sohbet odaları

Madonna Kimdir ?

Doğum tarihi : 16 Ağustos 1958
Kaç yaşında : 58
Burcu : Aslan
Meslek : Ses Sanatçısı, Pop Şarkıcısı, Dizi, Sinema Oyuncusu
Doğum yeri : Bay City, Michigan, Amerika

İtalyan asıllı Amerika’lı şarkıcı, söz yazarı, aktris, dansçı, prodüktör ve stil ikonu. Gerçek adı Madonna Louise Ciccone’dir. Dünya çapında 120 milyondan fazla satan albümleriyle Guiness Rekorlar Kitabı’na tüm zamanların en başarılı ve albümleri en fazla satan kadın müzisyeni olarak geçmiştir. Skandalları, aşkları ve başarılarıyla dünya gündemini 80’lerden bu yana meşgul etmektedir. Popun kraliçesi olarak tanımlanan sanatçı ilginç bir tesadüf sonucu Elvis Presley’in yaşamını kaybettiği gün dünyaya gelmiştir. Birden çok kuşağın aynı anda sevdiği pek az sanatçıdan biridir. IQ’sunun 140 olduğu açıklanmıştır. 16 Ağustos 1958’de Bay City, Michigan’da dünyaya geldi. Kökenleri İtalya’nın Pacentro kenti olan İtalyan asıllı Amerikalı babası Silvio “Tony” Ciccone ve Fransız asıllı Kanadalı annesi Madonna Louise Fortin’in 6 çocuğundan üçüncüsüydü.

Katolik olan ailesiyle birlikte Pontiac ve Avon Township’in Detroit banliyölerinde yaşıyordu. 1 Aralık 1963’te annesini göğüs kanserinden kaybetti. Madonna hayatının en trajik olayını henüz beş yaşındayken yaşadığı için oldukça zor bir süreç onu bekliyordu. Babası bir süre sonra kahyalık yapan Joan Gustafson’la evlendi. Çiftin 2 çocuğunun dünyaya gelmesiyle Ciccone ailesi daha da büyüdü. Çocukluğunda baleye büyük ilgi duyan Madonna, babasından kurslara gitmek için izin aldığında, aslında dolaylı olarak show dünyasına ilk adımını atmış oldu. Bale öğretmeni Christopher Flynn’in, gay diskolarına gittiğini açıklaması yüzünden oldukça üzülen Madonna, Rochester Adams High School’a kaydoldu.

A’dan aşağı notu olmayan ve okulun en başarılı öğrencilerinden biri olan Madonna, aynı zamanda amigo ekibindeydi. Dans bursu almaya hak kazandığı University of Michigan’da Damian Zikakis’le tanıştı ve aşık oldu. Okulunu 1978’te bırakmaya karar vermesindeki tek nedeni New York’a gidip dans kariyeri yapmaktı. New York deneyimi için daha sonraları kendisiyle yapılan röportajda şunları söyleyecekti: “New York’a geldiğimde uçağa ilk kez biniyordum, taksilere de. Her şeyin ilkini bu şehirde yaşadım. Cebimde sadece 35 dolar vardı ve New York’a gelmek hayatımda yaptığım en cesurca şeydi.” Amerika’nın en büyük şehirlerinden birinde yalnız ve parasız olan Madonna, uzun bir süre düşük ücretli işlerde çalışarak ayakta kalmaya çalıştı. O dönemde yaptığı işlerden biri de çıplak pozlar verdiği modellikti.

