sohbet odaları

Suat Duman Kimdir ?

Doğum tarihi : ?? ?? 1977
Kaç yaşında : 44
Meslek : Yazar, Avukat
Doğum yeri : Kars

Suat Duman’ın bütün romanları polisiye türü içerisinde mütaala edile bilir.

Suat Duman, 1977 yılında Kars’da doğmuştur. Beş kardeş olan Suat Duman’ın büyük abisi tiyatro okudu, tiyatro yazarlığı, oyunculuğu, yönetmenliği oradan da mizah yazarlığı, karikatüristlik yapıyor. Diğer büyük abisi, 10 yaşından beri öyküler yazıyor ve yayınlıyor. Ablası edebiyat öğretmenidir.

Suat Duman, Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesinden 2004 yılında mezun oldu. Öğrencilik yıllarında muhtelif dergilerde sinema ve roman eleştirileri yayınladı. Avukatlık yapmaya başladıktan sonra mesleki tanıklıkları ve türe olan sevgisi onu polisiye yazmaya itti.

Suat Duman, üniversite eğitiminin sonuna dek 20 yıl Ankara’da yaşadıktan sonra 2008 yılında İstanbul’a taşındı. Suat Duman, bir yandan avukatlık yaparken bir yandan da polisiye romanlar yazmaya ve yayınlamaya başladı. İlk romanı “Cinayet Mevsimi” Ankara yıllarından izler taşır. Cebeci Kampüsü çevresinde geçen bir seri cinayet olayını araştıran Hukuk Fakültesi üçüncü sınıf öğrencisi Mehmet Cemil’in okurla buluştuğu ilk kitap “Cinayet Mevsimi”dir. İkinci romanı “Müruruzaman Cinayetleri”nde aynı karakterin, bu kez İstanbul’da geçen macerasını anlattı. İkinci romanı “Müruruzaman Cinayetleri” zaman aşımına uğrayıp kapanan bir cinayet dosyasının yeniden açılmasına sebep olan bir dizi güncel cinayeti soruşturan Mehmet Cemil’in yeni maceralarına odaklanmıştır. Her iki roman da siyasi polisiye janrı içerisinde önemli eleştiriler aldı.

Suat Duman, üçüncü romanı “Dünya’nın Leşleri” 2015 yılı Aralık ayında yayınlandı. Bu sefer isimsiz bir karakterin sürüklediği bir kara polisiye ile okuru tanıştırdı. “Dünya’nın Leşleri” hapisten çıkan isimsiz bir karakterin içine çekildiği gayrimeşru Dünya’yı anlatırken arka planda İstanbul’da haftalarca hayatı durduran Gezi direnişini de karakterin hikâyesiyle kesiştiği ölçüde görmektedir.

Dördüncü romanı “Rakun” ; İstanbul’un kuyruğu bir birine dolanmış gece canlıları arasında geçen bir labirent olarak kurguladığı ve bir taksi şoförünün çevresinde halkalanan bir polisiye romandır.

Suat Duman, 2012 yılında dört arkadaşıyla birlikte Alakarga Yayınları’nı kurdu. 2015 yılında ‘Yılın Yayınevi’ seçilen Alakarga Yayınevi’nin edebiyat Dünya’sına kazandırdığı çok sayıda öykücü ve romancı bulunmaktadır.

Suat Duman, evlidir ve Asya (d. 2012) adında bir kızı vardır.

Suat Duman’ın ‘1918’ başlığı altında toplayacağı 10 kitaplık tarihi polisiye serisinin ilk iki kitabı 2020 yılı içerisinde yayımlandı.

Ödülleri :

2018 – Dünya Kitap Dergisi / Yılın Polisiyesi Ödülü (Rakun romanı ile)

Kitapları :

2020 – 1918 Ah Dehşet, Dehşet Dehşet !
2020 – 1918 Kalbim, Kimsesiz Yurdum
2018 – Rakun
2015 – Dünya’nın Leşleri
2011 – Müruruzaman Cinayetleri
2009 – Cinayet Mevsimi

Bir yanıt bırakın, or Geri İzleme kendi sitenizden.

Yorumuzu Yazın

Giriş yapmanız gereklidir giriş yap Yorum yazmak için.

Genel Genel The title of your home page Your Content Here