sohbet odaları

Archive for Haziran 21st, 2011

Mürver Ağacının Çiçeği, Meyvesi ve Faydaları

Mürver: Hanımeligiller familyasından; türlerinin çoğu Kış aylarında çiçekleri döken çalı veya ağaçcık halinde odunsu, ender olarak da otsu karakterde olan bir bitki cinsidir.

Mürsafi ve Mürsafinin Faydaları

Mürsafi: Burseraceae familyasından; çeşitli balsam ağaçlarından elde edilen reçine sakızıdır. Güzel kokusu vardır. İlkçağlardan beri kullanılır. Kokusu kuvvetli, tadı acıdır.“Alcoolat de Fioravanti“, “Alcoolat de Garus” ve “Emplatre mercuriel“in içermektedir.

Muz ve Muzun Yararları

Muz: Muzgiller familyasından; sıcak bölgelerde yetişen, çok yıllık ve çok büyük bir otsu bitki cinsidir.

Muşmula ve Faydaları

Muşmula : Gülgiller familyasından ; kış aylarında yaprak döken, eğri büğrü gövdeli, dallı budaklı küçük bir ağaçtır.

Muskat ve Muskatın Faydaları

Muskat (Küçük Hindistancevizi): Küçük Hindistancevizi de denilen Muskat zeytin büyüklüğünde, üzerinde çizgiler bulunan bir cevizdir ve Hindistan cevizi meyvesinden, isim benzerliği dışında, tamamen farklıdır.

Misvak ve Misvağın Faydaları

Misvak: İkiçenekliler sınıfının, salva doraceae familyasından, Doğu Afrika’dan Hindistan’a kadar uzanan bölgelerde yetişen küçük bir step ağacıdır. Meyvesi de yenebilir. Çok lifli, küçük bir ağaç olan misvak ağacının dallarının ucundaki kısım diş fırçası olarak kullanılır. Özsuyu doğal flörür içerir.

Misk Çiçeği ve Misk Çiçeğinin Faydaları

Miskçiçeği: İkiçenekliler sınıfının, Dipsacaceae familyasından güzel kokulu bir bitkidir.1 metreye kadar boylanabilen, güzel kokulu bir çiçektir. Acı madde ve tanen içerir.

Mine Çiçeği ve Faydaları

Mineçiçeği : Mineçiçeğigiller familyasından gövdesi dört köşeli, sapsız yaprakları tüylerle örtülü, otsu bitki veya ağaçcıktır.

Mısır Püskülü ve Mısır Püskülünün Faydaları

Mısır Püskülü (Zea mays): Ortalama 2 metre boylarında, kökü kalın ve saçaklı, yaprakları şerit gibi uzun, sert ve sivri olan bir bitki olan mısırın meyvelerinin ucundaki saçaklardır. Mısır püskülü bol miktarda potasyum, sodyum ve kalsiyum içerir. Mısır püskülünde ayrıca, yağ, reçine, şekerler ve allantoin bulunur.

Mısır ve Mısır Yağının Faydaları

Mısır: İçeriğindeki nişasta oranı ile yüksek bir enerji kaynağı olan mısır bol miktara E vitamini içermesinin yanında A, B ve K vitaminleri ile kalsiyum, potasyum, magnezyum, fosfor, çinko, demir ve bakır mineralleri açısından da zengin bir besindir.

Meyan Kökü ve Faydaları

Meyan Kökü : Baklagillerden kalın rizomlu bir ağaçcıktır.

Mersin Ağacı ve Mersin Ağacının Faydaları

Mersin (asmar): Mersingiller familyasından; daima yeşil çalı veya 2-5 metre boyunda bir ağaçcık olan bir bitkidir.

Mercimek ve Mercimeğin Faydaları

Mercimek: Baklagiller familyasından; beyaz çiçekli, bir yıllık bir tarım bitkisi ve bunun besin olarak kullanılan yuvarlak, yassı tohumudur. Mart – Nisan aylarında ekilir. Lifli ve bol proteinli bir besin olan mercimek başta B vitamini ve demir olmak üzere kalsiyum, manganez, sodyum, bakır, çinko ve fosfor mineralleri açısından da zengindir. Mercimeğin kalori değeri de yüksektir.

Mercanköşk ve Mercanköşkün Faydaları

Mercanköşk Bitkisi (Origanum majorana): Tüylü, çok yıllık, çalıya benzer bir bitkidir. Flavonlar, tanen, acı maddeler, glikozit ve C vitamini içerir.

Melisa Otu ve Melisa Otunun Faydaları

Melisa Otu: Ballıbabagiller familyasından; çok dallı, beyaz çiçekli otsu bir bitkidir. En önemli türü tıbbi melissadır. Boyu 30 – 80 cm kadardır. Limon kokuludur. Çok yıllık bir bitkidir. Yaprakları ince ve yumuşak tüylüdür. Yapraklarında tanen, reçine ve uçucu bir yağ vardır.

Genel Genel The title of your home page Your Content Here