sohbet odaları

Menahem Begin Kimdir ?

Doğum tarihi : 16 Ağustos 1913
Ölüm tarihi : 09 Mart 1992
Kaç yaşında öldü : 79
Burcu : Aslan
Meslek : Başbakan
Doğum yeri : Brest, Beyaz Rusya
Ölüm yeri : Tel Aviv, İsrail

Menahem Begin, 16 Ağustos 1913 tarihinde Brest, Beyaz Rusya’da doğmuştur. Annesi bir haham ailesinden geliyordu, babası da Yahudi cemaatinin sekreteriydi. Menahem Begin 16 yaşındayken radikal bir Siyonist gençlik hareketi olan Betar’a katıldı. Varşova’da Varşova Üniversitesi’nde hukuk eğitimi görürken bu örgütün liderliğine yükseldi.

1935 yılında Polonya Betar Örgütünün şefi olan Menahem Begin 1939 yılında yaklaşmakta olan Alman birliklerinden kaçmak zorunda kaldı. Annesi, babası ve erkek kardeşi Nasyonal Sosyalist terörün kurbanı oldular ; yalnız bir kız kardeşi kurtulabildi. Menahem Begin, 1939’da Polonya’yı işgal eden Nazi’lerden kaçtı. İkinci Dünya Savaşı sırasında Litvanya’nın Vilna kentine gitti.

Burada Menahem Begin 1940’ta Polonya’ya giren Sovyet Birliklerince tutuklandı. Bir mahkeme tarafından “Emperyalizmin Ajanı” suçlamasıyla 8 yıl zorunlu çalışma cezasına çarptırıldı, Sovyet yetkililerince tutuklanıp Sibirya’ya gönderildi. 1941’de serbest bırakılınca Polonya’lı general Wladyslaw Anders komutasındaki birliklere yazıldı.

Menahem Begin Mayıs 1942’de Filistin’e göç etti. Menahem Begin Filistin’e geldikten sonra İngiliz manda yönetimine karşı bir Yahudi yeraltı örgütü olarak kurulan Irgun Zwai Leumi’ye katıldı. 1943’ten sonra 10.000 kişilik gerilla birliğinin komutanlığını üstlenen Begin, gerillaları sistematik bir biçimde İngiliz’lere karşı terör hareketlerine (öncelikle bombalı saldırılar) yönlendirdi.

Yalnızca İngiliz yetkililerine ve silahlı Arap gruplarına karşı değil, ırgun’un terör yöntemlerini kullanmayı reddeden yeraltı Yahudi ordusu Haganah’a karşı da savaşım verdi. “1 Numaralı Terörist” olarak gıyabi bir tutuklama emriyle aranan Menahem Begin’in başına 2000 sterlinlik bir ödül konuldu. İsrail bağımsızlığa kavuştuktan sonra, Menahem Begin ancak askerlerden gelen baskı üzerine örgütünü resmî orduya katmayı kabul etti.

Irgun örgütü dağıldıktan sonra 1948 yılında, günümüz Likud partisinin temelini oluşturan, İsrail’in antik çağlardaki sınırlarına kadar yayılmasını amaçlayan sağ görüşlü Herut (Özgürlük) partisini kurdu. 1949’daki ilk seçimlerde milletvekili seçildi ve 3. Parti durumuna gelen Herut 18 sandalye kazandı. 1948 & 1977 arasında, Menahem Begin başkanlığındaki Herut partisi, iktidardaki İşçi partisinin en büyük muhalifi oldu.

Altı Gün Savaşından sonra 1967’de sandalyesiz bakan olarak Ulusal Birlik Hükümetine girdi. 1970 yılında Golda Meir hükümetinde Kabine çoğunluğunun, İsrail’in güvenli sınırlara çekilmesini öngören (Roger Planı), ABD Dışişleri Bakanı William Rogers’ın İsrail & Arap bunalımının görüşmelerle çözülmesini öneren planını kce, hükümetten ve bu görevinden istifa etti.

Menahem Begin için İsrail halkının vatanı, Akdeniz’den Ürdün’e dek uzanan topraklardı. Bu nedenle, Filistin topraklarında bir Filistin devletinin kurulmasına karşı çıktı ; Şeria’nın batısında Yahudi kolonileri oluşturulmasını savundu. Aynı Benny Begin adında bir oğlu, 1948 yılında Leah Begin ve Hasia Begin adlarında 2 kızı oldu. Eşi 14 Kasım 1982 tarihinde öldü. Menahem Begin, 09 Mart 1992 tarihinde Tel Aviv, İsrail’de 79 yaşında ölmüştür. Sade bir törenle, devlet erkânının gömüldüğü Hertzel Dağı yerine vasiyeti gereğince Zeytin Dağı’nda toprağa verildi.

Bir yanıt bırakın, or Geri İzleme kendi sitenizden.

Yorumuzu Yazın

Giriş yapmanız gereklidir giriş yap Yorum yazmak için.

Genel Genel The title of your home page Your Content Here