sohbet odaları

Günseli Başar Kimdir ?

Doğum tarihi : 22 Ocak 1932
Ölüm tarihi : 20 Nisan 2013
Kaç yaşında öldü : 81
Burcu : Kova
Meslek : Model
Doğum yeri : Diyarbakır
Ölüm yeri : İstanbul

1951 yılında güzellik yarışmasında Türkiye birincisi oldu. Ardından 20 Ağustos 1952 tarihinde İtalya’nın Napoli şehrinde düzenlenen Avrupa Güzellik yarışmasında da birinci oldu. Günseli Başar, 22 Ocak 1932 tarihinde subay olan babasının görevi nedeniyle bulundukları Diyarbakır’da doğmuştur. Babasının görevi nedeniyle nüfus kayıtlarına Erzurum’da geçer. Anne tarafı Rumelili, baba tarafı Gürcü’dür. Annesinin babaannesinin kardeşi, İzmir Saat Kulesini yapan ve Darülacezeyi kuran Halil Rıfat Paşa’dır. Erenköy Kız Lisesini bitirdikten sonra Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesinden mezun oldu. 1951 yılında Cumhuriyet gazetesi tarafından düzenlenen, arkadaşlarının ısrarı ile girdiği güzellik yarışmasında Türkiye birincisi oldu. Ardından 20 Ağustos 1952 tarihinde İtalya’nın Napoli şehrinde düzenlenen Avrupa Güzellik yarışmasında da birinci oldu. Ablasıyla birlikte Napoli’ye gittiğinde henüz 19 yaşındadır. 19 yarışmacı arasından birinci seçilmiştir.

Avrupa birinciliği Türkiye’nin Avrupa Güzellik Yarışmalarında kazanılmış ilk birinciliği olarak tarihe geçti. Avrupa Güzellik Yarışmasında birinci olup Türkiye’ye döndüğünde İstanbul’dan Ankara’ya, Ankara’dan İzmir’e özel bir trenle gezdirilmiş. Gittiği yerlerde gerçek bir kraliçe gibi ilgi görüp ağırlanmış. İstanbul Üniversitesi öğrencilerinin öncülüğünde yaptırılan İstanbul Üniversitesi’nin simgelerinden biri olan Atatürk ve Gençlik Anıtı için modellik yapan gençlerden biri oldu. Heykelde model olacak Türk genç kızlarını temsil eden 1952 Avrupa ve Türkiye Güzeli Günseli Başar, Türk erkeğini temsilen 1953 Türkiye Vücut Geliştirme Şampiyonu Reşit Örer seçilir. Atatürk ve Gençlik Anıtı, yapımının ardından İstanbul Üniversitesi Rektörlüğü önündeki yerine yerleştirildi. Atatürk ve Gençlik Anıtı, adına yakışır şekilde 19 Mayıs 1955 tarihinde düzenlenen törenle açıldı.

1955 yılında kendisinden 18 yaş büyük İş adamı Kutsi Beğdeş ile evlendi, kısa sürede boşandı. 17 Mart 1958 tarihinde İzmir Belediye Başkanı Faruk Tunca ile evlendi ve Tunca Ailesi’nin İzmir Birinci Kordon’da bulunan ‘Sakız’ tipi yalısına yerleşti. 1960 yılında Aslı Tunca adında bir kızı dünyaya geldi. 1964 yılında boşandı. Film teklifleri, sahne teklifleri alır, ama o işler ona göre değildir. Sonra gazetelerden teklifler gelir, Cemiyet Haberleri yazması için… İstemez… Daha sonra Hürriyet gazetesinin sahibi Erol Simavi’nin teklifini, kızı Aslı’yı yurt dışında okutma karşılığında kabul eder. Hürriyet gazetesinde 1 sene kadar çalışır. Köşesinin adı “Günseli Oradaydı” olur… Gazeteci Günseli, köy düğünlerine de katılır, politik bir yemekte de bulunur. 1978 yılında bir işe giderken geçirdiği trafik kazası iş hayatını bırakmasını gerektirir. Yüzünde 33 dikiş, kafatasında çatlak vardır.

Kolu kopmuştur, defalarca ameliyat olur… Tekrar hayata dönmesinin şerefine annesi ona bir seyahat hediye eder. Dönüşünde artık bir daha çalışma hayatına dönmez ama sosyal etkinlikler, sempozyumlar organize edip, dünyanın dört bir köşesinden konuklar çağırarak devam etmektedir. Bir daha evlenmeyen Günseli Başar, babasından aldığı emekli maaşı ve İstanbul Etiler’deki evinin kirasıyla geçindi. 1995 yılında Bodrum Turgut Reis’e yerleşen Günseli Başar, bol bol resim yaptı, beş-altı kez İstanbul ve İzmir’de resim sergisi açtı. Duman adlı kedisiyle beraber yaşadı. 1995 yılından beri Bodrum’da yaşayan Günseli Başar, ömrünün son yıllarında Alzheimer hastalığına yakalanınca son iki yılında İstanbul’da yaşayan kızı Aslı Tunca’nın evine getirildi. Günseli Başar, 20 Nisan 2013 tarihinde İstanbul’da 81 yaşında ölmüştür. Ölmeden önce yerini ayırttığı Bodrum Turgut Reis Akçaalan Mezarlığı’nda toprağa verildi.

Evlilikleri :

1. eşi : 23 yaşında iken 1955 yılında kendisinden 18 yaş büyük İş adamı Kutsi Beğdeş ile evlendi, kısa sürede boşandı.
2. eşi : 17 Mart 1958 tarihinde İzmir Belediye Başkanı Faruk Tunca ile evlendi, 1964 yılında boşandı. Aslı Tunca (d. 1960) adında bir kızı vardır.

Bir yanıt bırakın, or Geri İzleme kendi sitenizden.

Yorumuzu Yazın

Giriş yapmanız gereklidir giriş yap Yorum yazmak için.

Genel Genel The title of your home page Your Content Here