Ülkenin en iyi dansçı ve koreograflarından Martha Graham ve Pearl Lang’le çalışma fırsatı bulduktan sonra aralarında Alvin Ailey, Walter Nicks’in ekipleri de olan dans şirketlerinde performans gösterdi. 1979’da Fransız dansçı Patrick Hernandez’in ekibinde dünya turnesine çıkan Madonna müzisyen Dan Gilroy’la tanıştı. Gilroy, Madonna’nın daha sonraları ilk şarkıcılık tecrübesini yapacağı rock grubu Breakfast Club’le yolunun kesişmesine neden oldu. Grubun vokali olan Madonna aynı zamanda bateri de çalıyordu. 1980’de erkek arkadaşı Stephen Bray’in de yer aldığı ikinci grubu Emmy’de söylemeye başladı. Bray’le dans şarkıları yazıp bestelediler ve ikili performanslarıyla New York diskolarında boy gösterdi.

Müzik dünyasındaki bu ilk önemli deneyimler DJ ve prodüktör Mark Kamins’in de ilgisini çekti. Madonna’nin bir demosunu dinleyen Kamins, duyduğu sesten çok etkilenince, demoyu Seymour Stein’in kuruculuğunu yaptı Sire Records’a ulaştırdı. Madonna, 1982 yılında, yaptığı her single için 5 bin dolar almak üzere, resmi olarak Sire Records’la anlaştı. Yayınlanan ilk single’ı “Everybody” Billboard Hot Dance/Club Chart’ta üst sıralara yerleşirken, Billboard Hot 100 için beklenen sonucu getirmedi. Amerika’nın en çok dinlenen R&B radyolarında plağı dönmeye başlayan Madonna o dönem zenci zannediliyordu. Sesinin R&B’ye yakın olması ve ekranlarda hiç görünmediği için dinleyicide oluşan bu ilk olumlu izlenimin etkileri de uzun sürdü.

1983’te yayınlanan “Burning Up” ve “Physical Attraction”dan oluşan ikinci single çalışması, şarkıcının dans listelerinde büyük başarı kazanmasını sağladı ve Sire Records’ı bir albüm yapmak için harekete geçirdi. İlk albüm kendi adını taşıyordu : Madonna. Başlangıçta prodüksiyonu için Reggie Lucas’la anlaşılan, fakat Madonna’nın Lucas’la yaşadığı sorunlar yüzünden aranjörlüğünü erkek arkadaşı John “Jellybean” Benitez’e yaptırdığı albüm, Amerika’da büyük ses getirecekti. En iyi albümler listesinde 8 numaraya kadar çıkan, “Holiday,” “Borderline,” ve “Lucky Star” single’ları yılın en sevilen çalışmaları arasında yer alan albüm, tüm dünyada 3 milyondan fazla sattı. 80’lerin bu ilk yarısında gelen büyük başarı, Madonna’nın bir stil ikonu olarak da genç kızların büyük ilgisini çekmesine neden oldu.

Kendi tarzındaki giysileri ve aksesuarları o dönem oldukça popülerdi. Boncuklu kolyeler, siyah kol bantları, haç figürlü mücevherler New York’ta açılan “Madonna Clothing Store”’da yok satıyordu. 1984’te “Madonna” albümünü takip eden ikinci albüm çalışması “Like A Virgin”, uluslararası bir başarının kapılarını açtı. Albümle aynı adı taşıyan ilk single “Like A Virgin”, Billboard Hot 100 Singles listesinde 6 hafta süreyle bir numarada kaldı. O tarihte, ülkenin başarılı şarkıcılarının Afrika’daki açlara yardım amacıyla bir araya gelerek seslendirdikleri “We Are The World” , Billboard listelerinin bir numarasıydı ve ikinci sırada Madonna’nın bir diğer 45’liği “Material Girl” yer alıyordu. USA For Africa’s’ta We Are The World’ü de söyleyen Madonna için bu çifte başarı anlamına geliyordu. Albümün çıkış tarihinin hemen ardından gelen 20 milyonluk satışı, sonraları tüm dünyada 17 milyon kopyanın daha satmasıyla 37 milyon olacaktı.

