanbul milletvekili olarak seçildi. İsmail Kahraman, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yanı sıra, 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Başbakan Ahmet Davutoğlu ve partinin büyük bölümünce de “ağabey” konumunda kabul ediliyor. İsmail Kahraman, evlidir. 4 çocuğu vardır. 22 Kasım 2015 tarihinde Adalet ve Kalkınma Partisi’nin Meclis Başkan adayı olarak 3. Turda 316 oy alarak TBMM. Başkanı seçilmiştir.

Siyasi Partileri :

1983 & 1998 – Refah Partisi
1998 & 2001 – Fazilet Partisi
2015 – Adalet ve Kalkınma Partisi

Bir yanıt bırakın, or Geri İzleme kendi sitenizden.

Yorumuzu Yazın

Giriş yapmanız gereklidir giriş yap Yorum yazmak için.

Genel Genel The title of your home page Your Content Here