sohbet odaları

Vedat Dalokay Kimdir ?

Doğum tarihi : 10 Kasım 1927
Ölüm tarihi : 21 Mart 1991
Kaç yaşında öldü : 64
Burcu : Akrep
Meslek : Mimar, Siyasetçi
Doğum yeri : Elazığ
Ölüm yeri : Kırıkkale

Vedat Dalokay, 10 Kasım 1927 tarihinde Elazığ’da doğmuştur. İlkokul, ortaokul ve lise öğrenimini Elazığ’da tamamladı. 1949 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi’ni bitirdi. Vedat Dalokay, 1950 & 1951 yılları arasında PTT ve Bayındırlık Bakanlığı’nda mimar olarak görev yaptı. 1951 & 1952 yıllarında Paris’teki Sorbonne Şehircilik Enstitüsü’nde lisansüstü çalışması yaptı. 1954 yılında Ankara’da kendi mimarlık atölyesini kurdu. 1964 & 1968 yılları arasında Ankara Mimarlar Odası şube başkanlığı ve Mimarlar Odası genel sekreterliği yaptı.

1973 yılında Ankara’lı seçmenlerin %62’sinin oyunu alarak CHP’den Belediye Başkanı oldu, bu görevi 1977 yılına kadar sürdürdü. Ankara ulaşımını kavşaklar yoluyla düzenlemesi nedeniyle kendisine “göbekçi Dalokay” denildi. Sıhhıye’deki “Hitit Güneşi Anıtı ve Lozan Meydanı” Dalokay’ın başkanlık döneminde yapıldı. Altınpark, Abdi İpekçi parkı, Kuğulu park ve Seğmenler Parkları onun başkanlığı döneminde yapıldı ; Uydukent, Batıkent projeleri hazırlandı. Dalokay, Belediye başkanlığını 1977 yılında %52 oyla seçilen Ali Dinçer’e bıraktı. Siyaset ve yönetimde tekrar etkin bir görev almadı.

Ankara Belediye Başkanlığı vazifesinden sonra serbest mimarlık yapmaya devam etti. 1984 mahalli seçimlerinde Sosyal Demokrat Parti (SODEP)’den Ankara belediye başkanlığına aday oldu, ancak seçilemedi. Yapı tasarımlarında geleneksel kalıpların dışına çıkan yeni biçim arayışlarına gitti. Çeşitli meslek dergilerinde kentleşme, gecekondu, belediyecilik ve dinsel mimarlık konularında yazılar yazdı. Mimar olarak birçok proje yarışmasına katıldı. 13’ü birincilik olmak üzere birçok ödül ve mansiyon kazandı.

Uluslararası alanlarda katıldığı İslamabad Kral Faysal Camii (Pakistan 1970), Cidde İslam Kalkınma Bankası Genel Merkezi (Suudi Arabistan 1980), Başbakanlık Kompleksi (Pakistan 1984), İstanbul Taksim Alanı (1987), Pakistan Ulusal Anıtı (1977) proje yarışmalarında birincilik kazandı. Alanya BeIediyesi binası da Vedat DaIokay projesidir. 1958’de Ankara Kocatepe Camii için açılan proje yarışmasında birinci oldu. Ankara Kocatepe Camiisi için yaptığı projenin gerçekleştirilmesi ise mümkün olmadı. Bu yapının temelleri dahi atılmışken, geleneksel camii imgesine ters düştüğünü iddia edenlerin baskısıyla uygulanmadı ; yapı değiştirilerek Osmanlı camiisi özelliklerini taşıyan bugünkü camii inşa edildi.

Vedat Dalokay, Kolo adlı çocuk öyküsüyle 1980 Türk Dil Kurumu Çocuk Yazını Ödülü’nü, 1995 yılında da American Library Association tarafından verilen Mildred L. Batchelder Ödülü’nü kazandı. Kayseri’nin Kocasinan ilçesi belediyesinin Sinan Parkı içinde yaptırmayı planladığı hizmet binası için açtığı proje yarışmasını kazandı. Bu projeyle ilgili çalışmaları dolayısıyla Kayseri’ye giderken 21 Mart 1991’de Kırıkkale yakınlarında geçirdiği trafik kazasında öldü. Vedat Dalokay, 64 yaşında iken 21 Mart 1991 tarihinde Kırıkkale yakınlarında geçirdiği trafik kazasında eşi Ayça Dalokay ve oğlu Barış Dalokay ile birlikte hayatını kaybetti. Cebeci Asri Mezarlığı’nda toprağa verildi.

Bir yanıt bırakın, or Geri İzleme kendi sitenizden.

Yorumuzu Yazın

Giriş yapmanız gereklidir giriş yap Yorum yazmak için.

Genel Genel The title of your home page Your Content Here