sohbet odaları

Ümit Özdağ Kimdir ?

Doğum tarihi : 03 Mart 1961
Kaç yaşında : 55
Burcu : Balık
Meslek : Siyaset adamı, Milletvekili
Doğum yeri : Tokyo, Japonya

MHP milletvekili Ümit Özdağ, 3 Mart 1961 tarihinde Japonya’nın başşehri Tokyo’da doğmuştur. 27 Mayıs 1960 tarihinde yapılan askeri darbe sırasında kurmay yüzbaşı olan babası Muzaffer Özdağ’ın Japonya’ya hükûmet müşaviri olarak gönderildiği Tokyo’da doğdu. Ailesi 1963 yılında Türkiye’ye dönmüştür. Babası Muzaffer Özdağ 1965 seçimlerinde CKMP yani MHP Afyonkarahisar Milletvekili olmuştur. Muzaffer Özdağ, 1965 & 1969 arasında MHP Genel Başkan yardımcılığı görevini de yaptı. İlk, orta ve lise eğitimini TED Ankara Koleji’nde yaptı. Üniversite eğitimini 1980 & 1986 yılları arasında Almanya’da Münih Ludwig Maximilian Üniversitesi’nin siyasal bilgiler, felsefe ve iktisat fakültelerinde tamamladı. Yüksek lisansını ; planlı kalkınma ve Devlet Planlama Teşkilatı üzerine Türkiye’de Gazi Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi’nde 1986 yılında başlayarak yaptı.

Ümit Özdağ, lise yıllarında Ankara’da Çankaya Ülkü Ocakları’nda ve Ankara Koleji’nde ülkücü hareket içinde siyasi mücadeleye başladı. Lise yıllarında Ankara’da Çankaya Ülkü Ocakları’nda ve Ankara Koleji’nde ülkücü hareket içinde siyasi mücadeleye başlamıştır. Bu mücadele sürecinde ülkücü faaliyetlerden dolayı, Ankara Koleji’nden 1977 & 1978 öğrenim yılının son günü dersler tamamlandıktan sonra, dönemin Ankara Valisi’nin talimatı ile atılmıştır. Bundan dolayı, Ümit Özdağ lise diplomasını Ankara’da Aktepe Lisesi’nden almıştır. 1990 yılında “Atatürk ve İnönü Döneminde ordu & siyaset ilişkileri” konulu çalışması ile siyaset bilimi doktoru oldu. 1992 & 1994 yılları arasında Ülkü Ocakları’nda Başbuğ Alparslan Türkeş’in talimatı ile özel eğitim grubuna ders vermiştir. 1993 yılında “Menderes Döneminde ordu siyaset ilişkileri ve 27 Mayıs askeri hareketi” konulu tezi ile siyasal teori doçenti oldu. 2001 yılında profesör oldu. 2005 yılına kadar çalıştığı Gazi Üniversitesinden ; Gazi Üniversitesinde Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer tarafından yapılan rektör atamasını protesto ederek ayrıldı.

2005 yılında MHP Genel Başkanlığına aday oldu, ancak adaylığı kabul edilmediği gibi partisinden de ihraç edildi. 2008 yılından itibaren Gazi Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi’nde öğretim üyeliğine geri döndü. Ümit Özdağ, 1994 yılında 3 ayda bir çıkan “Avrasya Dosyası” adlı uluslararası ilişkiler ve stratejik araştırmalar dergisini çıkarmaya başladı ve editörlüğünü yaptı. 2001 senesi başında “Ermeni Araştırmaları” ve “Armenian Studies” adlı dört aylık dergiyi yayına başlattı. 2002 senesinde Londra’da “The Review of International Affairs” adlı üç aylık dergiyi ve “Ankara Papers” adlı kitap dizisini Frank Cass yayınevi ile birlikte yayınlamaya başlamıştır. 2002 senesinde sadece TBMM üyeleri için “Jeopolitik Gündem” adlı bir çalışmanın yayına başlattı. Başbakanlık / TİKA için ise “Avrasya Analiz” adlı dergiyi düzenlemiş ve yayınlamıştır.

Ümit Özdağ, 2003 senesinde Diyanet İşleri Başkanlığı için dini ilişki ve sorunları stratejik açıdan inceleyen “Diyanet Araştırmaları Merkezi” (DİYAM) adlı stratejik araştırma merkezini kurmuş ve altı ay başkanlığını yapmıştır. 1980’lerin sonundan itibaren terörizm ve etnik sorunlar konularında araştırmalar yapan Özdağ, 1995 senesinde Doğu ve Güneydoğu Anadolu ile Güneydoğu Anadolu illerimizden göç alan illerde sosyopolitik içerikli saha araştırmaları yaptı. Ümit Özdağ, Harp Okulu, Polis Akademisi, Polis İstihbarat Dairesi, Milli Güvenlik Akademisi, Milli Güvenlik Akademisi Kamu Diplomasisi Kursları, Adalet Yüksek Okulu ve İçişleri Bakanlığında dersler ve konferanslar vermiştir. Prof. Dr. Özdağ, Washington, Moskova, Tokyo, Yeni Delhi, Kahire, İskenderiye, Brüksel, Tahran, Bişkek, Alma Ata, Londra, Münih ve Tel Aviv’de değişik üniversite ve araştırma merkezlerinde konferanslar vermiştir. Bunun yanı sıra bir çok ülkede kongrelere katılmış, tebliğ sunmuştur. Prof. Dr. Ümit Özdağ, Anadolu’nun birçok yerinde konferanslar vermiş, ödüller almıştır.

1997 & 1998 yıllarında Amerika’da Baltimore’da Towson Üniversitesi’nde küreselleşme, Avrasya’da etnik sorunlar konularında araştırmalar yapmış ve aynı konularda ders verdi. Ümit Özdağ, 1999 senesinde stratejik araştırma merkezi Avrasya Stratejik Araştırmalar Merkezi’ni (ASAM) kurdu. 2000 yılında da ASAM’a bağlı olarak çalışan Ermeni Araştırmaları Enstitüsü’nü kurdu. 2004 yılına kadar da ASAM’ın başkanlığını ve yönetim kurulu başkanlığını yaptı. 2005 yılından itibaren 21. Yüzyıl Türkiye Enstitüsü başkanlığını yapmaktadır. Ümit Özdağ, Dr. Burçin Özdağ ile evlendi. Alp adında bir oğlu vardır. Ümit Özdağ, 2010 yılında tekrar (MHP) Milliyetçi Hareket Partisi üyesi oldu ve 12 Haziran 2011 tarihinde yapılan genel seçimlerde partisinin İstanbul 2. bölge 4. sıradan milletvekili adayı oldu. 21 Mart 2015 tarihinde yapılan MHP 11. Olağan Büyük Kurultayı’nda MHP MYK Üyesi seçildi. 7 Haziran 2015 tarihinde yapılan genel seçimlerde MHP Gaziantep 1. sıra Milletvekili olarak seçildi. 14 Kasım 2015 tarihinde MHP Genel Başkan yardımcısı oldu. 24 Şubat 2016 tarihinde Genel Başkan Yardımcılığı görevinden istifa ederek MHP olağan üstü kurultaya gitmelidir dedi ve ardından 23 Mart 2016 tarihinde MHP Genel Başkanlığına adaylığını açıkladı.

Bir yanıt bırakın, or Geri İzleme kendi sitenizden.

Yorumuzu Yazın

Giriş yapmanız gereklidir giriş yap Yorum yazmak için.

Genel Genel The title of your home page Your Content Here