sohbet odaları

Emile Vernon Kimdir ?

Doğum tarihi : 14 Mart 1872
Ölüm tarihi : 31 Ocak 1920
Kaç yaşında öldü : 48
Burcu : Balık
Meslek : Ressam
Doğum yeri : Blois, Fransa
Ölüm yeri : Blois, Fransa

Emile Vernon, portre resimlerinde uzmanlaşmış bir ressamdı. Özellikle genç bayanların ve çocukların portreleri çok popülerdir.

Emile Vernon, 14 Mart 1872 tarihinde Blois, Fransa’da doğmuştur. Tours BeauxArts’da (Güzel Sanatlar Okulu) eğitim aldı ve öğrencisi olarak da Fransa, Loire Vadisi’ndeki Güzel Sanatlar Okulları Okulu’nda okurken, 1888’de ilk tasarım ödülünü kazandı. Daha sonra Bu başarı ile cesaretlendirerek, Güzel Sanatlar Okulu’nda William Bouguereau ve Auguste Trouphème altında eğitim almak için Paris’e taşındı.

Paris’de ressam William Bouguereau’nun ve Auguste Trouphème’in akademik sanat öğrencisi oldu. 1898 yılında Güzel Sanatlar ve Turlar Dekoratif Sanatlar sergisine katıldı.

Suluboya konusunda uzmanlaşan Emile Vernon, neşeli kırsal ve pastoral ortamlarda parlak renkleri kullanarak kadınları ve çocukları boyamayı severdi.
“İlkbahar” adlı tablosu 1913

Her ne kadar portreler, manzaralar ve çiçek demetleri çizse de, güzel kadınları ve çocukları boyamak onun uzmanlığı haline geldi. Eserlerinin çoğu özel koleksiyonlardadır ve Amerika Birleşik Devletleri, Kanada ve Japonya’daki koleksiyonerler sayesinde ün kazanmıştır. Bu nedenle, sık sık sanatçının resimleri müzayedelerde yer alır. Vernon’un resimlerinden biri Tours belediye binasında asılı.
“Okuma Breton Çocuklar” adlı tablosu 1913
“Summer Rose” adlı tablosu 1913

1899 yılında Nevers şehrinde Châtellerault Tiyatrosu için bazı duvar resimleri yapmak için sipariş aldı. Theatre de Chatellier’un dekorasyonunu (sahnenin kubbesi ve perdesi) yaptı. Emile Vernon, yaptığı bir çok kadın ve çocuk portrelerinde kullandığı bir teknik olan suluboyada mükemmelleşmiştir. Her zaman parlak, neşeli renkler kullandı, kırsal resimler yaptı. Sadece belki de en iyi bilinen portresinde, 1902 yılında yaptığı “Sous la lampe / Lambanın Altında” başlıklı eşininki gibi, biraz rüya gibi, kromatik bir canlılığı yönetti ve kendisini daha gerçekçi bir kompozisyona soktu.
“Sous la lampe / Lambanın Altında” adlı tablosu 1902

Emile Vernon, 1904 yılında Londra’ya taşındı. Londra’nın bir banliyösü olan Camberwell’de, Upstall Caddesi’ne yerleşti. 1904 yılında “Roses” adını verdiği resim sergisi Londra’daki Camberwell, Royal Academy’de teşhir edildi.

Emile Vernon, 1910 yılında tekrar Paris’e taşındı ve portreler, manzaralar ve çiçek resimleri dahil olmak üzere 1913 yılına kadar yaptığı resimleri düzenli olarak sergilendi.
“Best of Friends” adlı tablosu 1917

Emile Vernon, 31 Ocak 1920 tarihinde Blois, Fransa’da 48 yaşında ölmüştür.

Bir yanıt bırakın, or Geri İzleme kendi sitenizden.

Yorumuzu Yazın

Giriş yapmanız gereklidir giriş yap Yorum yazmak için.

Genel Genel The title of your home page Your Content Here