sohbet odaları

Henri Rousseau Kimdir ?

Doğum tarihi : 21 Mayıs 1844
Ölüm tarihi : 02 Eylül 1910
Kaç yaşında öldü : 66
Burcu : İkizler
Meslek : Ressam
Doğum yeri : Laval, Mayenne, Fransa
Ölüm yeri : Paris, Fransa

Fransız Post Empresyonist ressam Henri Rousseau, 21 Mayıs 1844 tarihinde Laval, Mayenne, Fransa’da bir muslukçunun oğlu olarak doğmuştur. Laval Lisesi’nde okudu. Lise derslerinde vasat olmasına rağmen, çizim ve müzik derslerinde çok başarılıydı. Liseden sonra Angers’de bir avukatın yanında çalıştı, ancak daha sonra avukatla arasında meydana gelen bir olay sonunda, avukatın kendisini mahkemeye vermesinden kaçınmak için 1863 yılında askere yazıldı. Orduya katılıp 1863 yılından başlayarak dört yıl görev yaptı. Babasının ölümünün ardından, 1868 yılında Paris’e taşındı ve devlet memuru oldu. Mesleği yüzünden Le Douanier (gümrük memuru) olarak da bilinir.

Henri Rousseau, 1871 yılında, Paris gümrüğünde bir iş buldu. Ancak bu görevi gümrükçülük değildi ve ikinci sınıf kâtiplikten ileriye gidemedi. Ciddi olarak resim yapmaya kırklı yaşlarının başında başladı, 1893 yılında 49 yaşındayken yılda 1019 frankla işinden emekli olarak sanatına yoğunlaştı. Bu yıllarda sanatçı, geçimini temin etmek için keman ve solfej dersleri verdi ; komşularının portrelerini çizdi. Karısı 1888 yılında ölünce 1899 Ağustos’unda ikinci evliliğini yaptı. 1903 yılında ikinci karısını da öldü.

Henri Rousseau, çalışmalarını 1886 yılından itibaren düzenli olarak Salon des Indépendants’da sergilendi. 1893 yılında ölümüne kadar yaşadığı ve çalıştığı Montparnasse’deki bir stüdyoya taşındı.

Hiç bir zaman Fransa’yı terk etmemiş veya bir vahşi orman görmemiş olmasına rağmen, en ünlü resimleri vahşi orman resimleridir. Resimli kitaplardan, botanik bahçelerden ve doldurulmuş vahşi hayvanlardan ilham almıştır. Çalışmalarının çoğu görünüşte çocuksu olan tarzından dolayı alaya alınsa da, biçim ve tarzından feragat etmedi. Eserlerini gelenekçi eserleri takip ederek akademik bir yol izleyerek üretmeye çalıştı. Yaptığı masumiyet ve çekicilik avangardların beğenisini kazandı. Pablo Picasso, Henri Rousseau’nun dehasını farkedince onunla buluşmaya gitti ve adına bir ziyafet düzenledi.

1897 yılında en ünlü resimlerinden olan La Bohémienne endormie’yi (Uyuyan Çingene) yapmıştır.
Henri Rousseau, Uyuyan Çingene / The Sleeping Gypsy 1897

Sürrealistler tarafından da ilgi gördü ve aslında bu hareketin itici gücü oldu. Gözün ulaşamayacağı yerin ötesini göre bilme kabiliyeti ve kâğıtta görülmeyenleri algılayabilme kabiliyeti, çalışmalarına aşırı derinlik kazandırdı ve kariyeri boyunca, her biri kendine özgü bir tarza ve biçime sahip, çeşitli resimler oluşturmasına yardımcı oldu. Resmi bir eğitim almayan Henri Rousseau, kariyeri boyunca hobi olarak resim yaptı, ancak kendine olan özgüveni ve işinde sahip olduğu yetki duygusu inanılmaz eserler yapmasına imkan sağladı.

En dikkat çeken ve en iyi bilindiği orman sahneleri, kariyerinde daha sonra yaptığı çalışmaların çoğunda tasvir ettiği iş ve sahneler gibi rüyalarla da tanındı.

Çalışmalarının çoğu, ilk elden deneyimlerine değil, ziyaret ettiği yerlere dayanıyor ve bu parçalarla kendine özgü bir stil oluşturmak için yeni bir yaşam ve yeni bir tarz geliştiriyordu

1905 yılında “Antilopun Üzerine Atlayan Aç Aslan” adlı büyük vahşi orman resmini yapmış ve Salon des Indépendants’da, o zamanın Henri Matisse gibi genç avangart ressamlarının eserleriyle birlikte sergilemiştir. Bu sergide Fovist resmin ilk örneklerinin sergilendiği kabul edilmektedir.

1907 yılında ressam Robert Delaunay’ın annesi Delauney Kontesi Berthe, Rousseau’nun Yılan Oynatıcısını yapmasını istedi.

İki akademik ressam, Felix Augusto Clement (1826 & 1888) ve Jean-Leon Gerome (1824 & 1904), Rousseau’ya tek öğretmeninin doğa olmasını tavsiye ederler ve Rousseau’da bu öğüdü yaşamının sonuna kadar uygular. Bu iki akademik ressam, aynı zamanda Rousseau’ya Louvre Müzesi’deki eserlerin kopyalarını yapa bilmesi için gereken iznin çıkartılmasını da sağlarlar.

Henri Rousseau, 02 Eylül 1910 tarihinde Paris, Fransa’da 66 yaşında ölmüştür.

Evlilikleri :

1. eşi : Clémence Boitard (e. 1869 & 1888) Antonine Louise Rousseau (d. 1872), Henri Anatole Clement Rousseau (d. 1870), Julia Rousseau (d. 1876), Henri Anatole Rousseau (d. 1879), Julia Clemence Rousseau (d. 1874) adlarında çocukları oldu.
2. eşi : Josephine Noury (e. 1899 & 1903)

Bir yanıt bırakın, or Geri İzleme kendi sitenizden.

Yorumuzu Yazın

Giriş yapmanız gereklidir giriş yap Yorum yazmak için.

Genel Genel The title of your home page Your Content Here