sohbet odaları

Gülnur Aybet Kimdir ?

Doğum tarihi : 20 Kasım 1964
Kaç yaşında : 55
Burcu : Akrep
Meslek : Akademisyen
Doğum yeri : İstanbul

Gülnur Aybet, 20 Kasım 1964 tarihinde İstanbul’da doğmuştur. Gülnur Aybet, Lisans öğretimini İktisat ve Kamu Yönetimi alanları üzerine Londra Üniversitesi Royal Halloway Collge’da gerçekleştirdi. 1986 yılında tamamladığı Lisans öğretiminin ardından önce İngiltere’de Southampton Üniversitesi bünyesinde Uluslararası İlişkiler alanında ilk yüksek lisansını yaptı. Bu alandaki çalışmalarını tamamlamasının ardından da 1993 senesinde Londra Kings College Üniversitesi bünyesinde ikinci yüksek lisans öğretimine başladı. İkinci yüksek lisansını gerçekleştirdiği alan ise Savaş Bilimleri’ydi. 1997 yılında doktorasını (Uluslararası İlişkiler) yine İngiltere’de Nottingham Üniversitesi’nden almıştır.

Gülnur Aybet, öncelikli olarak uzmanlık alanı olan Uluslararası İlişkiler alanında bir çok görev almıştır. British Akademi, TÜBİTAK ve NATO tarafından yürütülen bir çok uluslararası projede yer almıştır.

Doktora derecesini almış olduğu Nottingham Üniversitesi’nde akademisyenlik görevi de üstlendi.

2005 senesinde Oxford Üniversitesi’ne bağlı Saint Anthony’s College bünyesinde Kıdemli Uzman olarak görev yaptı.

Amerika Birleşik Devletleri’nde kurulu bulunan Johns Hopkin Üniversitesi’ne bağlı School of Advanced International Studies bünyesinde davetli olarak Transatlantik İlişkiler Merkezi’nde görev aldı. Woodrow Wilson Center’da misafir öğretim üyeliği görevini yürüttü.

2007 yılında İngiliz Akademisi’nde araştırma bursu kapsamında proje yöneticiliği yaptı. Bu proje kapsamında NATO ve AB’nin Bosna-Hersek’teki devlet yapılanma rollerini incelemiştir. Bu yöneticilik görevi 2 yıl sürdü ve 2009 yılında görevini tamamlayarak ayrıldı.

Gülnur Aybet, 2013 yılında Özyeğin Üniversitesi’nde Uluslararası İlişkiler Bölümü Kurucu Başkanı olarak göreve başlamadan önce, öğretim üyesi olarak İngiltere’de Nottingham ve Kent Üniversiteleri’nde, Türkiye’de ise Bilkent Üniversitesi’nde görev yapmıştır. İngiltere’de Kent Üniversitesi’nde ilk defa Uluslarararası Güvenlik master programını kurmuş ve yönetmiştir.

2014 & 2016 yılları arasında Bahçeşehir Üniversitesi’nde yine Uluslararası İlişkiler ve Siyaset Bilimi alanında akademisyenlik görevi yaptı. BAUCESS / Bahcesehir University Centre For Security Studies yani Bahçeşehir Üniversitesi Güvenlik Araştırmaları Merkezi’nin kuruculuğunu ve yöneticiliğini üstlendi.

Gülnur Aybet, NATO, Dış İşleri Bakanlığı ve İngiliz Akademisi için birçok araştırma projesinin yöneticiliğini yapan Gülnur Aybet, Oxford Üniversitesi St Antony’s College, Johns Hopkins Üniversitesi, Woodrow Wilson Center gibi uluslararası akademik kurumlarda misafir araştırma görevlisi olarak çalışmıştır ve NATO, AB gibi uluslararası örgütlere ve bir çok devlet kurumlarına da uluslararası güvenlik konularında danışmanlık yapmış ve uluslararası medyada (özellikle BBC ve Channel 4’da) güncel konuların analizini yapmakla tanınmıştır.

Avrupa güvenliği ve Türk dış politikası hakkında Security Dialogue, International Journal, Problems of Post Communism ve Europe Asia Studies gibi bilimsel dergilerde bir çok makalesi yayımlanan Gülnur Aybet, aynı zamanda hem Türk hem de İngiliz ve Amerikan günlük gazetelerinde makaleler yazmaktadır.

Gülnur Aybet, Türk & İngiliz Tatlı Dil Forumu’nun daimi katılımcısı, Ankara İngiliz Arkeoloji Enstitüsü’nün İdari Konseyi üyesi ve Global İlişkiler Forumu’nun üyesidir.

Gülnur Aybet, 2009 yılında The Times gazetesi tarafından İngiltere’nin en güçlü 20 Müslüman kadınından biri seçildi.

2019 yılının Mart ayından itibaren Ziraat Bankası Denetim Kurulu Üyesi ve Milli Savunma Üniversitesi misafir öğretim üyesidir.

Gülnur Aybet, Yıldız Teknik Üniversitesi’nde de akademisyenlik görevinde iken Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanlığına atanınca bu görevinden ayrıldı.

Gülnur Aybet, Mart 2017’de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Başdanışmanı oldu. Aynı zamanda Cumhurbaşkanlığı Güvenlik ve Dış Politikalar Kurulu üyesidir.

Gülnur Aybet’in Uzmanlık Alanları :

-Uluslararası İlişkiler ve Uluslararası Güvenlik
-Avrupa Birliği ve Kuzey Atlantik Antlaşması Örgütü (NATO) için Atlantik ötesi ilişkiler
-Savaş sonrası yapılanmaları

Bu uzmanlık ve ilgi alanları üzerine gerçekleştirdiği çalışmalar ile öne çıkan Gülnur AYBET İngiltere’de yayımlanan The Times gazetesi tarafından en güçlü 20 müslüman kadın içerisinde gösterilmiştir. Bir çok kez BBC başta olmak üzere bir çok yabancı yayın kuruluşunda mülakatlar vermiş, İngiltere ve Amerika Birleşik Devletleri’nde yayımlanan yayınlarda makaleleri yer almıştır.

Gülnur Aybet, son günlerde özellikle BBC, CNN gibi yabancı kanallarda güncel uluslararası gelişmelere dair vermiş olduğu demeçlerle gündeme gelmiştir. Cemal Kaşıkçı cinayeti, 15 Temmuz darbe girişimi ve son dönemde Türkiye Cumhuriyeti’nin Suriye’nin kuzeyini terör örgütlerinden arındırmak gayesiyle gerçekleştirdiği Barış Pınarı Harekatı’na dair verdiği mülakatlarla ön plana çıkmıştır.

Kitapları :

Uluslararası kitaplarda yazarlık, editörlük ve çevirmenlikler.

2010 – NATO In Search of a Vision (Editör)
2001 – The Dynamics of European Security Cooperation 1945 & 1991 (Yazar)
2000 – A European Security Architecture After the Cold War : Questions of Legitimacy (Yazar)

Bir yanıt bırakın, or Geri İzleme kendi sitenizden.

Yorumuzu Yazın

Giriş yapmanız gereklidir giriş yap Yorum yazmak için.

Genel Genel The title of your home page Your Content Here