Marilyn Monroe’nun “Diamonds are Girls Best Friend”’deki performansına adanan Material Girl’ün listelerdeki büyük başarısından sonra Beastie Boys’la dünya turnesine çıkan şarkıcının, albümden çıkan üçüncü 45’liği “Crazy For You” bir numaraya yerleşen ikinci single’ı oldu. 1985’te “A Certain Sacrifice” ve “Vision Quest” filmlerinde aldığı rollerle beyazperdede de görünmeye başlayan Madonna, aynı yıl başrollerini Rosanna Arquette ve Aidan Queen’le paylaşacağı ilk önemli filmi Desperately Seeking Susan’da rol aldı. 70’lerin sonunda verdiği siyah beyaz çıplak pozlarının Penthouse ve Playboy dergilerince yayınlanmasından sonra, hakkındaki sonu gelmeyen tartışmalar başladı. Aynı yıl ilk görüşte aşık olduğu aktör Sean Penn’le yaşgünü olan 16 Ağustos’ta evlendi.

Arkalarında bir medya ordusuyla gezen Penn çifti Amerika’nın gözdesiydi. İkilinin 1986’da birlikte rol aldıkları “Shangai Suprise” filmi, box-office’te beklenen başarıyı getirmedi. 1986 yılı Madonna’nın müzikal kariyerini çok daha iyi bir noktaya taşıyacak prodüktör Patrick Leonard ‘la tanıştığı yıldı. Birlikte hazırladıkları üçüncü debut albümü “True Blue”, diğer albümlerine göre daha olgun bir içeriğe ve müzikaliteye sahipti ve dünya çapında 21 milyondan fazla sattı. Daha sonraları yayınlayacağı “The Immaculate Collection”’dan sonra en fazla satan Madonna albümü “True Blue” olacaktı. Albümden sırasıyla Live To Tell, Papa Don’t Preach, Open Your Heart, True Blue ve La isla Bonita gibi hitler çıktı ve ilk 3 45’lik Amerika listelerinde bir numara oldu.

1987’de vizyondaki bir diğer başarısızlığı getiren “Who’s That Girl” filminde rol aldı. Filmin soundtrackinde aynı isimle yer alan single, listelerde bir numaraya yerleşti ve albümde yer alan diğer 4 Madonna şarkısı da hatrı sayılır bir ilgiyle karşılandı. Bu yüzden dünya çapında gerçekleştirdiği ilk turnesi “Who’s that girl Tour” adıyla Japonya’da başladı. Milyonlarca kişiye seslenen Madonna turneden kazandıklarının bir bölümünü aids’le mücadele eden AMFAR’a bağışladı. Whos That Girl Tour’dan sonra Japonya’da Madonna pulları postaya verildi. 1988’de, Broadway’de sahnelenen ‘Speed The Plow’ adlı tiyatro oyununda oynayan Madonna’nın oyunculuğu eleştirmenlerce vasat bulundu. Yılın sonlarına doğru, Sean Pean ile Madonna’nın evliliklerinin çatırdamak üzere olduğu haberleri yayınlanmaya başladı.

İlişkilerinde sorun yaşayan Penn çifti, bir evlilik danışmanından yardım almalarına rağmen evliliklerini 1989’da noktaladılar. Bu dönemde Madonna ile John Kennedy Jr. arasında duygusal bir ilişki yaşandığı da kulaktan kulağa yayılmaya başlamıştı. Aynı yıl Madonna diskografisinde oldukça önemli olacak yeni albümü “Like A Prayer”ı yayınladı. Albümle aynı adı taşıyan ilk single’ın videosu ekranlara gelmeye başladığında, etkisi tüm düm dünyada ama özellikle koyu Katolikler arasında büyük olacak yeni bir tartışma başlamış oldu. Like A Prayer’ın videosunda, Madonna yanan haçların önünde dansediyor ve zenci bir İsa ile öpüşüyordu. Katolik Kilisesi’nin ayaklanması sonucu Madonna aforoz edildi ve Papa II. Jean Paul onu kınayan bir mektup yazdı. Şarkının yarattığı skandal bir yana, albüm dinleyiciler tarafından çok sevildi ve eleştirmenlerden de tam puan aldı.

