sohbet odaları

İbrahim Çolak Kimdir ?

Doğum tarihi : 07 Ocak 1995
Kaç yaşında : 24
Burcu : Oğlak
Meslek : Sporcu
Doğum yeri : Konak, İzmir

Sporcu, Jimnastikçi İbrahim Çolak, 2019 Dünya Artistik Jimnastik Şampiyonası’nda halka branşında altın madalya kazandı.

İbrahim Çolak, 07 Ocak 1995 tarihinde Konak, İzmir’de doğmuştur. 5 yaşında iken eski bir jimnastikçi olan amcası Erkan Çolak’ın sayesinde jimnastik sporuna başladı. Anne ve babası ise maraton koşucusudur.

Artistik jimnastik sporcusu olan İbrahim Çolak, Ege Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Bölümü mezunu ve İzmir’deki Şavkar Jimnastik Spor Kulübü’nün aktif sporcusudur.

24 Şubat 2017 tarihinde Avustralya’nın Melbourne kentinde yapılan Artistik Jimnastik Dünya Şampiyonası’nda halka aletinde bronz madalya kazandı. Bu şampiyonada 165 cm boyunda olan İbrahim Çolak, kendine has yaptığı hareketi Uluslararası Jimnastik Federasyonu (FIG) tarafından “The Colak” ismiyle literatüre geçirildi.
The Çolak hareketi.

Mayıs 2017 tarihinde 4. İslami Dayanışma Oyunları kapsamında Azerbaycan’ın başkenti Bakü’de düzenlenen yarışlarda artistik jimnastik branşında takım olarak altın madalya kazandı.

2018 yılında İskoçya’da yapılan Avrupa Artistik jimnastik Şampiyonası’nda gümüş madalya kazandı.

İbrahim Çolak, 2019 Dünya Artistik Jimnastik Şampiyonası’nda halka branşında altın madalya kazandı. 14 Ekim 2019 tarihinde Almanya’nın Stuttgart kentinde gerçekleştirilen Artistik Jimnastik Dünya Şampiyonası’nda, 14.933’lük derecesiyle şampiyon olarak jimnastikte büyüklerde altın madalya kazanan ilk Türk sporcu olarak tarihe geçti. Ona dünya şampiyonluğu getiren o 50 saniye için 19 yıl çalıştı.

Bu derecesi ile 2020 yılında Japonya’nın başkenti Tokyo’da düzenlenecek Olimpiyatlara katılma hakkı elde etti.

Bir yanıt bırakın, or Geri İzleme kendi sitenizden.

Yorumuzu Yazın

Giriş yapmanız gereklidir giriş yap Yorum yazmak için.

Genel Genel The title of your home page Your Content Here