sohbet odaları

Ertuğrul Mavioğlu Kimdir ?

Doğum tarihi : ?? ?? 1961
Kaç yaşında : 56
Meslek : Gazeteci, Yazar
Doğum yeri : Adapazarı

Ertuğrul Mavioğlu, 1961 yılında Adapazarı’nda doğmuştur. Babası İbrahim Mavioğlu bir avukattır. 1978 yılında kazandığı İstanbul İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi Gazetecilik Yüksek Yüksek Okulundan 1986 yılında mezun oldu. Gazetecilik yapmaya başladı. Ertuğrul Mavioğlu, 12 Eylül 1980’den sonra Dev-Sol davasından yargılanmış ve 1980 & 1984 yılları arasında günlerini hapishanede geçirmiştir. Tahliye olduktan sonra adı bu kez Kapalıçarşı’da bir kuyumcu soygununa karışmış ve 1987 yılında yeniden hapse girmiştir. Ertuğrul Mavioğlu, Radikal Gazetesinde yazılar yazdı. PKK liderlerinden Murat Karayılan’la Radikal için yaptığı röportaj nedeniyle “terör örgütü propagandası yapmak” suçundan yargılandığı davada beraat etti. Nisan 2011 ayında Radikal Gazetesi’nden ayrıldı. IMC Kanalı ile anlaştı ve kanalın haber müdürü oldu.

Daha sonra Eyüp Can genel yayın yönetmeni olunca, haber koordinatörlüğü görevini bırakmış ve muhabir olarak çalışmaya başlamıştır. Mayıs 2011 ayında gazeteci Ahmet Şık ve Ertuğrul Mavioğlu, kaleme aldıkları iki cilt halindeki “40 Satır 40 Katır” adlı kitapta, “Ergenekon” soruşturmasının gizliliğini ihlal ettikleri gerekçesiyle yargılandıkları davada beraat etti. Gazetecilik mesleğinin onurunu hep yukarıda tutmuş, bu mesleğin kendine özgü deformasyonlarından uzak kalmayı başarmış bir isim. Ertuğrul Mavioğlu, Fatma Meral Mavioğlu ile evlidir. 2013 yılında PKK’nın Türkiye’deki kamplarının ilk kez detaylı biçimde görüntülendiği “Bakur” (Kuzey) belgeselini filmin diğer yönetmeni Çayan Demirel ile birlikte çekti. BirGün Gazetesi’nde yazı işleri müdürlüğü ve yazarlık görevi üstlenen Ertuğrul Mavioğlu 30 Mayıs 2013 tarihinde ayrıldı.

Kitapları :

2012 – Cenderedeki Medya Tenceredeki Gazeteci
2010 – Kırk Katır Kırk Satır 2 : Ergenekon’da Kim Kimdir ? (Ertuğrul Mavioğlu, Ahmet Şık ile birlikte)
2010 – Kırk Katır Kırk Satır 1 : Kontrgerilla ve Ergenekon’u Anlama Kılavuzu (Ertuğrul Mavioğlu, Ahmet Şık ile birlikte)
2008 – Bizim Çocuklar Yapamadı : Bir 12 Eylül Hesaplaşması 3
2005 – Apoletli Adalet : Bir 12 Eylül Hesaplaşması 2
2004 – Asılmayıp Beslenenler : Bir 12 Eylül Hesaplaşması 1

Bir yanıt bırakın, or Geri İzleme kendi sitenizden.

Yorumuzu Yazın

Giriş yapmanız gereklidir giriş yap Yorum yazmak için.

Genel Genel The title of your home page Your Content Here