Madonna’nın popülaritesi Pepsi’yi de heyecanlandırdı ve firma yeni reklam filmi için şarkıcıyla 5.000.000 $’lık bir anlaşma imzaladı. Ancak ‘Like a Prayer’ skandalından önce çekilen reklam filminin yayını tartışmalardan sonra durduruldu. Like a Prayer’dan sonra albümden çıkan ikinci 45’lik Express Yourself için çekilen video, 800.000 $’lık bütçesiyle o dönemde çekilen en pahalı müzik videosu olma özelliğini taşıyordu. 1990 yılında, daha önce rol aldığı filmlerde oyunculuğu iyi bulunmasa da Warren Beatty ile başrollerini paylaştığı Dick Tracy ile yeniden kamera önüne geçti. İkilinin filmdeki aşkları gerçeğe dönüştü ve Sean Penn’den sonra Madonna’yı magazin basınının baş sayfalarına taşıyan ikinci büyük aşkı başlamış oldu. Beatty ‘den sonra “Cherish” ve “Justify My Love”’ın kliplerinde de oynayan genç model ve porno yıldızı Tony Ward ile çıkmaya başladı.

Yeni albümü ve Dick Tracy’de söylediği şarkılara da yer verdiği “I’m Breathless”albümü aynı dönemde piyasaya sürüldü. Madonna’nın diğer albümlerinden farklı olarak 30’lu ve 40’lı yılların jazz soundunu taşıyan I’m Breathless’ten çıkan ilk single ‘Vogue’ atlantiğin her iki yakasında da bir numara oldu. Vogue, Madonna’nın idollerinden bahsettiği sözlere sahipti: Greta Garbo, Marilyn Monroe, Marlene Dietrich, Bette Davis ve Grace Kelly. Filmin öne çıkan şarkısı Sooner or Later’ ise aynı yıl Oscar adayı oldu ve bestecisi Stephen Sondheim’e Orjinal Şarkı kategorisinde Oscar kazandırmayı başardı. 1991 yılında “Truth and Dare” adlı bir belgeselde oynadıktan sonra tüm dünyada büyük yankı uyandıran ve Naomi Campbell’le birlikte birçok ünlünün de fotoğraflarıyla yer aldığı “Sex” adlı kitabı yayınladı.

Fransız Katolikler Steven Meisel’in çektiği fotoğrafların gençliği pornografiye teşvik ettiği gerekçesiyle Madonna’ya ve yayıncısına dava açtılar. ‘Sex’in toplatılması için açılan dava düşerken, kitabın satış rakamları hızla artmaya devam ediyordu. ‘Sex’ , New York Times ve Washington Post listelerinde best seller olmuştu . Aynı yıl A League of Their Own filmi için yaptığı “This Used to Be My Playground” Amerika listelerinde bir numara olan onuncu hiti oldu. 1992’de Shep Pettibone ile birlikte yaptığı “Erotica” albümü, albümle aynı adı taşıyan şarkısı yüzünden porno albümü şeklinde nitelendirildi. Çok tartışılan Erotica, cüretkar videosu yüzünden MTV’de sadece 3 kere yayınlanabildi. Bu kısıtlamalara rağmen single, US Hot 100 Airplay chart listesinde tüm zamanların en uzun süre 2 numarada kalan şarkısı olarak büyük başarı kazandı. Aynı yıl Sex kitabında da yer alan ve 8 ay aşk yaşadığı Vanilla Ice’la birlikteydi. Sonrasında bodyguard’ı James Albright’la olan birlikteliği uzun süre konuşuldu.

