sohbet odaları

İbrahim Erkal Kimdir ?

Doğum tarihi : 10 Ekim 1967
Ölüm tarihi : 09 Mayıs 2017
Kaç yaşında öldü : 50
Burcu : Terazi
Meslek : Şarkıcı, Dizi, Sinema Oyuncusu, Besteci
Doğum yeri : Narman, Erzurum
Ölüm yeri : İstanbul

İbrahim Erkal, 10 Ekim 1967 tarihinde Erzurum, Narman’da Ebubekir Erkal’ın ve Hatice Hanımın oğlu olarak doğmuştur. Altı kardeşin en büyüğüdür. Babası Ziraat işçiliğinden emekli, annesi ise ev hanımıdır. İlkokul ve ortaokulu Narman’da 18 Mart İlköğretim okulunda, liseyi de Narman lisesinde okudu. İlkokuldan itibaren bağlama, mandolin ve flüt çalarak kendi kendine müzik öğrenmiştir. Liseden sonra Ankara’da solfej ve nota dersleri aldı. Bu sırada da Ankara’nın çeşitli yerlerinde sahne aldı. İlk albümünden önce İbrahim Güzelses adıyla Erzurum Türkülerinden derlediği “Sarhoş Baki” albümünü çıkardı. Askerliğini 1987 & 1988 yılarında İstanbul Kalender Orduevinde solist olarak yaptı. Askerlik bitiminde döndüğü Erzurum’dan 1989 yılında İstanbul’a bir pantolon bir ceket göç etti. İstanbul’da Telden Dile Müzik Merkezinde hem eğitimine devam etti ; hem de Nişantaşı’nda garsonluk yaptı. 1991 yılında Piyanist ve Udi olarak sahneye çıkmaya başladı.

1992 yılında Tekirdağ’ın Kumbağ ilçesinde bir yıl garson olarak çalıştı. 1992’nin sonunda İstanbul’a dönüp Tutku albümünü “Telden Dile” müzik merkezindeki öğretmen arkadaşları ile yaptı. 1993 yılı başında hayatında ilk kez Plakçılar Çarşısına elinde hazır “Tutku” albümüyle gitti. Kimseye albümünü beğendiremedi. Tam her şeyden vazgeçip Erzurum’a döneceği sırada albüm İskender Ulus’a rastladı. Onun sayesinde “Tutku” adlı ilk albümünü çıkardı. Albümü çıkınca garson olarak çalışmış olduğu Merhaba Restaurant’ta Udi ve solist olarak çalışmaya başladı. 1994’de ikinci albümü “Sıra Bende & Aklımdasın”ı piyasaya çıkardı. 1996 yılında ‘Gönlünüze Talibim’ adlı 3. albümü çıktı ve albüm içindeki ‘Canısı’ şarkısı tüm Türkiye’yi sardı. Aynı yıl 1996 da Temel Gürsu’nun yönettiği ‘Canısı’ filmi ve yine Temel Gürsu’nun yönettiği 26 bölümlük “Canısı” dizisi, televizyonlarda reyting rekorları kırdı. Bu arada Tarabya’da sahne almaya başladı.

1997’de ‘Sırılsıklam’ adlı dördüncü albümü ile olağanüstü satış grafiği yakaladı. Ardından Temel Gürsu’nun yönettiği 32 bölümlük ‘Sırılsıklam’ dizisi ile başarısını devam ettirdi. 2001 yılında ‘Su Gibi’ albümü çıktı. 2002’de ‘Ben Bu Şöhreti Sevmedim’ adlı şiir kitabı ve yine aynı yıl ‘Aşknağme’ adlı albümünü çıkardı. ‘Gönül Limanı’ adlı albümünü ise 2004 yılında piyasaya sürdü. İbrahim Erkal’ın bestelediği eserleri Zara, İzzet Yıldızhan, Vahdet Vural, Zeynep, Murat Yıldız, Kader, Hülya Avşar, Metin Şentürk, İbrahim Tatlıses, Ayhan Aşan, Yudum, Ümit Yılmaz, Burhan Çaçan, Gökhan Özen, Alişan, Ceylan, Erdinç Şahin, Ferman Toprak, Mine Koşan, Soner Arıca, gibi pek çok sanatçı yorumlamıştır. İbrahim Erkal, bir Mevlana ve Yunus Emre aşığı olup, tasavvufla her zaman yakınen ilgilendi ve her zaman bu felsefeyi şarkılarıyla hayatına yansıttı.

