sohbet odaları

Kadri Gürsel Kimdir ?

Doğum tarihi : ?? ?? 1961
Kaç yaşında : 55
Meslek : Gazeteci, Yazar
Doğum yeri : İstanbul

Cumhuriyet gazetesi Yayın Danışmanıdır. Kadri Gürsel, 1961 yılında İstanbul’da doğmuştur. 1972 yılında girdiği Galatasaray Lisesi’nde yatılı olarak okudu. Öğrencilik yılarında 12 Eylül 1980 darbesinden kısa bir süre önce tutuklandı, yaklaşık 3 yıl hapis yattı. Ve çıktıktan sonra sürgüne yollandı. Kayseri’ye sürgüne gitti. Daha sonra avukatları aracılığıyla Kayseri’den sürgününü Ankara’ya nakletti. 1986 yılında gazeteciliğe haftalık Yeni Gündem haber dergisinde başladı. Ağırlıklı olarak dünya haberleri ve dış politikayla ilgili konularla ilgilendi. Kadri Gürsel, Yeni Gündem’in 1988’de yayın hayatına son vermesinin ardından, 1993 yılına kadar, sırasıyla Cumhuriyet, Güneş ve Sabah gazeteleri ile Nokta dergisinde editörlük ve muhabirlik görevlerinde bulundu.

1993 & 1997 yılları arasında Agence France-Presse’in İstanbul muhabirliğini yaptı. 1995 yılında TSK’nın Kuzey Irak’ta PKK’ya yönelik düzenlediği operasyonu izlemek için Reuters’ın foto muhabiri Fatih Sarıbaş ile birlikte bulunduğu Irak’tan Türkiye’ye döndükten sonra Diyarbakır’a gitmek üzere yola koyuldukları Nusaybin’de PKK militanları tarafından 31 Mart 1995 günü kaçırıldılar. 26 gün esir olarak tutulduktan sonra Şırnak’ta serbest bırakıldılar. O süreyi anlattığı “Dağdakiler” adlı kitabı 1996 yılında yayımladı. 1998 yılında Milliyet Gazetesine geçerek haftalık olarak çıkarılan “Artı Haber” adlı derginin yazı işleri müdürlüğünü yaptı. Ardından da Milliyet Gazetesinin dış haberler müdürlüğüne getirildi ve 2008 yılı sonuna kadar devam etti. Washington DC merkezli Al-Monitor internet sitesindeki “Turkey Pulse” bölümü için de düzenli olarak yazdı.

2007 yılında köşe yazarlığına da başlayan Kadri Gürsel, 20 Temmuz 2015 tarihinde Şanlıurfa’nın Suruç ilçesinde yaşanan patlama sonrası kişisel twitter hesabı üzerinden yazdığı yazılar nedeniyle Milliyet Gazetesi tarafından işinden çıkarıldı. Kadri Gürsel Viyana merkezli Uluslararası Basın Enstitüsü’nin (IPI) Türkiye Ulusal Komitesi başkanlığını yapmaktadır. 13 Eylül 2015 tarihinde Diken gazetesine yazmaya başlayan Kadri Gürsel, Nisan 2016’da ayrılarak 8 Mayıs 2016 tarihinden itibaren Cumhuriyet gazetesinde yazmaya başladı. Kadri Gürsel, Nazire Gürsel ile evlidir. Erdem Gürsel adında bir oğlu vardır. Kadri Gürsel, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Basın Suçları Bürosunca Cumhuriyet Gazetesi’ne yönelik başlatılan “FETÖ ve PKK terör örgütlerine üye olmamakla birlikte örgüt adına suç işlemek”suçundan yürütülen soruşturma çerçevesinde, 31 Ekim 2016 tarihinde gözaltına alındı.

Kitapları :

1996 – Dağdakiler

Bir yanıt bırakın, or Geri İzleme kendi sitenizden.

Yorumuzu Yazın

Giriş yapmanız gereklidir giriş yap Yorum yazmak için.

Genel Genel The title of your home page Your Content Here