William Dafoe ile birlikte rol aldığı erotik gerilim tarzındaki Body of Evidence’ filmi 1993’te gösterime girdi ancak müzik kariyerindeki başarıyla ters orantılı biçimde düşüş gösteren aktrisliğiyle Madonna’nın yeni filmi de fiyasko oldu. Film ayrıca “Basic Insticts”in (Temel İçgüdü) ucuz bir taklidi olarak değerlendirildi. Aynı yıl yeni turnesi The Girlie Show Tour ‘a çıkan Madonna, yeni tartışmalarla karşı karşıya kaldı. Konserlerinde Luca Tommassini ve Carrie Ann Inaba gibi üstsüz dansçılarla performans gösteren, kırbaç gibi materyaller kullanan şarkıcı büyük tepki aldı. Ortodoks Yahudiler ilk defa İsrail’deki bir show yüzünden ayaklanıyorlar, Porto Riko’da verdiği konserde ülkenin bayrağını bacaklarının arasına alarak yaptığı gösteri büyük gürültü koparıyordu.

Sanatçı ayrıca turuyla aynı ismi taşıyan The Girlie Show kitabını yayınladı. Bu skandallar, tartışmalar ve çılgınlıklarla dolu periodun ardından 1994’te altıncı stüdyo albümü Bedtime Stories geldi. Nellee Hooper ve R&B aranjeleri yapan Dallas Austin tarafından prodüksiyonu gerçekleştirilen albüm, Madonna’nın R&B sounduna dönüşünü müjdeliyordu. Albüm Avrupa ve Avustralya’da büyük ilgi görmesi dışında en iyi pop albümü dalında Grammy adaylığı da kazandı. Babyface tarafından aranjesi yapılan ve Björk’ün sözlerinin bir kısmını yazdığı single “Take A Bow”, Billboard Hot 100’de art arda 7 hafta boyunca bir numarada kaldı. Take A Bow’un videosundaki ekipte olan Michael Haussman, daha sonraları Evita filmindeki rolü alması için Madonna’ya yardım edecekti.

1994’te 4 ay gibi kısa bir süreyle ünlü basketbolcu Dennis Rodman’la ilişkisi oldu. Aynı yılın eylül ayında Central Park’ta yürüyüş yaparken tanıştığı Kübalı fitness hocası Carlos Leon’a aşık oldu ve çiftin 14 Ekim 1996’da kızları Lourdes Maria Ciccone Leon dünyaya geldi. 7 Kasım 1995’te Madonna balladlarından oluşan yeni albümü Something To Remember’ı çıkardı. Albümde 3 yeni şarkı da bulunuyordu. Marvin Gaye klasiği “I Want You”, albüm için Massive Attack’la yeniden düzenlendi ve “You’ll See” single’ı uzun süre listelerde kalmayı başardı. 1996’da sinema kariyeri için oldukça kritik ve önemli bir rolü canlandıracağı “Evita” filmi vizyona girdi. Filmin soundtrack’i oldukça başarılı oldu ve albümden “Don’t Cry for Me Argentina” ve “You Must Love Me” gibi uluslararası hitler çıktı.

En iyi film müziği dalında oskar ve Golden Globe kazandığı şarkısı “You Must Love Me” filmin başarısını da olumlu etkiledi. Madonna’nın aktris olarak performansı Evita’yla ciddiye alınmaya başladı ve sanatçı filmdeki rolüyle Golden Globe’da en iyi kadın oyuncu ödülünü kazandı. 1997’de Carlos Leon’la olan ilişkisi sona erdi. 1998’de yedinci stüdyo albümü Ray Of Light raflardaydı. Like A Prayer’dan sonra eleştirmenler tarafından en çok beğenilen albümü olan Ray Of Light, Rolling Stone dergisince yapılan yorumda mainstream popla technonun oldukça etkili bir bileşimi olarak tanımlandı. Albümden çıkan Frozen, Avrupa listelerinde bir numara oldu ve albüm 1999 Grammy törenlerinde 4 dalda ödül aldı. Rolling Stone dergisinin tüm zamanların en iyi 500 albümü sıralamasında da 363. oldu.