İbrahim Erkal, 2003 yılında Filiz Akgün ile evlendi ve Dilara Hatice Erkal (d. 5 Temmuz 2004) ile Elifsu (d. 31 Mart 2017) adında kızı ve Erenalp Levent Erkal (d. 6 Haziran 2005) adında oğlu vardır. 2001 yılında Su Gibi albümü ile müzikseverlerin karşısına çıktı. Erkal’ın bu albümünü Aşkname, (2002), Gönül Limanı (2004), Yüreğinden Öpüyorum & Gülüm (2006), Aranağme (2008), Burnumda Tütüyorsun (2011) ve Nefes 1 (2015) takip etti. 2017 yılında, Ömrüm adlı albümünü piyasaya çıktı. On bir parça bulunan albümdeki şarkıların sekizi Nefes 1 albümünde yer alan parçalardır. Bu albüm için üç yeni parça yapmıştır. 12 Nisan 2017 günü evinin otoparkında baygın halde bulundu. Acil olarak hastaneye kaldırıldı ve yapılan ilk müdahalenin ardından yoğun bakıma alındı. 9 Mayıs 2017 tarihinde yapılan tüm çabalara rağmen tedavi gördüğü Ümraniye Eğitim ve Araştırma Hastanesinde yaşamını yitirdi.

Ödülleri :

1997 – 3. Kral TV Video Müzik Ödülleri : En İyi Beste
1998 – 4. Kral TV Video Müzik Ödülleri : Arabesk & Fantezi Erkek

Albümleri :

1984 – Sarhoş Baki (Erzurum Türküleri) (İbrahim Güzelses adıyla)
1993 – Tutku
1994 – Sıra Bende & Aklımdasın
1996 – Gönlünüze Talibim
1998 – Sırılsıklam
2000 – De Get Yalan Dünya
2001 – Su Gibi
2002 – Aşkname
2004 – Gönül Limanı
2006 – Yüreğinden Öpüyorum & Gülüm
2008 – Aranağme
2011 – Burnumda Tütüyorsun
2015 – Nefes 1
2017 – Ömrüm

Filmleri ve Dizileri :

1996 – Canısı (Sinema Filmi)
1997 – Canısı (TV Dizisi)
1998 – Sırılsıklam (TV Dizisi)
2004 – Cennet Mahallesi (Konuk Oyuncu) (TV Dizisi)

Kitapları :

2002 – Ben Bu Şöhreti Sevmedim
Şarkılarım 1

Bir yanıt bırakın, or Geri İzleme kendi sitenizden.

2 Yorum to “İbrahim Erkal Kimdir ?”

 1. Necmettin Yücel dedi ki:

  İbrahim Erkal Maltepe’deki evinin otoparkında baygın halde bulunarak hastaneye kaldırıldı.

  Ünlü şarkıcı İbrahim Erkal, Maltepe’deki evinin otoparkında baygın halde bulunarak hastaneye kaldırıldı. Erkal’ın durumunun ciddi olduğu öğrenildi. Şarkıcı İbrahim Erkal, Maltepe Başıbüyük’te bulunan evinin otoparkında baygın halde bulundu. Sitenin güvenlik görevlisi tarafından fark edilen Erkal, durumun sağlık ve polis ekiplerine bildirilmesinin ardından Kartal Dr. Lütfi Kırdar Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne kaldırıldı.

  Yapılan ilk müdahalenin ardından Erkal, yoğun bakıma alındı. Baygın halde bulunan İbrahim Erkal’ın sağ arka kulağının altında bir de yırtık olduğu tespit edildi. İbrahim Erkal, Kartal Dr. Lütfi Kırdar Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ndeki ilk müdahalenin ardından uyutularak Beşiktaş Ulus’taki Liv Hospital’a kaldırıldı. Sanatçı İbrahim Erkal’ın sağlık durumuyla ilgili kaldırıldığı hastaneden yapılan açıklamada, “Son derece ciddi beyin kanamasının olduğu saptanmış olup hastamız derin koma durumundadır” denildi.

 2. Necmettin Yücel dedi ki:

  27 Gündür Komada Olan İbrahim Erkal Hayatını Kaybetti.

  Şarkıcı İbrahim Erkal, 12 Nisan’da beyin kanaması geçirip hastaneye kaldırılmıştı. Erkal, 12 Nisan’dan beri yoğun bakımda tutuluyordu.

  Acı haber, İbrahim Erkal’ın aile üyeleri tarafından yönetilen resmi Facebook sayfasından duyuruldu. Yapılan açıklamada “Değerli sanatçımız İbrahim Erkal, tüm çabalara rağmen hakkın rahmetine kavuşmuştur. Dualarımız birlikte olsun, dileğimiz tek olsun, mekanı cennet olsun. Başımız sağolsun” ifadelerine yer verildi.

Yorumuzu Yazın

Giriş yapmanız gereklidir giriş yap Yorum yazmak için.

Genel Genel The title of your home page Your Content Here