sohbet odaları

Yaşar Hacısalihoğlu Kimdir ?

Doğum tarihi : 05 Nisan 1964
Kaç yaşında : 55
Burcu : Koç
Meslek : Akademisyen
Doğum yeri : Tonya, Trabzon

2018 yılında Yeni Yüzyıl Üniversitesi Rektörlüğüne Profesör Doktor İlhan Yaşar Hacısalihoğlu atandı.

Yaşar Hacısalihoğlu, 05 Nisan 1964 tarihinde Tonya, Trabzon’da doğmuştur. Tam adı İlhan Yaşar Hacısalihoğlu’dır. Babası Nevzat Bey’dir. İlköğretim, Ortaokul ve Lise eğitimini memleketinde tamamlamıştır. 1985 yılında İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesinde Beşeri, Siyasi ve İktisadi Coğrafya alanında lisans eğitimini tamamladı. Yüksek Lisansının ilkini 1988 yılında İstanbul Üniversitesi Deniz Bilimleri ve İşletmeciliği Enstitüsünde, ikincisini 1999 yılında Mimar Sinan Üniversitesi Şehir ve Bölge Planlama bölümünde yüksek lisansını tamamladı. İstanbul Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsünde doktorasını 1995 yılında bitiren Hacısalihoğlu, 1996 yılında Yardımcı Doçent, 2002’de ise Doçent oldu. 2008 yılında ise Uluslararası İlişkiler alanında Profesör olmuştur.

Yaşar Hacısalihoğlu, İstanbul Üniversitesi’nde lisans düzeyinde ; Uluslararası Siyasal Ortam ve Türkiye, Türkiye’nin Siyasal Coğrafyası : Sorunlar & İlişkiler, Yüksek Lisans ve Doktora düzeyinde ise ; Küreselleşme Mekânsal Etkileri Ve Türkiye, Jeopolitik ve Jeostratejik Analizler konularında dersler verdi.

Yaşar Hacısalihoğlu, 2008 yılında Beykent Üniversitesinde Profesör olarak görev yaptı. 2009 yılında Amerika’da Teksas Şehir Üniversite’nde görev yaptıktan sonra Türkiye’ye döndü.

Yaşar Hacısalihoğlu ayrıca, Harp Akademileri Komutanlığı, Silahlı Kuvvetler Akademisinde ; Jeopolitik ve Jeostrateji ve Bölge ülkeleri Türkiye ilişkileri, Kuvvet Akademilerinde ; 21. Yüzyıl Güç Merkezleri ve Stratejileri ve Strateji, Harp Akademileri Stratejik Araştırmalar Enstitüsünde ; Bölgesel Bazda Devletler Analizi ve Jeopolitik ve Jeostrateji konularında da dersler vermiştir.

Halen, İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü öğretim üyesidir. Aynı Üniversitenin Rektörü ve İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi’nin Dekanıdır.

2018 yılında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi Rektörlüğüne atandı.

Televizyon dünyasındada sıkça programlar aracılığı ile sesini duyuran Yaşar Hacısalihoğlu CNN Türk, Avrasya TV, Habertürk ve Ulusal Kanal gibi bir çok televizyon kanalında programlar yapmış ve tartışma programlarında yer almıştır.

Çok sayıda makale, sempozyum kongre, panelde sunulmuş ve yayınlanmış eserlerin yanı sıra ‘Jeopolitik Hamleler ve Türkiye’, ‘Küreselleşme, Mekansal Etkileri ve İstanbul’ ve ‘Yeni Dünya Düzeni Arayışı ve Türkiye’, Türkiye’nin Kentsel Gelişme Süreci ve 1999 Marmara Depremi Mekansal ile Küreselleşme, Mekansal Etkileri ve İstanbul adlı kitapları bulunmaktadır.

Akşam Gazetesi’nde köşe yazarlığı yapmaktadır.

Kitapları :

2008 – Yeni Jeopolitik Hamleler ve Türkiye
2002 – Yeni Dünya Düzeni Arayışı ve Türkiye
2001 – Türkiye’nin Kentsel Gelişme Süreci ve 1999 Marmara Depremi : Mekânsal Planlamadan Kopmanın Acı Bilançosu
2000 – Küreselleşme Mekansal Etkileri ve İstanbul

Bir yanıt bırakın, or Geri İzleme kendi sitenizden.

Yorumuzu Yazın

Giriş yapmanız gereklidir giriş yap Yorum yazmak için.

Genel Genel The title of your home page Your Content Here