sohbet odaları

İhsan Sabri Çağlayangil Kimdir ?

Doğum tarihi : ?? ?? 1908
Ölüm tarihi : 31 Aralık 1993
Kaç yaşında öldü : 85
Meslek : Siyasetçi
Doğum yeri : İstanbul
Ölüm yeri : Ankara

1965 & 1971 ve 1975 & 1977 arasında Dışişleri Bakanlığı, 1979 & 1980’de Cumhuriyet Senatosu başkanlığı ve Cumhurbaşkanı vekilliği yapmıştır.

İhsan Sabri Çağlayangil, 1908 yılında İstanbul’da doğmuştur. İstanbul Erkek Lisesinden mezun oldu. 1932 yılında İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden mezun oldu. İçişleri Bakanlığı Emniyet Genel Müdürlüğü Polis Koleji ve Yüksek Polis Enstitüsünde öğretmenlik yaptı, Emniyet Genel Müdür Muavinliği görevi, 1935 yılında Malatya Emniyet Müdürü görevi yaptı. 1937 yılında Dersim harekatının sonuçlanmasının ardından kurulan mahkemede idama mahkûm edilen sanıkların infazını düzenlemekle görevlendirildi.

İhsan Sabri Çağlayangil, 1945 yılında kaymakamı olarak Bitlis’in ilçesi Ahlat’a gönderildi. 1948 yılında vali olarak Yozgat’ta göreve başladı. 1950 yılında Antalya, 1953 yılında Çanakkale, 1954 yılında Sivas valisi oldu. Aynı yıl 1954’de Bursa valiliğine getirildi. 27 Mayıs 1960 ihtilaline kadar bu görevinde kaldı.

1947’de İsviçre’de toplanan Uluslararası Pasaport ve Hudut Formaliteleri Konferansında Türk Heyeti Başkanı olarak katılmıştır. Yunanistan, İtalya, İsviçre, Fransa Hükümetlerinin zabıta teşkilatlarında resmi araştırmalar yapmış, 1956’da Amerika ICA teşkilatının davetlisi olarak 2 ay süreyle Birleşik Amerika’da 16 eyalette çeşitli sahalarda araştırmalarda bulundu.

Münih Uluslararası İpekçilik Kongresine Türk Heyeti Başkanı olarak katılmış. Kendisine Afgan Krallığı ve Mısır Cumhuriyeti tarafından nişan verilmiştir.

27 Mayıs 1960 ihtilalinden sonra tutuklandı ve 6 ay sonra serbest bırakıldı. 1961 yılında Adalet Partisi kontejanından Bursa senatörü seçildi.

20 Şubat 1965 tarihinde kurulan Suat Hayri Ürgüplü’nün Başbakan olduğu (29. Hükümet) koalisyon hükümetinde Çalışma Bakanı oldu. 1965 yılında yapılan genel seçimlerden sonra 27 Ekim 1965 tarihinde Süleyman Demirel Başbakanlığında kurulan 30. Hükümette Dışişleri Bakanı olarak görev aldı. Görevi sırasında çok iyi bilmediği diplomasi dünyasına hızla alışarak, komplekssiz kişiliği ve bilmediği konularda dışişleri personeline tam güveniyle başarılı bir bakan oldu.

12 Mart 1971 tarihinde askeri müdahale sırasında görevinden istifa etti. 31 Mart 1975 tarihinde Süleyman Demirel tarafından kurulan 39. Hükümette yine Dışişleri Bakanlığı görevine getirildi.

05 Haziran 1977 genel seçimlerinden sonra 21 Temmuz 1977 tarihinde Süleyman Demirel tarafından kurulan 41. Hükümette yine Dışişleri Bakanlığı görevine getirildi. Hükümetin gensoru neticesinde düşürülmesi ile 05 Ocak 1978 tarihinde görevinden ayrıldı.

Ekim 1979’daki ara seçimlerden sonra Cumhuriyet Senatosu başkanlığına seçildi. 06 Nisan 1980’de görev süresi dolan Cumhurbaşkanı Fahri Korutürk’ün yerine cumhurbaşkanlığı görevine vekalet etti. 12 Eylül 1980 askeri müdahalesiyle görevi sona erdi. 5 yıllık siyaset yasağı verildi.

1983 yılında Büyük Türkiye Partisi’nin (BTP) kuruluşunda rol oynadı. Büyük Türkiye Partisi’nin Milli Güvenlik Konseyi kararıyla kapatılmasının ardından bazı eski AP’li ve Cumhuriyet Halk Partisi üyesi politikacılarla beraber 01 Haziran 1983 & 30 Eylül 1983 arasında Zincirbozan’da (Çanakkale) gözetim altında tutuldu. 06 Eylül 1987’de yapılan referandum sonunda siyaset yasağı kalktı, ancak Kasım 1990’da aktif siyasetten ayrıldığını açıkladı.

İhsan Sabri Çağlayangil, 31 Aralık 1993 tarihinde Ankara’da 85 yaşında ölmüştür. İstanbul, Zincirlikuyu Mezarlığı’na defnedilmiştir.

İhsan Sabri Çağlayangil, evli idi, bir kızı vardır.

Kitapları :

Arşiv İlmi
Polis Psikolojisi
Anılarım

Bir yanıt bırakın, or Geri İzleme kendi sitenizden.

Yorumuzu Yazın

Giriş yapmanız gereklidir giriş yap Yorum yazmak için.

Genel Genel The title of your home page Your Content Here