1999 senesinde ortak arkadaşları Sting ve ve karısı Trudie Styler’ın verdiği bir yemekte İskoçyalı yönetmen Guy Ritchie ile tanıştı. Evita’daki başarılı oyunculuğundan sonra gelen 2000 tarihli yeni filmi The Next Best Thing, box-office’te hayalkırıklığı yarattı. Ancak soundtrack’te yer alan “Time Stood Still” ve 1970 tarihli Don McLean klasiğinin dans coverı “American Pie” Avrupa’da bir numaraya yerleşti. 22 Aralık 2000 tarihinde İskoçya’da düzenlenen bir törenle Guy Ritchie ile dünya evine girdi. Çiftin 11 Ağustos 2000 tarihinde erkek çocukları Rocco John Ciccone Ritchie dünyaya geldi. 2000 yılında ayrıca sekizinci stüdyo albümü Music’i de yayınlayan Madonna, dans, pop ve house müziklerini party ruhu taşıyan bir soundda birleştiriyordu.

Like A Prayer’dan sonra Amerika albüm listelerinde bir numara olan ikinci Madonna albümü özelliğini taşıyan Music’ten, “Don’t Tell Me” ve “Gone” gibi uluslararası hitler de çıktı. Albümden çıkan üçüncü 45’lik “What It Feels Like for a Girl”ün yönetmenliğini Madonna’nın eşi Guy Ritchie yaptı ve video, şiddet unsurları içerdiği için VH1 ve MTV tarafından yasaklandı. 2001’de başarılı konserlerle geçen Drowned World Tour’a çıkan sanatçı, aynı yıl şarkılarının remixlerinden oluşan GHV2’yi piyasaya sürdü. 2002’de yeni James Bond filmi için yazdığı Die Another Day isimli 45’likle Golden Globe ödülü alırken, Golden Raspberry ise şarkıyı yılın en kötüsü seçti. 2003’te, dokuzuncu stüdyo albümü “American Life”ı yayınladı. Amerikan rüyasını oluşturan ün, servet öğelerine gönderme yapan şarkı, aslında savaş, suç ve emperyalizme dikkat çekmek istiyordu.

Şarkının videosunda tüm ülkelerin bayrakları arasında görünen Madonna, yeni albümüyle müzik kariyerinin en az satış yapan çalışmasına imza atmıştı. Aynı yıl American Life’ın remixlerinden oluşan Remixed & Revisited isimli bir EP yayınladı. 2004 MTV Müzik Ödülleri’nde “Hollywood” şarkısını Britney Spears, Cristina Aguilera ve Missy Elliot gibi ünlü isimlerle birlikte seslendiren sanatçı, Spears ve Aguilera’yı dudaklarından öpünce tüm dünyanın gözleri yine yeni bir Madonna skandalına çevrilmiş oldu. Ardından Spears’ın albümünde yer alan Me Against Music’te konuk vokal olarak yer aldı ve şarkının klibinde de oynadı. Şarkıcı aynı sene Avrupa ve Amerika’da toplam 56 konser verdiği The Re-Invention Tour’a çıktı ve turla ilgili I’m Going to Tell You a Secret isimli bir belgesel hazırladı.

Rolling Stone dergisinin tüm zamanların en iyi 100 artisti listesinde 36. oldu. 2005 ocağında Tsunami felaketinde zarar görenlere yardım amacıyla düzenlenen Tsunami Aid : A Concert of Hope konserinde John Lennon’ın “Imagine” şarkısını seslendirdi. Yine 2005’te 70’lerin dans müziği sounduyla günümüzdeki müzikal tatları birleştirdiği onuncu stüdyo albümü Confessions on a Dance Floor’u yayınladı. Albüm 1998 tarihli Ray Of Light’tan sonra en olumlu eleştirileri aldığı ikinci çalışması oldu. ABBA şarkısı “Gimme ! Gimme ! Gimme ! (A Man After Midnight)”tan sampling alarak düzenlediği Hung Up isimli ilk 45’lik 41 ülkede büyük ilgi gördü ve listelerin üst sıralarında yer aldı.

