sohbet odaları

Christine Nöstlinger Kimdir ?

Doğum tarihi : 13 Ekim 1936
Kaç yaşında : 80
Burcu : Terazi
Meslek : Yazar
Doğum yeri : Viyana, Avusturya

“Alev Saçlı Çocuk” kitabının yazarıdır. Christine Nöstlinger, 13 Ekim 1936 tarihinde Avusturya, Viyana’da doğmuştur. Çocukluğu 2 yaşından itibaren Adolf Hitler’in ordusunun işgali altında kalan Avusturya’da bodrum sığınaklarında geçti. Polonya’ya kaçmak zorunda kalan babasının yokluğuyla ağırlaşan bu savaş yıllarında, bomba isabet eden evlerinin enkazından iki kez sağ olarak çıkarıldı. Dokuz yaşındayken, Kızıl Ordu Viyana’ya girdiğinde bodrum yaşamından kurtuldu. Christine Nöstlinger, liseyi bitirdiğinde ressam olmaya karar verdi ve Viyana Uygulamalı Sanatlar Akademisi’nde öğrenim gördü. Bir kaç yıl grafik sanatçısı olarak çalıştı.

Christine Nöstlinger, 1950’lerin sonunda bir gazeteci olan Ernst Nöstlinger ile evlenip iki kız çocuğu sahibi olduktan sonra “ev kadını” kimliğiyle yetinemeyeceğini anlayıp, iyi yaptığını düşündüğü kitap resimleme işine başladı. 1961 yılında doğan kızı Christiane Nöstlinger de İllüstratör yapmakta ve Gerçek mesleği olan psikolojinin yanı sıra annesi Christine Nöstlinger’in kitaplarını esprili bir tarzda desenleyen sanatçı, Belçika, Antwerp’de ailesiyle birlikte yaşamaktadır. İki yıl üstünde çalıştıktan sonra yayıncıya göndermeyi göze aldığı ilk kitabı Alev Saçlı Çocuk (Die feuerrote Friederike) düşündüğünün tersine desenleri yerine yaratıcı öyküsüyle ilgi görünce, kitap resimlemeyi bırakıp yazmaya başladı. Kendisi, yazma konusunda “tembel” olduğunu ileri sürse de, Nöstlinger, son otuz yıl içinde yüzün üstünde kitabı ve sayısız makalesi yayımlanmış çok üretken bir yazar.

Çocuklara ve gençlere hikayeler yazmanın yanı sıra yetişkinlere de, özellikle Viyana lehçesinde şiirler ve öyküler kaleme aldı. 1970’den bu yana birçoğu yabancı dillere çevrilen ve klasikleşen yüzü aşkın çocuk ve gençlik kitabı yayımlandı. Çeşitli gazete ve dergilerle Avusturya Radyosu için de çalıştı. Günümüzde dünya çocuk edebiyatının klasikleri arasında sayılan Kim Takar Salatalık Kral’ı ile 1973’te Alman Gençlik Edebiyatı Ödülü’nü kazanan yazar, pek çok ödülün yanı sıra 1984’te uluslararası Hans Christian Andersen Ödülü’nü ve 2003’te de yine uluslararası Astrid Lindgren Edebiyat Ödülü’nü aldı. Yabancı düşmanlığına karşı etkin birocuk edebiyatına getirdiği eleştirel-sosyal tutumuyla “antiterbiyeci” bakış açısıyla ünlendi. Genellikle orta halli aile çocuklarının gündelik yaşamlarını ele aldığı kitaplarında, geleneksel aile yapısını ve okul kurumunu esprili bir üslupla eleştiriyor. İlk kitabı “Die feuerrote Friederike” 1970’te yayınlandı.Kitabın illüstrasyonları da yine kendisine aitti.Kitap Türkçeye “Alev Saçlı Çocuk” ismiyle çevrildi.

Ödülleri :

2003 – Astrid Lindgren Edebiyat Ödülü
1984 – Hans Christian Andersen Ödülü
1973 – Alman Gençlik Edebiyatı Ödülü

Bazı Kitapları :

1970 – Die feuerrote Friederike (Alev Saçlı Çocuk)
2003 – Konrad ya da konserve kutusundan çıkan çocuk
1973 – Kim Takar Salatalık Kral’ı
2003 – Konuk değil baş belası
2004 – Lollipop
2005 – İşte şimdi hapı yuttum
2005 – Susi’nin gizli günlüğü
2006 – Arkadaş dümeni
2008 – Kağıt uçakla gizli gizli macera
2008 – Hadi ama baba
2009 – Aklından düşünceler geçen çocuk
2011 – Evde ve uzakta
Saklı Miras
Küçük korsan
Mini serisi
1. Mini ve mırnav kedi
2. Mini denizde
3. Mini ve doğum günü partisi
4. Mini küçük dedektif
5. Mini ve yılbaşı armağanları
6. Mini kayak tatilinde

Bir yanıt bırakın, or Geri İzleme kendi sitenizden.

Yorumuzu Yazın

Giriş yapmanız gereklidir giriş yap Yorum yazmak için.

Genel Genel The title of your home page Your Content Here