sohbet odaları

Rahmi Saltuk Kimdir ?

Doğum tarihi : ?? ?? 1945
Kaç yaşında : 72
Meslek : Şair, Tiyatro, Dizi, Sinema Oyuncusu, Ses Sanatçısı
Doğum yeri : Tunceli

Rahmi Saltuk, 1945’te Tunceli’nin Hozat ilçesinin Akören köyünde doğdu. İlk ve ortaokulu Tunceli’de, liseyi Balıkesir ve Elazığ’da okudu. İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden başladığı yüksek öğrenimini Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde tamamladı (1978). Ama hiç avukatlık yapmadı. Aile çevresinden dolayı çok küçük yaşlarda saz çalıp türkü ve deyiş söylemeye başladı. Balıkesir Lisesi’nde okurken müzik kolu başkanıydı ; kurduğu ve solisti olduğu okul grubu ile her cumartesi Balıkesir il radyosunda bir saatlik türkü programı yapıyordu. Hem Tunceli’li, hem Hukuk Fakültesi öğrencisi, hem de 68’li olunca Rahmi Saltuk’da kaçınılmaz olarak siyasete ilgi duydu. 1966’da Türkiye İşçi Partisi’ne (TİP) üye oldu. Haziran 1967’de İstanbul’da, Harbiye Açık Hava Tiyatrosu’nda düzenlenen Nesimi Çimen Dostlar Gecesi’ne Ruhi Su İzmir’den gelemediği için katılamayınca, arkadaşları Rahmi Saltuk’u sahneye ittiler.

Ruhi Su’nun tok sesini taklit ederek söylediği türküler önce o gece, daha sonra ilerleyen yıllarda sol / sosyalist çevrede tanınmasını sağladı ; işgallerin, direnişlerin, Deniz Gezmiş ve arkadaşlarının üniversite eylemlerinin vazgeçilmez sesi oldu. Halk Oyuncuları Topluluğu’nun Pir Sultan Abdal adlı oyununda “ozan” rolünü üstlenmesi ve bu rolde iki buçuk yıl boyunca 900 temsilde türkü söylemesi, Rahmi Saltuk’u yurt çapında popüler bir sanatçı haline getirdi. 12 Mart 1971 askeri darbesinin ardından yurtdışına çıkmak zorunda kaldı. Batı ve Doğu Almanya ile Fransa, Belçika ve İsveç’de konserler verdi. 1974’te Türkiye’ye döndü. 1979 yılının haziran ayında Paris’te iken anlaştığı bir Fransız menejer ile çalışmak üzere tekrar Fransa’ya gidip müzik çalışmalarını Paris’te sürdürmeyi kararlaştırmışken darbe olduğu için yurtdışına çıkamadı ve isteği ile askere gitti ; askerliğini Isparta / Eğirdir’de askerlik şubesi başkanı olarak yaptı. 1973’te Güneş Karabuda’nın yönettiği “Bebek” filminde oynadı. 1979’da Şerif Gören’in yönettiği Almanya Acı Vatan filminde hem Hülya Koçyiğit ile birlikte başrol oynadı hem de filmin müziklerini yaptı.

Diskografisi :

Yenice Yolları
Terketmedi Sevdan Beni
Dosttan Dosta (1, 2 ve 3)
Açılın Kapılar Şaha Gidelim
Acıyı Bal Eyledik
Dostlara Çağrı
Hoy Nare
Hani Kurşun Sıksan Geçmez Geceden
Elde Hüzün Kaldı

Bir yanıt bırakın, or Geri İzleme kendi sitenizden.

1 Yorum to “Rahmi Saltuk Kimdir ?”

  1. Necmettin Yücel dedi ki:

    Rahmi Saltuk, (d. 1945, Tunceli)Türk Halk Müziği sanatçısı, besteci, sinema oyuncusu, tiyatro oyuncusu. Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden mezun oldu. Uzun yıllardır halk müziğiyle uğraşan sanatçı, türkülere özgün yorumlar getirmesiyle ve Ruhi Su’ninkine benzer tok sesiyle tanınır. 1979’da yapılan Almanya Acı Vatan adlı filmin müzikleri Rahmi Saltuk’a aittir. Aynı filmde yer alan Mahmut adlı karakteri de o canlandırmıştır. Oyuncu olarak rol aldığı diğer bir film ise 1973 tarihli Bebek adlı filmdir.

    Rahmi Saltuk, 1968 & 1970 yılları arasında sahnelenen Pir Sultan Abdal adlı tiyatro oyununda anlatıcı ozan rolünü üstlenmişti. Söz konusu oyun, Türkiye’nin çeşitli yerlerinde 900 kez sahnelenerek, Türkiye tiyatro tarihinde bir rekor kırmıştı. Rahmi Saltuk, bu oyunda pek çoğu Pir Sultan Abdal’ın şiirlerinden oluşan 15 kadar türküyü yorumlamıştır. Rahmi Saltuk, Kalan Müzik adlı şirketin sahibi Hasan Saltuk’un amcasının oğludur.

Yorumuzu Yazın

Giriş yapmanız gereklidir giriş yap Yorum yazmak için.

Genel Genel The title of your home page Your Content Here