Albümden çıkan bir diğer çalışma ”Sorry”, sanatçının bir numaraya çıkan 36. single’ı olarak Billboard müzik tarihinde bir ilki gerçekleştirdi. Ünlü marka H&M’in yeni yüzü olmak üzere şirketle anlaştı. H&M bünyesinde faaliyet gösterecek olan ve sanatçının kendi tasarımlarından oluşacak M by Madonna markasının çıkış tarihi Mart 2007 olarak belirlendi. Madonna ekim 2006’da yetimler yurdu kurmak için Malawi’ye gitti ve ordan David isminde bir erkek çocuk evlat edindi. Madonna halen eşi Guy Ritchie ve 3 çocuğuyla, İngiltere’nin Wiltshire kentinde yaşamaktadır. Sanatçı yeni albümü için prodüksiyon çalışmalarına başladığını açıklamıştır.

Albümleri :

1979 – A Certain Sacrifice
1983 – Madonna
1983 – Borderline
1984 – Like a Virgin
1984 – Ciao Italia : Live in Italy (Video)
1984 – Like a Virgin (Video)
1984 – Into the Groove
1985 – Crazy for You
1986 – True Blue
1986 – Papa Don’t Preach (Video)
1986 – True Blue
1986 – Live to Tell (Interview)
1987 – Who’s That Girl
1987 – You Can Dance
1987 – La Isla Bonita
1987 – Causing a Commotion
1989 – Who’s That Girl (Single)
1989 – Like a Prayer
1989 – Act of Contrition
1990 – Angel
1990 – Express Yourself
1990 – I’m Breathless
1990 – Remixed Prayers
1990 – Papa Don’t Preach
1990 – Like a Virgin
1990 – The Immaculate Collection
1990 – The Immaculate Collection (The Best Of Madonna) (Video)
1990 – Open Your Heart
1990 – Material Girl
1990 – Everybody
1990 – Burning Up
1990 – Royal Box
1990 – White Heat
1990 – Vogue
1990 – Keep It Together
1990 – Justify My Love (Video)
1990 – Hanky Panky (Video)
1991 – Holiday
1991 – Live & Virgin Tour
1991 – Crazy for You
1991 – Blond Ambition : Live
1991 – Truth or Dare
1991 – Rescue Me
1992 – Erotica
1992 – Deeper and Deeper
1992 – Erotica (Video)
1992 – Erotica
1993 – Dear Jessie
1993 – Justify My Love
1993 – Rain
1993 – Bye Bye Baby Alex
1993 – Exotica Backstage Productions
1993 – Bad Girl
1994 – I’ll Remember
1994 – Girlie Show : Live Down Under (Video Box Set)
1994 – Girlie Show : Live Down Under (Video)
1994 – Interview Disc
1994 – Bedtime Stories
1994 – Secret
1994 – Take a Bow
1994 – Club Mix EP
1995 – Girlie Show
1995 – Lucky Star
1995 – Look of Love
1995 – Cherish
1995 – Bedtime Story
1995 – Human Nature
1995 – You’ll See
1995 – Something to Remember
1995 – The Early Years
1996 – The Madonna Story
1996 – Oh Father
1996 – One More Chance
1996 – Interview Disc, Vol.2
1996 – Intimate Interviews
1996 – Love Don’t Live Here Anymore
1996 – You Must Love Me
1997 – Don’t Cry for Me Argentina
1997 – Evita: Music from the Motion Picture
1997 – Another Suitcase in Another Hall
1997 – Evita (Motion Picture Music Soundtrack)
1997 – Interview Sessions
1998 – Frozen
1998 – Ray of Light
1998 – Ray of Light (Single)
1998 – Ray of Light (Video Single)
1998 – Live to Tell
1998 – Dress You Up
1998 – The Best of the Rest, Vol.2
1998 – Drowned World
1998 – The Early Years : Give It to Me
1998 – Wild Dancing
