sohbet odaları

Kudret Narı ve Faydaları

Kudret Narı : Turuncu, sarı renkte, şişkin meyveleri olan, 1-2 metre yüksekliğinde, ince gövdeli, tırmanıcı bir bitkidir.

20 cm’ye kadar büyüye bilen meyvelerinin üzeri pürtüklüdür. Meyveleri momordican adında acı bir madde, uçucu yağ ve reçine içerir. Ayrıca, demir, kalsiyum, fosfor mineralleri ile B vitaminleri başta olmak üzere vitamin ve mineral bakımından da zengindir.

Diğer İsimleri : Papara, Acayip elma, Momordica charantia, Balsam apple, Momordica

Yetiştirildiği Yerler : Vatanının doğu Hindistan olduğu tahmin edilen kudretnarı Afrika ve Asya’nın tropik bölgeleri ile Türkiye ve İtalya gibi Akdeniz ülkelerindede yetiştirilmektedir. Türkiye’nin genelikle Yalova ve Bursa civarında yetiştirilmektedir.

Toplanması ve Saklanması : Sonbaharda toplanan meyveleri taze olarak yendiği gibi tohumlarından kudret narıyağı veya macunu yapıla bilir.

Faydaları :

Hücre yeniler.
Karaciğeri güçlendirir.
Barsak tembelliğini giderir.
Rahim yaralarına faydalıdır.
Yanık ve yaralara lapası vurulur.
Yaraların çabuk kapanmasını sağlar.
Egzama, sedef ve çıban gibi cilt hastalıklarında faydalıdır.
Yaprakları mide ağrısı, soğuk algınlığı ve öksürüğe iyi gelir.
Mide ve bağırsak ülseri şikayetlerini azaltır.
Aynı zamanda yüksek oranda E vitamini ve kaliteli protein içerir.
Kandaki şeker oranını düşürücü etkileri ile şeker hastalığına karşı faydalıdır.
Kolit, Ülser, 12 parmak, Gastrit, Asit fazlası gibi mide ve barsak sistemine bağlı tüm hastalıkları kalıcı ve kesin tedavi eder.

Nasıl Kullanılır ? Kudret Narının olgunlaşan meyveleri bal ile karıştırılıp dahilen ya da zeytinyağı ile birlikte ezilerek haricen kullanıla bilir. Meyvelerinin dışında bitkinin yaprakları ve kökleri de kullanılmaktadır.

Taze Meyve İçin : Kudret narı, olgunları balla karıştırılarak tüketile biliyor. Olgunlaşarak kavuniçi rengi alan meyve, tabakta eziliyor, bir miktar balla karıştırılıp, sabahları aç karnına 1 çorba kaşığı yeniliyor. Üzerine hiç bir şey kullanılmıyor.

Tazesinin Olmadığı Zaman : Önce çekirdekleri temizlenen kudret narı, küçük küçük doğrandıktan sonra bir kiloluk bala karıştırılıyor. Ağzı kapalı şekilde bir ay kadar bekletilen karışım, hafif sulana bilir. Bozuldu sanmayın.’ Şeker hastalarının bu karışımı almalarının sakıncalı ola bileceğini, bu nedenle zeytinyağı ile kullanımın daha uygundur : ‘Zeytinyağı, meyvenin içindeki etmenleri daha kolay emiyor.

Halis zeytinyağı içinde 6 ay bekletilen kudret narı ise her sabah bir çorba kaşığı tabağa konularak, 1 çorba kaşığı süzme balla karıştırılarak aç karna yeniliyor. Olgun meyveler bir kavanozun içerisine zeytinyağı ile konuyor. Ağzı kapatılan kavanoz bir ay bekletiliyor. Daha sonra aç karnına yemeklerden önce alınması öneriliyor. Hastanın rahatsızlığının şiddetine göre günde üç öğünden önce aç karnına bir kaşık alına bilir.

Bir yanıt bırakın, or Geri İzleme kendi sitenizden.

Yorumuzu Yazın

Giriş yapmanız gereklidir giriş yap Yorum yazmak için.

Genel Genel The title of your home page Your Content Here