sohbet odaları

Uğur Dündar Kimdir ?

Doğum tarihi : 28 Ağustos 1943
Kaç yaşında : 73
Burcu : Başak
Meslek : Gazeteci, Yönetmen
Doğum yeri : Silivri, İstanbul

15 Eylül 1943 tarihinde İstanbul’un Silivri ilçesi Akören Köyü’nde doğan Uğur Dündar, lise eğitimini Vefa Lisesi’nde tamamladı. Lisans eğitimini ise, İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi Gazetecilik Enstitüsü’nde yapan Dündar, 1970 yılında TRT’nin açtığı sınavları kazanarak televizyon prodüktörü ünvanıyla göreve başladı. Gene 1970 senesinde İngiltere’de BBC’nin “Televizyonda Yapım Yönetim” kursuna katıldı. Türkiye’ye döndükten sonra TRT’de ; yapımcı, yönetmen, sunucu olarak değişik televizyon programlarına imza atan Dündar, “dram ve çocuk yapımları” dışında hemen her türlü TV programlarına imza attı. İlk yıllar sırasıyla “Yaşadığımız Günler” ve “İşte Hayat” adlı çok sevilen magazin programlarını hazırlayıp sundu. Daha sonra “Günler Geçerken” adlı yapımla yayın hayatını sürdürdü.

Bu programla 1978’de “Sedat Simavi Vakfı Ödülü”nü kazandı. Sonraları, İstanbul ve Marmara Üniversiteleri’nde “TV Programcılığı” derslerine lisansüstü hocalık yaptı. TRT’de yaklaşık 20 yıl süren kariyerine, programında verdiği bir haber dosyasına sansür uygulanması nedeniyle son veren Uğur Dündar, böylece özel televizyonculağa adım atmış oldu. Aynı zamanda Hürriyet Gazetesi yazarı olan Uğur Dündar, ülkemizde soruşturmacı televizyon gazeteciliğini başlatan ilk yayıncı oldu. 1992 yılında yayın hayatına başlayan “Arena” programı, Dündar’ın hayatındaki belkide en büyük adımı idi. “Arena”nın yayına girdiği günden itibaren adı bu programla anılmaya başlandı. Programın çekimleri ve röportajları sırasında Uğur Dündar ve ekibi kimi zaman tartaklandı, kimi zaman ise gözaltına alındı.

Uğur Dündar, Türk televizyonculuğunda bir ilk olan Arena Haber Programını iletişim uzmanı Prof. Dr. Haluk Şahin ile 1992 yılında Show TV’de başlattılar, 1995’te Kanal D’ye geçti. 2000 yılında Star TV’de Haber Genel Yayın Yönetmeni oldu. 2001 & 2002 yıllarında ise Atv ve Sabah Gazetesi’nde çalıştı. Ardından tekrar Kanal D’ye geçti. Uğur Dündar son olarak Star TV’de Haber Genel Yayın Yönetmenliği görevini sürdürdü ve ana haber bülteni sundu. Bir süre Fenerbahçe Spor Kulübünde yöneticilik yapan Uğur Dündar, başkan Aziz Yıldırım’la anlaşamayınca buradaki görevinden de ayrıldı. 2. Sedat Simavi Ödülü, birçoğu Türkiye Gazeteciler Cemiyeti’nden olmak üzere 100’ü aşkın başarı ödülü Uğur Dündar : Arena Programı aldı. Ulusal platformdaki bu ödüllerin yanı sıra “Arena” ve Uğur Dündar, 1997 Berlin Televizyon Festivali’nin “Onur Konuğu” oldu.

Dündar ve ekibi, Organ Mafyası araştırmasıyla da Türkiye Tv tarihinde ilk kez “The New York Festivals”de “Finalist Award” ödülünü, ayrıca Washington’daki “Uluslararası Araştırmacı Gazetecilik Konsorsiyumu ICIJ”den “Başarı Ödülü”nü aldı. Gazeteci Nedim Şener, Uğur Dündar’ın hayatını anlatan “Uğur Dündar İşte Hayatım” adlı bir kitap yazmıştır. Uğur Dündar, Aydın Doğan’ın Star TV’yi Doğuş Grubu’na satmasının ardından Star TV’den ayrılmıştı. 14 Mayıs 2012 tarihinden itibaren Sözcü Gazetesi’nde yazılar yazdı ve köşe yazarlığı yaptı. Halk TV’de “Halk Arenası” programını hazırlayıp sundu. Yaptığı programlarla sayısız ödülün sahibi oldu. Uğur Dündar, 1989 yılı Türkiye Güzeli ve manken Yasemin Baradan ile 1993’te evlendi ve 3 çocuğu oldu. İlk çocukları Bora Uğur (d. 1999) ve İkizleri Damla ile Bartu (d. 15 Mayıs 2002) adındadır.

Rol aldığı filmler ve diziler :

1975 – İşte Hayat (Rolü : Uğur Dündar)
1999 – Yılan Hikayesi (Rolü : Uğur Dündar)
2000 – Üvey Baba (Rolü : Uğur Dündar)
2009 – Benim Annem Bir Melek (Rolü : Uğur Dündar)
2010 – Dersimiz Atatürk (Rolü : Uğur Dündar)

Kitapları :

1995 – Haramzade : Uğur Dündar & Haluk Şahin
2006 – Haramzadenin Dönüşü : Uğur Dündar & Haluk Şahin
2010 – İşte Hayatım : Uğur Dündar & Nedim Şener
2012 – İyi Uykular Sayın Seyirciler
2013 – Yalandan Kim Ölmüş : Uğur Dündar & Orhan Baykal

Bir yanıt bırakın, or Geri İzleme kendi sitenizden.

Yorumuzu Yazın

Giriş yapmanız gereklidir giriş yap Yorum yazmak için.

Genel Genel The title of your home page Your Content Here