1998 – CD3 Single Collection Box Set
1998 – Like a Virgin & Other Big Hits
1998 – Grand Collection
1998 – In the Beginning (Gravity)
1999 – Nothing Really Matters
1999 – Ray of Light : Remix Album
1999 – Power of Goodbye
1999 – This Used to Be My Playground
1999 – Maximum Madonna
1999 – Wow
1999 – Oh My
1999 – Video Collection : 1993 & 1999
1999 – Three for One Box Set
1999 – Beautiful Stranger
2000 – Interview
2000 – American Pie
2000 – Music
2000 – Music (DVD)
2000 – Music
2000 – Don’t Tell Me
2001 – Absolute Interview CD
2001 – In the Spotlight with Madonna
2001 – Miss American Pie
2001 – What It Feels Like for a Girl
2001 – The Complete Audio Biography (Box Set)
2001 – Immaculate Collection / Something to Remember
2001 – Madonna Exposed
2001 – Drowned World Tour
2001 – More Maximum Madonna
2002 – Die Another Day
2003 – Name of the Game
2003 – Complete Set (Book / CD)
2003 – American Life
2003 – American Life
2003 – American Life / Die Another Day (DVD Single)
2003 – Hollywood
2003 – Pre Madonna
2003 – Nothing Fails
2003 – Remixed & Revisited
2004 – Love Profusion
2004 – Ultimate Collection
2004 – Sex Bomb Unauthorized
2005 – Sorry
2005 – Music Box Biographical Collection
2005 – Hung Up
2005 – Confessions on a Dance Floor
2006 – Confessions Remixed
2006 – The Document
2006 – I’m Going to Tell You a Secret (DVD)
2006 – Get Together
2006 – I’m Going to Tell You a Secret
2006 – American Artist
2006 – Jump
2006 – Girl Power
2007 – The Confessions Tour
2007 – The Wild Angel
2007 – Performance Review
2007 – Music in Review
2007 – Virgin Unauthorized
2007 – Hey You
2008 – Queen of Pop
2008 – Hard Candy
2008 – 4 Minutes
2008 – DVD Collectors Box Unauthorized
2008 – Give It 2 Me
2008 – Virgin Material
2008 – Lowdown Unauthorized
2008 – Miles Away
2008 – GHV2
2009 – Celebration
2009 – Celebration
2010 – The Sticky & Sweet Tour
2010 – Revolver
2010 – Out On the Floor : The Story of a Dancer
2012 – Give Me All Your Luvin’
2012 – The Complete Studio Albums (1983 & 2008)
2012 – MDNA
2012 – Original Album Series
2012 – Girl Gone Wild
2012 – Girl Gone Wild Remixes
2013 – Confessions on a Dance Floor / Like a Virgin
2013 – MDNA World Tour
2013 – MDNA World Tour (Video)
2014 – Living for Love
2014 – Ghosttown
2015 – Hold Tight
2015 – Joan of Arc
2015 – Iconic
2015 – Rebel Heart
2015 – Rebel Heart
2015 – Triumvirate
2015 – Ray of Light / Has to Be
2015 – Unapologetic Bitch
2015 – On the Street
2015 – Illuminati
2015 – Telltales
2015 – Dance to the Beat
2015 – In a League of Her Own
2015 – Devil Pray
2015 – The Party’s Right Here
2015 – Greatest Hits, Vol.2
2015 – The Real Story
2015 – Bitch I’m Madonna
2015 – Time to Dance
2015 – CD Single Collection
2015 – Turn Up the Radio
2015 – Cosmic Climbr
2015 – The Very Best of Madonna

Bir yanıt bırakın, or Geri İzleme kendi sitenizden.

Yorumuzu Yazın

Giriş yapmanız gereklidir giriş yap Yorum yazmak için.

Genel Genel The title of your home page Your Content Here