sohbet odaları

Kel Aliço Kimdir ?

Doğum tarihi : ?? ?? 1844
Ölüm tarihi : ?? ?? 1922
Kaç yaşında öldü : 78
Meslek : Sporcu
Doğum yeri : Kojnare köyü, Cerven Brjag beldesi, Plevne ili, Bulgaristan
Ölüm yeri : Aliçopehlivan Köyü (Eski adıyla Koyunyeri), İpsala ilçesi, Edirne

Kırkpınar’da 26 yıl üst üste başpehlivan olmuş, Koca Yusuf ile berabere kaldıktan sonra başpehlivanlığı ona bırakmıştır. Kel Aliço, 1844 tarihinde Bulgaristan’da Plevne ili, Cerven Brjag beldesi Kojnare köyünde doğmuştur. Güreşe küçük yaşta başladı. 93 harbi sonunda başlayan göçlerle kardeşi Kara İbo ile birlikte Türkiye’ye gelmiştir. 1864 yılında Kırkpınar’da güreşirken Sultan Abdülaziz’in ilgisini çekerek huzur güreşlerine katıldı. Yıldız Sarayı’nda şamdancı başılığa kadar yükseldi. Huzur güreşlerinde Sultan Abdülaziz’in başpehlivanlarından Makarnacı Hüseyin ve Arnavutoğlu Ali Pehlivanlarla güreşti. Kavasoğlu’ndan sonra Kırkpınar’a katılarak Sarayiçi meydanında efsanevi güreşler yaptı. Bilhassa elense ve tırpanlarıyla meşhurdur. 190 cm boyunda 120 / 130 kilo ağırlığında, kolları kalın, göğsü geniş bir pehlivandır. Aliço’yu Osmanlı ülkesinde tanımayan güreş meraklısı yok sayılır.

Saçının azlığından dolayı “Kel Aliço” ve güreşteki amansız hücumlarından dolayı “Gaddar Aliço” lakaplarını takılmıştır. Kel Aliço’nun en ilginç güreş hikâyesi ise Koca Yusuf’la yaptığı karşılaşmadır. Aliço 1884’e kadar başpehlivanlık unvanını kimseye kaptırmamıştır. 1884’te Koca Yusuf ile tam altı saat güreştikten sonra cazgır ve hakem araya girerek güreşinizi berabere ayıralım derler, ama Aliço bunu kabul etmez ve şöyle der : “Bunun burasına er meydanı derler. Güreş bitene dek devam eder. Hem bu kızan da beni yenecekse yener”. Bu sözlerden çok etkilenen Koca Yusuf, Aliço’nun elini öperek, “Ustam sen böyle dedin vücudumda derman kalmadı. Getir elini sırtımı yere vur” der. Aliço’da böyle bir yiğidin Başpehlivan olmayı hakettiğini anlar ve onu 1885 yılının Kırkpınar Başpehlivanı ilan eder. Kel Aliço, Kırkpınar’da 26 yıl üst üste başpehlivan olmuş, Koca Yusuf’la berabere kaldıktan sonra başpehlivanlığı ona bırakmıştır. Kırkpınar’da 18 yıl başpehlivanlığı olan Adalı Halil’in de ustasıdır.

Sultan Abdülaziz’in saray pehlivanlığını yapmış, Abdülaziz’e de pehlivanlık öğretmiştir. Kel Aliço, o kadar güçlü bir güreşçidir ki 70 yaşında iken kendi yetiştirmesi olan Adalı Halil’in meydan okumasını kabul etmiş ve kendisinden 25 yaş küçük olan çırağını, Gelibolu’da bir düğün güreşinde yarım saat içinde yenerek halen ne kadar kuvvetli olduğunu göstermiştir. Kel Aliço, Sultan Abdülaziz’in 30 Mayıs 1876 tarihinde padişahlıktan indirilişine kadar sarayda kaldı. Sultanın ölümünden sonra saraydan ayrıldı. Yaşlılık günlerini Malkara köylerinde bekçilik yaparak geçirdi. Yaşamının son yıllarında gözlerine perde inesi sebebi ile göremiyordu. Kel Aliço, 1922 yılında Edirne’de Tifo hastalığı nedeniyle 78 yaşında ölmüştür. Mezarı Edirne’ nin İpsala Kazası’nın Koyunyeri Köyü’ndedir. Her yıl 16 Mayıs’ta Kel Aliço Pehlivan’ı Anma ve Yağlı Güreş Festivali yapılmaktadır. Kırkpınar sarayiçi ve yaşadığı köy meydanına heykelleri yapılmıştır.

Bir yanıt bırakın, or Geri İzleme kendi sitenizden.

Yorumuzu Yazın

Giriş yapmanız gereklidir giriş yap Yorum yazmak için.

Genel Genel The title of your home page Your Content Here