sohbet odaları

Charles Best Kimdir ?

Doğum tarihi : 27 Şubat 1899
Ölüm tarihi : 31 Mart 1978
Kaç yaşında öldü : 79
Burcu : Balık
Meslek : Doktor
Doğum yeri : West Pembroke, Maine, ABD
Ölüm yeri : Toronto, Ontario, Kanada

Charles Best, 27 Şubat 1899 tarihinde West Pembroke, Maine, ABD’de Luella Fisher Best, Herbert Huestes Best çiftinin oğlu olarak doğmuştur. Tam adı Charles Herbert Best’dir. Ailesi Kanada’lıdır. 1915 yılında liseden mezun oldu. Charles Best, 1916 yılında Kanada, Toronto’da Tıp fakültesinde tıp eğitimi almaya gidene kadar ABD’nin Maine eyaletinde West Pembroke kasabasında büyümüştür.

1918 yılında Kanada ordusunda bir tank taburunda askerlik görevini yaptıktan sonra 1919 yılında Toronto Üniversitesi fizyoloji ve biyokimya bölümündeki eğitimine devam etmeye başladı. 1920 yılında Margaret Hooper Mahon ile nişanlandı.

Charles Best, 03 Eylül 1924 tarihinde Margaret Hooper Mahon ile evlendi, ölene kadar evli kaldı. Charles Alexander Best, Henry Bruce Macleod Best adlarında çocukları oldu.

22 yaşında 1921 yılından itibaren Toronto Üniversitesi tıp fakültesi öğrencisi iken cerrah Doktor Frederick Banting’in asistanı olarak çalıştı ve diyabet için etkili bir tedaviye yol açan pankreas hormonu insülinin keşfine katkıda bulundu.

Charles Best, 1923 yılında Frederick Banting ile beraber İnsülin hormonunu keşfetmiştir. İnsülinin keşfi nedeniyle 1923 Nobel Fizyoloji veya Tıp Ödülü’nü kazanmıştır. Frederick Banting ile birlikte, pankreas salgısından insülini ayırmıştır.

İnsülin hormonunu keşfi, Toronto’da fizyoloji profesörü olan John Mcleod’un yazın İskoçya’ya balık tutmaya giderken laboratuvarını bir hastanede cerrah olan Frederick Banting ve Charles Best adlı bir tıp öğrencisine bırakmasıyla gerçekleşti. Laboratuvarda köpeklerle çalışan bu iki adam, sonradan insülin olarak bilinen bir anti-diyabet maddesine sahip pankreas saf ekstraktını arıtan biyokimyacı James Bertram Collip’in çalışmasına katıldılar.

14 yaşındaki diyabet hastası Leonard Thompson, saf ekstrakt verilen ilk insandı. Thompson üç yıldır diyabet hastasıydı ve yalnızca 30 kilo olduğu o sırada ölüm döşeğindeydi. Collip’in ekstraktını almasının ardından Thompson’ın belirtileri ortadan kaybolmaya başladı ve kan şekeri normale döndü. Sonuçlar kesindi ; bu pankreas ekstraktının insanlarda kayda değer anti-diyabet etkileri vardı.

Bu yeni eksrakta insülin adı verildi ve Indianapolis’te Eli Lilly tarafından endüstriyel miktarlarda üretilmeye başladı. Başarılarından ötürü Frederick Banting ve John Mcleod, 1923 Nobel Fizyoloji ve Tıp ödülü kazandılar ve parayı Charles Best ve James Bertram Collip ile paylaştılar.

1921 yılında insülini ayırmayı başaran Charles Best, aynı yıl diplomasını alarak Connaught laboratuvarlarındaki İnsülin Bölümünün başına geçirildi. 1925 yılında uzmanlığını tamamladıktan sonra İngiltere’ye giderek Londra Üniversitesi’nde doktora çalışmalarına başladı. 1928 yılında doktorasını tamamlayarak Toronto Üniversitesine döndü.

1929 yılında Toronto Üniversitesi fizyoloji bölümü başkanı oldu. 1941 yılında Frederick Banting’in ölümü ile Banting-Best Tıbbi araştırmalar bölümünün yöneticiliğini de üstlenerek her iki görevi de 1965 yılına kadar sürdürdü. Charles Best, ağır bir hastalık sonrasında 1965 yılında emekli oldu.

Charles Best, Kanada ve Londra’daki Royal Society’lerin yanı sıra bir çok yabancı bilim akademilerinin de üyesi idi.

Charles Best, 31 Mart 1978 tarihinde Toronto, Ontario, Kanada’da 79 yaşında ölmüştür.

Kitapları :

1922 – The Internal Secretion of Pancreas” (Frederick Banting ile) Journal of Laboratory and Clintcal Medıcine (“Pankreasın İçsalgısı”)
1938 – The Living Body (Yaşayan Vücut)

Bir yanıt bırakın, or Geri İzleme kendi sitenizden.

Yorumuzu Yazın

Giriş yapmanız gereklidir giriş yap Yorum yazmak için.

Genel Genel The title of your home page Your Content Here