sohbet odaları

Fahrettin Aslan Kimdir ?

Doğum tarihi : 13 Kasım 1932
Ölüm tarihi : 26 Ekim 2005
Kaç yaşında öldü : 73
Burcu : Akrep
Meslek : Gazinocular kralı
Doğum yeri : İspir, Erzurum
Ölüm yeri : İstanbul

Gazinocular kralı Fahrettin Aslan ; 1932 yılında Erzurum’un İspir ilçesinde dünyaya geldi. 13 yaşında çalışmak için İstanbul’a göç etti. İstanbul’a ağabeylerinin yanına gelir. Fahrettin Aslan’ın çocukluk yılları maddi yokluk içinde geçti. Tepebaşı’nda bir gazinoda çalışmaya başlar. Bu arada ortaokulu bitirir. 1946 yılında 14 yaşında bir gazinoda komilik yapmaya başladı. Aynı yıl ‘Cumhuriyet Pavyonu’nda şefliğe yükseldi. 9 yıl boyunca da aynı mekânda çalıştı. O zaman İstanbul’daki en gözde ve tek gazinoydu burası. Rum patronu Emin Yeyman’la ile baba, oğul ilişkisi kurmuştu. 1952’de ilk evliliğini Necla Berktan ile yaptı. 1955 yılında Cumhuriyet Gazinosu yıkıldı ve Tepebaşı Gazinosu açıldı. Fahrettin Aslan, patronunu yine yalnız bırakmadı. Ertesi yıl patronu, Fahrettin Aslan ‘a Taşlık Gazinosu’nda ortaklık hediye ettiğinde 25 yaşında idi. 1960 yılında eski patronu, yeni ortağı Emin Bey’le Taksim-Maksim’i satın aldı. Yedi yıl sonra Emin Bey hisselerini Fahrettin Aslan’a devredince, gazinonun tek hakimi ve tek başına patron oldu. Ve 45 yıl boyunca onu herkes ‘Gazinocular Kralı’ olarak tanındı. 1950 & 1980 arasındaki dönem, gazinolar ve sanatçılar için altın yıllardı. Caddebostan Maksim’i, Taşlık, Bebek gibi İstanbul’un belli başlı noktalarında hizmet veren bir devire tanıklık etmiş efsanevi Maksim Gazinosunu daha sonra da Taksim Maksim’in altında Samara Bar’ı hizmete sundu.

Fahrettin Aslan, Ankara ve İzmir’de de Maksim Gazinoları’nın şubelerini açtı. Zeki Müren, Behiye Aksoy, Gönül Yazar, Ahmet Özhan, Emel Sayın, Muazzez Abacı, Bülent Ersoy, Seda Sayan gibi ünlüleri sahneye çıkararak gazinoculuğu sürdüren Fahrettin Aslan, Sibel Can ve Pınar Eliçe’yi assolist yaptı. Kuşkusuz, bu devrin en sevilen isimlerinden biri Zeki Müren’di ! Maksim’de, 8 sene boyunca yılın 7 ayı assolist olarak çalıştı ‘sanat güneşi’. Behiye Aksoy, platin rengi saçları, şık kostümleri ve pahalı takılarıyla, Müzeyyen Senar’dan sonra assolistlik kavramını yücelten bir sanatçıydı. Fahrettin Aslan ile patron, sanatçı ilişkisinin dışına çıkarak büyük bir aşk yaşamaya başladı ve nikah masasına oturdu. Aslan, Behiye Aksoy ile boşandıktan sonra da ‘İş başka, aşk başka’ diyerek onu gazinolarında çalıştırmaya devam etti. Gönül Yazar, Maksim’de senelerce fırtına gibi esti. Uzun süredir şeker hastalığı tedavisi gören ünlü gazinocu Fahrettin Aslan, İstanbul Anadoluhisarı’ndaki evinde 26 Ekim 2005 de sabaha karşı şeker komasına girerek hayatını 74 yaşında kaybetti.

Evlilikleri :
1. evliliği : Fahrettin Aslan henüz 20 yaşında iken 1952’de Necla Berktan ile evlendi. İlk eşinin, ilk evliliğinden dünyaya gelen oğlu Atilla”yı da nüfusuna aldı. Sacit Aslan (d. 1953) ve Selçuk Aslan d. 1959) adında iki oğlu doğdu. 1962’de boşandı.
2. evliliği : 3 yıl (1962 & 1965) birlikte olduğu İnci Birol ile hiç evlenmedi. Esra ve Esin adında iki kız çocuğu sahibi oldu nufusuna geçirdi.
3. evliliği : 1974 yılında Behiye Aksoy ile evlendi. 4 ay evli kaldılar.
4. evliliği : 70’li yılların sonunda Arzu Aslan ile evlendi. Arzu Aslan”dan da son çocuğu Mehmet Aslan (d. 1980) dünyaya geldi. Fahrettin Aslan ölene kadar da Arzu Aslan ile birlikteydi.

Bir yanıt bırakın, or Geri İzleme kendi sitenizden.

Yorumuzu Yazın

Giriş yapmanız gereklidir giriş yap Yorum yazmak için.

Genel Genel The title of your home page Your Content Here