sohbet odaları

Pierre Louys Kimdir ?

Doğum tarihi : 10 Aralık 1870
Ölüm tarihi : 06 Haziran 1925
Kaç yaşında öldü : 55
Burcu : Yay
Meslek : Şair, Yazar
Doğum yeri : Gent, Belçika
Ölüm yeri : Paris, Fransa

Pierre Louys, 10 Aralık 1870 tarihinde Belçika’nın Gent kentinde doğmuştur. Tam adı Pierre-Félix Louis’dır. Hayatının tamamını Fransa’da geçiren Pierre Louys, Paris’teki École Alsacienne’de eğitim gördü ve orada gelecekteki Nobel Ödülü sahibi ve eşcinsel hakları savunucusu Andre Gide ile iyi bir arkadaşlık geliştirdi.

Tenselliği kusursuz bir üslupla yansıtan yapıtlarıyla tanınmış Fransız romancı ve şair olan Pierre Louys, Parnasçılar ve simgeci şairlerle yakınlık kurdu. Besteci Claude Debussy’nin de yakın arkadaşıydı.

1891 yılında Paris’de “La Conque” adında bir dizi kısa ömürlü edebiyat dergisi çıkardı. Yunan’lı şair Sappho’yu andıran bir tarzda lezbiyen aşk temasını işleyen düz yazı şiirleri Les Chansons de Bilitis’in (Bilitis’in Şarkıları) 1894 yılında Yunanca’dan çeviri olduğunu ileri sürerek edebiyat uzmanlarını bile yanılttı.

Eski İskenderiye’deki saray gözdelerinin yaşamını betimleyen Aphrodite (Afrodit) adlı romanıyla da 1896 yılında büyük ün kazandı. Psyché (Uyuyan Güzel) adlı romanı, ölümünden sonra 1927 yılında yayımlandı. En iyi romanı, 1898 yılında yazdığı ve İspanya’da geçen La Femme et le pantin’dir (Kadın ve Oyuncağı).

1899 yılında Louise ile evlenen Pierre Louys, daha sonra boşandıktan sonra 04 Haziran 1923 tarihinde Aline Steenackers ile evlendi. 3 çocuğu vardı.

Pierre Louys, 06 Haziran 1925 Paris, Fransa’da 55 yaşında ölmüştür.

Bir yanıt bırakın, or Geri İzleme kendi sitenizden.

Yorumuzu Yazın

Giriş yapmanız gereklidir giriş yap Yorum yazmak için.

Genel Genel The title of your home page Your Content Here