sohbet odaları

Ali Erbaş Kimdir ?

Doğum tarihi : ?? ?? 1961
Kaç yaşında : 56
Meslek : Din Adamı, Akademisyen
Doğum yeri : Kabadüz İlçesi Yeşilyurt Köyü, Kabadüz İlçesi, Ordu

Ali Erbaş, 1961 yılında Ordu’nun Kabadüz İlçesi Yeşilyurt Köyünde doğmuştur. Yeşilyurt Köyü İlkokulunda okudu. 1980 yılında Sakarya İmam-Hatip Lisesi’nden, 1984 yılında ise Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’nden mezun oldu. Fakülte yıllarında (1980 & 1983) İstanbul Vefa’daki İlim Yayma Yüksek Tahsil Talebe Yurdu’nda kaldı ve okul derslerinin haricinde çeşitli âlimlerden Arapça, tefsir, hadis ve kıraat alanlarında özel dersler okudu.

Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’nde 1987 yılında Tefsir Anabilim Dalında “Kur’an’daki Tekrarlar” isimli teziyle Yüksek Lisansını, 1993’te ise Dinler Tarihi Anabilim Dalında “İlâhî Dinlerde Melek İnancı” isimli teziyle doktorasını tamamladı. 1982 & 1993 yılları arasında Diyanet İşleri Başkanlığı İstanbul Fatih Müftülüğüne bağlı çeşitli camiilerde din görevlisi olarak vazife yaptı.

1988 & 1990 yılları arasında İstanbul Haseki Eğitim Merkezinde Master ve Doktora öğrencileri için açılan ihtisas kursuna devam etti. 1993 yılında Sakarya Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dinler Tarihi Anabilim Dalı’na Yardımcı Doçent olarak atandı. 1994 yılı Temmuz ve Ağustos aylarında Paris’te Centre George Pompidou ve Sorbonne Üniversitesi kütüphanelerinde Dinler Tarihi ve Din Bilimleri alanında araştırmalar yaptı.

Daha sonra 1996 & 1997 öğretim yılının başından itibaren bir yıl boyunca Strasbourg Beşerî Bilimler Üniversitesinde misafir öğretim üyesi olarak alanıyla ilgili araştırmalar yaptı. 1997 & 1998 öğretim yılı başında yurda döndü ve Kasım 1998’de Doçent, Ocak 2004’de Profesör oldu. 1993 & 2006 yılları arasında Dinler Tarihi Anabilim Dalı Başkanlığı ve yine aynı tarihler arasında Felsefe ve Din Bilimleri Bölüm Başkanlığı yaptı.

1997 & 2002 yılları arasında 5 yıl Sakarya Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dekan yardımcılığı, 2006 & 2011 yılları arasında iki dönem aynı fakültenin Dekanlığını yürüttü. 2003 & 2011 yılları arasında Sakarya Üniversitesi’nde Senato Üyesi, 2006 & 2011 yılları arasında ise aynı üniversitede Yönetim Kurulu Üyesi olarak görev yaptı. 2011 yılında Diyanet İşleri Başkanlığı Eğitim Hizmetleri Genel Müdürlüğüne atandı.

6 yıl bu görevi yürüten Profesör Doktor Ali Erbaş 8 Haziran 2017 tarihi itibariyle Yalova Üniversitesi Rektörlüğüne atandı. 12 kitabı, çok sayıda makalesi ve yurt içinde ve yurt dışında sunduğu pek çok sempozyum bildirisi ve konferansı bulunan Profesör Doktor Ali Erbaş evli ve 4 çocuk babasıdır. Diyanet İşleri Başkanlığı’ndan 31 Temmuz 2017 tarihindeki Mehmet Görmez’in emekliye ayrılmasının ardından Din İşleri Yüksek Kurulu Başkanı Ekrem Keleş vekalet etmekte idi, Profesör Doktor Ali Erbaş 16 Eylül 2017 tarihinde Diyanet İşleri Başkanı olarak atandı.

Bir yanıt bırakın, or Geri İzleme kendi sitenizden.

1 Yorum to “Ali Erbaş Kimdir ?”

 1. Necmettin Yücel dedi ki:

  Diyanet İşleri Başkanlığına Profesör Doktor Ali Erbaş atandı.

  Diyanet İşleri Başkanlığı’ndan 31 Temmuz 2017 tarihindeki Mehmet Görmez’in emekliye ayrılmasının ardından Din İşleri Yüksek Kurulu Başkanı Ekrem Keleş vekalet etmekte idi, Profesör Doktor Ali Erbaş 16 Eylül 2017 tarihinde Diyanet İşleri Başkanı olarak atandı.

  Profesör Doktor Erbaş’ın, Diyanet İşleri Başkanlığı görevine atanmasına ilişkin Bakanlar Kurulu kararının, Resmi Gazete’nin yarınki sayısında yayımlanacağı öğrenildi.

  Profesör Doktor Erbaş’ın ayrıca Fetullahçı Terör Örgütü’yle (FETÖ) ilgili önemli tespitler yaptığı makaleleri yer alıyor. Profesör Doktor Erbaş’ın, “Mesih Mehdi Beklentisi ve İstismarı” başlıklı makalesi de bunlardan biri.

  Geçtiğimiz yıl eylül ayında Diyanet İşleri Başkanlığının dergisinde yayımlanan makalesinde, FETÖ’yü “karanlık hareket” olarak nitelendiren Profesör Doktor Erbaş, 15 Temmuz 2016’daki darbe girişimiyle FETÖ’nün, dünyada eşi benzeri olmayan bir terör örgütü olduğunu gösterdiğini belirtmişti.

  Makalesinde, “Sadece peygamberlere has olan masumiyet karinesinin, bağlılarınca örgüt liderine de has kılınmış olması onun emir ve söylemlerinin hiç bir şekilde sorgulanmasına izin vermemekte, bu yüzden de akla hayale gelmedik yanlış yollara tevessül etmektedirler.” değerlendirmesinde bulunan Profesör Doktor Erbaş, İslam’ın inanç esaslarına uymayan pek çok hususun örgüt tarafından zihinlere yerleştirilmeye çalışıldığına işaret etmişti.

  FETÖ’nün dini bir yapı olarak nitelendirilemeyeceğini vurgulayan Profesör Doktor Erbaş, örgütün elebaşı Fetullah Gülen’e atfedilen sıfatların ise İslam dini ile asla bağdaştırlamayacağını ifade etmişti.

  Örgütün açık bir din istismarı yaptığına işaret eden Profesör Doktor Erbaş, makalesinde, “15 Temmuz gecesi çıldırmış ve cinnet geçirmiş örgüt mensuplarının, elinde bayraktan başka bir şey olmayan masum insanların üzerine, ülkenin Meclisine ve devletin en önemli müesseselerine gözlerini kırpmadan ölüm yağdırarak, yabancı ülkeler ve o ülkelerin istihbaratlarıyla iş birliği yaparak, kendi kardeşlerine, kendi vatanına, kendi değerlerine ihanet etmek milletimizin binlerce yıllık şanlı tarihinde görülmüş bir şey değildir.” değerlendirmesini yapmıştı.

Yorumuzu Yazın

Giriş yapmanız gereklidir giriş yap Yorum yazmak için.

Genel Genel The title of your home page Your Content Here