sohbet odaları

İdris Baluken Kimdir ?

Doğum tarihi : 02 Temmuz 1976
Kaç yaşında : 40
Burcu : Yengeç
Meslek : Doktor, Milletvekili, Siyasetçi
Doğum yeri : Bingöl

İdris Baluken, 2 Temmuz 1976 tarihinde Bingöl’de doğmuştur. Baba adı Mehmet Sait, anne adı Hacere’dir. 1992 yılında Bingöl Lisesinden mezun oldu. Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesini bitirdi. Heybeliada Göğüs Hastalıkları ve Göğüs Cerrahisi Eğitim Araştırma Hastanesinde Göğüs Hastalıkları ve Tüberküloz alanında uzmanlığını aldı. Bingöl Verem Savaş Dispanseri, Bingöl Devlet Hastanesi ve Diyarbakır Göğüs Hastalıkları Hastanesinde çalıştı. Toraks Derneği, Türk Tabipler Birliği ve Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası Diyarbakır şubelerinde yönetici olarak görev yaptı. Uzmanlık dalıyla ilgili olarak yurt içinde ve yurt dışında çok sayıda akademik çalışmaya katıldı. 12 Haziran 2011 tarihinde yapılan TBMM 24. dönem milletvekilleri seçimlerinde BDP’den Bingöl Milletvekili seçildi. İdris Baluken, 22 Temmuz 2012 & 28 Nisan 2014 tarihleri arasında Barış ve Demokrasi Partisi Grup Başkanvekili olarak görev yaptı.

11 Temmuz 2014 tarihinde Barış ve Demokrasi Partisi kapatılarak yerine kurulan Halkların Demokratik Partisi’ne katılmıştır. Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonu Üyeliği yaptı. 23 Haziran 2015 tarihine kadar HDP Grup Başkanvekilliği görevini yürüttü. 7 Haziran 2015 tarihinde yapılan 25. Dönem milletvekilleri seçimlerinde Halkların Demokratik Partisinden Diyarbakır milletvekilleri seçildi. 23 Haziran 2015 & 17 Kasım 2015 arasında görev yaptı. 1 Kasım 2015 tarihinde yapılan 26. Dönem milletvekilleri seçimlerinde Halkların Demokratik Partisinden Diyarbakır milletvekilleri seçildi. 17 Kasım 2015 günü göreve başladı. Çok iyi düzeyde Kürtçe, orta düzeyde İngilizce bilen İdris Baluken, Evrim Baluken ile evlidir. 2 çocuğu vardır.

İdris Baluken, hakkındaki ; suçu ve suçluyu övmek, terör örgütü propagandası, örgüte üye olmamakla birlikte örgüt adına suç işlemek, Türk milletini,Türkiye Cumhuriyeti devletini, devletin kurum ve organlarını alenen aşağılamak nedeniyle açılan terör soruşturması kapsamında Ankara’da gözaltına alınan HDP Grup Başkanvekili ve HDP Diyarbakır Milletvekili İdris Baluken, getirildiği Bingöl’de adliyeye sevk edildi. 4 Kasım 2016 tarihinde Bingöl’de çıkarıldığı mahkemece tutuklandı

Bir yanıt bırakın, or Geri İzleme kendi sitenizden.

Yorumuzu Yazın

Giriş yapmanız gereklidir giriş yap Yorum yazmak için.

Genel Genel The title of your home page Your Content Here