sohbet odaları

Sırt Egzersizleri

Sırt Egzersizleri : Sırt kasları vucüdun yükünü taşıyan temel kas gruplarındandır. Sırt kaslarını çalıştırmak daha güçlü ve dik durmayı sağlamanın yanı sıra omurgaya da destek olacaktır. Pek çok kişi sırt ve bel ağrıların şikayet etmektedir. Eğer düzenli ve bilinçli olarak sırt ve bel kasları çalıştırılırsa bu ağrılarda büyük oranda kaybolacaktır. Bu bölümde bulunan egzersizler ile sırt kaslarının nasıl çalıştırılacağını uygulamalı olarak görebilirsiniz.

EGZERSİZ 1: Ayaklarınız omuz genişliğinde açın. Karnınız içeride ve göğüs dışarı doğru dönük olsun. Dirseklerinizi yumuşak tutup kollarınızı başınızın üzerine uzatarak lastik bandı tutun. Yorulduğunuz zaman dinlenip tekrar deneyin.

EGZERSİZ 2: Lastik bandı gerip başınızın arkasından aşağıya indirin ve kaldırın. Kollarınız aynı doğrultu da olmasına özen gösterin. Sırt kaslarınızın güçlenmesi için lastik bandı ikiye katlayabilirsiniz.


EGZERSİZ 3
: Elleriniz başınızın yanında, bacaklarınız birleşik olacak biçimde yüzüstü yatın. Başınız yere dönük olmalıdır. Karın kaslarınızı içeri çekin ve pelvis tabanınızı kaldırın.

EGZERSİZ 4: Elleriniz ve sırt kaslarınızı kullanarak başınızı ve omuzlarınızı yerden birkaç santimetre kaldırın. Boynunuzla sırtınız aynı doğrultuda olsun ve yüzünüz yere baksın.

EGZERSİZ 5: Egzersiz 4’ ü yaptıktan sonra aynı egzersizi ellerinizi kullanmadan yapmayı deneyin. Başınızı aşağıda tutup, kalkarken ellerinizi de üst vücudunuzla birlikte kaldırın. Egzersiz bittiğinde, elleriniz ve dizlerinizin üzerinde yükselerek ve kalçanızı topuklarınıza doğru iterek sırtınızı esnetin.

EGZERSİZ 6: Kollarınız iki yana açık olarak yüzüstü uzanın. Yüzünüzü aşağı dönük tutun, karnınızı içeri çekin ve pelvis tabanını kaldırın.

EGZERSİZ 7: Ellerimizi yumruk şekline getirip iki yana açıyoruz. Sonra kollarımızı yerden 3–5 cm kaldırmaya çalışınız. Dilerseniz bu egzersizi avuç içine bir miktar ağırlık alarak da yapabilirsiniz.

EGZERSİZ 8: Özellikle hamilelik dönemi geçiren bayanlar için ideal bir egzersizdir. Sırt çukurunun düzeltilmesi için birebirdir. Sırtüstü uzanın. Ellerinizi dizlerinizin altından geçirerek göğsünüze çekin, sonra gevşetin.

EGZERSİZ 9: Bir önceki egzersizde olduğu gibi dizlerinizi göğsünüze doğru çekin ve dışarı itmeye çalışın. Bu şekilde kalçalarınızın üzerinde sallanın. Bu hareket sakinleştiricidir.

EGZERSİZ 10: Dizleriniz ve elleriniz üzerinde yükselin. Sırtınızı olabildiğince kubbeleştirin. Sırtınızın altındaki esnemeyi hissetmek için kalçalarınızı sıkıştırın ve başınızı aşağıya indirin.

EGZERSİZ 11: Belinizi gevşeterek içeri doğru kavis yapın. Sonra yukarı doğru öteleme hareketi yapın.

Bir yanıt bırakın, or Geri İzleme kendi sitenizden.

Yorumuzu Yazın

Giriş yapmanız gereklidir giriş yap Yorum yazmak için.

Genel Genel The title of your home page Your Content Here