sohbet odaları

Lee Kun-hee Kimdir ?

Doğum tarihi : 09 Ocak 1942
Ölüm tarihi : 25 Ekim 2020
Kaç yaşında öldü : 78
Burcu : Oğlak
Meslek : İş Adamı, Üst Düzey Yönetici
Doğum yeri : Uiryeong-gun, Güney Kore
Ölüm yeri : Seul, Güney Kore

Güney Koreli işadamı Lee Kun-hee, elektronik şirketi Samsung Electronics’in Yönetim Kurulu Başkanı idi.

Lee Kun-hee, 09 Ocak 1942 tarihinde Uiryeong-gun, Güney Kore’de Samsung’un kurucusu Lee Byung-chul’un üçüncü oğlu olarak doğmuştur. Japonya’da Waseda Üniversitesi ve Amerika Birleşik Devletleri’de George Washington Üniversitesinde eğitimini tamamladı.

Lee Kun-hee, babasının kurmuş olduğu Samsung şirketinde 1968 yılında çalışmaya başladı ve Aralık 1987 yılında babası Lee Byung-chul’un ölümünün ardından şirketin başına geçti. Lee Kun-hee’nin önderliğinde Samsung, ucuz ürünler üreten bir şirketten büyük bir uluslararası güce ve Dünya çapında en önemli Asya markalarından birine dönüştü. Grubun iştiraklerinden biri olan Samsung Electronics, günümüzde Dünya’nın lider yarı iletken geliştiricileri ve üreticilerinden biridir ve 2007 yılında Fortune dergisinin Dünya’nın en büyük 100 şirketi listesinde yer aldı.

Lee Kun-hee, Samsung’un düşük fon skandalı nedeniyle Nisan 2008 tarihinde Samsung’un Yönetim Kurulu Başkanlığından istifa etti. Aynı yıl temmuz ayında Seul Bölge Mahkemesince yargılanan Lee, hakkındaki finansal usulsüzlük ve vergi kaçırma suçlamalarını kabul etti. Lee, 3 yıl hapis ve 98 milyon dolar para cezasına çarptırıldı. Lee, Güney Kore Cumhurbaşkanı Lee Myung-bak’ın özel af çıkarmasının ardından Aralık 2009’da beraat etti. 24 Mart 2010’da tekrar şirketin başına geçti.

Samsung’un Yönetim Kurulu Başkanı olan Lee Kun-hee, tahmini 40,8 milyar dolarlık toplam serveti ile Dünya’nın en zengin kişileri arasındadır.

Lee Kun-hee, 1967 yılından beri Hong Ra-hee ile evlidir. Lee Jae-yong, Lee BooJin, Lee Yoon-hyung, Lee Seo-hyun adlarında çocukları vardır.

2014 yılında kalp krizi nedeniyle hastaneye kaldırıldı. 2014 yılında Lee Kun-hee, oğlu Lee Jae-yong ile birlikte Forbes Dergisi tarafından dünyanın 35. en güçlü kişisi ve en güçlü Koreli ilan edildi.

2014’ten bu yana tedavi gören Lee Kun-hee, 25 Ekim 2020 tarihinde Güney Kore, Seul’de 78 yaşında ölmüştür.

Bir yanıt bırakın, or Geri İzleme kendi sitenizden.

Yorumuzu Yazın

Giriş yapmanız gereklidir giriş yap Yorum yazmak için.

Genel Genel The title of your home page Your Content Here