sohbet odaları

Kral II. Abdullah Kimdir ?

Doğum tarihi : 30 Ocak 1962
Kaç yaşında : 55
Burcu : Kova
Meslek : Devlet Başkanı
Doğum yeri : Amman, Ürdün

Ürdün Kralı Kral II. Abdullah, 30 Ocak 1962 tarihinde Amman, Ürdün’de doğmuştur. Tam adı Abdullah bin Hussein bin Talal bin Abdullah bin Hussein bin Ali’dir. Babası Ürdün Kralı, Kral Hüseyin, annesi babasının ikinci eşi ve asıl ismi Antoinette Avril Gardiner olan, İngiliz olduğu için kraliçe ilan edilemeyen Prenses Muna el Hüseyin’dir. Annesi ile babası 11 yıl evli kaldıktan sonra 1972’de ayrıldı.

İngiltere ve ABD’de eğitimini tamamlayan Kral II. Abdullah, özellikle Londra yakınındaki Sandhurst Askeri Akademisi’nde ve Oxford’da uluslararası politika alanında birer yıl eğitim gördü, daha sonra 1984 yılında ülkesine döndü ve 40. zırhlı tugayda görevlendirildi. 1985 yılında ABD’deki Fort Knox’ta komutanlık eğitimi ve ardından 1987 yılında ABD’nin başkenti Washington’daki Georgetown Üniversitesi’nin uluslararası politika alanında Yüksek Lisans Programı’nı tamamladı.

Ürdün Hava Kuvvetleri’nde taktik eğitmen olarak görev yapan Abdullah, ayrıca kurum bünyesinde Kobra Helikopter Pilotu unvanı aldı. Kral II. Abdullah, 1993’te Ürdün Özel güçlerine katıldı ve 1996 yılına kadar özel güçlerin komutanlığını yürüttü, 1998 yılına gelindiğinde tümgeneral rütbesine ulaştı. Ürdün ordusunun terörle mücadelede seçkin birliklerine tümgeneral rütbesiyle komutanlık yaptı.

Babası Kral Hüseyin’in erkek kardeşi Hasan Bin Talal, 1965’ten beri ‘Veliaht Prens’ unvanını taşıyordu. Ancak Ocak 1999 tarihinde Veliaht Prensliği iptal edildi. Kral II. Abdullah, 7 Şubat 1999 tarihinde babası Kral Hüseyin ölünce Veliaht Prens olduğu için başa geçti. Kral II. Abdullah, babasının vasiyeti doğrultusunda üvey kardeşi Hamza’yı aynı gün Ürdün Haşimi Krallığı Veliaht Prensi ilan etti.

Fakat 2004 yılında Hamza’dan bu unvanı kaldırdı. 2009’da ise 1994 doğumlu büyük oğlu Hüseyin’in tahtın varisi olduğunu açıkladı. Kral II. Abdullah döneminde Ürdün, Ortadoğu’daki kilit pozisyonunu korumayı sürdürdü. Filistin Sorunu konusunda Filistin, İsrail ve ABD arasında pek çok kez arabuluculuk girişiminde bulunuldu.

Babası döneminde sürdürülen ABD ve Batı’ya yakın politikaları devam ettirmesi Arap Dünyası ve Ürdün içinden ağır eleştiriler almasına neden oldu. Kral II. Abdullah, 10 Temmuz 1993 tarihinde Filistin asıllı Kraliçe Rania (d. 1970) ile Amman’da yapılan bir düğünle evlendi. Prens Hüseyin (d. 1994), Prenses İman (d. 1996), Prens Haşim (d. 2005), Prenses Selma (d. 2000) adlarında çocukları vardır.

5 Mart 2013 tarihinde Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün resmi davetlisi olarak Türkiye’yi ziyaret etti. Kral Abdullah, ekonomiyi kalkındırmak ve ülke refahını yükseltmek amacıyla geniş çaplı özelleştirme programlarını hayata geçirdi. Ürdün monarkı, dış yatırımı özendirmeye ve yolsuzluğu azaltmaya yönelik kampanyalar yürüttü.

Bir yanıt bırakın, or Geri İzleme kendi sitenizden.

Yorumuzu Yazın

Giriş yapmanız gereklidir giriş yap Yorum yazmak için.

Genel Genel The title of your home page Your Content Here