sohbet odaları

Loulou Dedola Kimdir ?

Meslek : Müzisyen, Yazar, Senarist
Doğum yeri : Lyon, Fransa

Loulou Dedola, Fransa’da Lyon şehrinde doğmuştur. Roman yazarı, sinema ve çizgi roman senaryo yazarıdır. Özellikle de Mustafa Kemal Atatürk hakkında bir çizgi roman yazdı.

Fransa’da yaşayan Loulou Dedola, birlikte Avrupa ve Afrika’da çok seyahat ettiği RCO müzik grubunun lideri, yazarı, bestecisi ve şarkıcısıdır.

Afrika’da bir çok konser veren Loulou Dedola, Nijerya’da uzun süre yaşadı ve Afrika suç şebekelerine sızmayı başardı. Hayatının bu dönemi, 2009 yılında yazdığı ilk romanı olan “419 African Mafia”ya ve 2014 yılında tasarımcı Lelio Bonaccorso ile birlikte ilk isim verdiği çizgi romana ilham verdi.

Bu romanından Canal Plus için bir belgesel hazırladı. 2014 yılında bu romanı uyarlanarak yönetmenliğini Eric Bartonio’nun yaptığı “419” adı ile filmi yapıldı.

Fırsat buldukça Afrika ülkelerine giden Fransız müzisyen yazar Loulou Dedola, Atatürk’ü ve Kemalizmi Afrika’lı çocuklara anlatıyor. Dedola, sorunlarla boğuşan Afrika için de çözümün Kemalizm olduğunu söylüyor.

2018 yılında Çizgi roman olarak hazırlanan “Le Père Turc : À la recherche de Mustafa Kemal” (Türk’lerin Atası, Mustafa Kemal’in İzinde) kitap İzmir’li bir entelektüel olan Afife karakteri üzerinden Atatürk’ün hayatından kesitler sunuyor.

Kendini Kemalist olarak tanımlayan Atatürk aşığı Fransız yazar Loulou Dedola, çizgi roman ve konserlerle Kemalizmi anlatıyor.

Kitapları :

2019 – Fela back to Lagos
2018 – Le Père Turc : À la recherche de Mustafa Kemal (Türk’lerin Atası, Mustafa Kemal’in İzinde)
2017 – Jeu d’Ombres / Tome 02 : Ni Ange ni maudit
2016 – Jeu d’Ombres / Tome 01 : GAZI
2009 – Quatre cent dix-neuf
2009 – 419 African Mafia

Bir yanıt bırakın, or Geri İzleme kendi sitenizden.

Yorumuzu Yazın

Giriş yapmanız gereklidir giriş yap Yorum yazmak için.

Genel Genel The title of your home page Your Content Here