sohbet odaları

Muhammed Ali Kimdir ?

Doğum tarihi : 17 Ocak 1942
Ölüm tarihi : 03 Haziran 2016
Kaç yaşında : 74
Burcu : Oğlak
Meslek : Boksör
Doğum yeri : Louisville, Kentucky, ABD.
Ölüm yeri : Phoenix, Arizona, ABD.

Boks tarihinin en büyük boksörlerinden biri olarak kabul edilir. Muhammed Ali, esas adı Cassius Marcellus Clay Jr’dır. 17 Ocak 1942 tarihinde ABD’nin Kentucky eyaletinin Louisville şehrinde doğmuştur. Evlere temizliğe giden annesinin adı Odessa’dır. Daha 6 aylıkken attığı bir yumrukla annesinin dişini kırar. Haylaz bir çocukluk geçirir, gözü karadır, kendinden iri ve büyük çocuklara bile posta koyar, yediği dayaklar boyunu aşar. Babası sokak sokak dolanıp tabelacılık yaparmış. Babası ona bisiklet alır. Bir gün iki çocuğun bisikleti çalıp kaçtıklarını görür ve derhal karakola gider, şikayette bulunur. Memur Joe (boks yapan bir zencidir) elini “giden gitti” gibilerinden sallar.

“Eğer boks bilseydiniz bisikletinizi çalamazlardı” diye laf sokardılar.” Der. Doğrusu Joe, Cassius’un geniş omuzlarını ve uzun kollarını ilk bakışta farketmiş ve bu şampiyon adayını ringlerle tanıştırabilmek için sözü uzatmıştır. Nitekim onları alıp çalıştığı salona götürür ve hayatlarında yeni bir dönem başlar. Cassius kendini boksa öyle bir kaptırır ki evden idmana koşarak gider, otobüsle yarışmaya kalkar. Henüz 12 yaşındadır ama tecrübeli rakiplerinden bile yumruk almayacak kadar hızlıdır. Kendi kendine bir stil geliştirir ellerini göbek hizasında tutar, vücudunu asla kapatmaz. Ringde adeta dans eder, hasmını ayak oyunlarıyla atlatır ve kolay kolay köşeye sıkışmaz.

İcabında üç raund, beş raund dayak yer ama aradığı fırsatı mutlaka yakalar, rakibini yıkar. Onun bu kendine has stili klasik dövüşçülere ters gelir, Clay’a dikiş tutturamazlar. Ha yeri gelmişken söyliyelim Clay “bulaşan bir çamur” demektir ve Clay “kıllık, klaylık” yapmaktan kaçmaz. Dövüşürken çenesi durmaz, hasmının sinirlerini bozar. Henüz 12 yaşındayken 1954 yılında boksla tanışmış ve kısa zaman içinde amatör dövüşlere adını yazdırmıştır. Amatör ligde çıktığı 167 maçın 161’ini kazanarak bir rekor kırar. Yine 1960’ta Roma’da ağır hafif siklette altın madalyayı alarak profesyonel lige geçiş yaptı. 18 yaşındayken katıldığı Roma Olimpiyatları’nda altın madalya aldıktan sonra ünü giderek artmaya başladı.

İlk maçından 2 bin dolar kazanır ve bununla kendine elden düşme pembe renkli bir Cadillac alır. Yorgun babasını, vefakâr anasını arabasına atar, ışıklı caddeleri turlar. 1964 yılında 22 yaşındayken, dünya Ağır Siklet Boks Şampiyonu Sonny Liston’u yenip Dünya Şampiyonu oldu. İşte bu zaferden sonra dinini değiştirip İslam dinine geçti ve Muhammed Ali ismini aldı. Müslüman olunca Ali’ye fena takarlar. Onu “Y” grubunda olmasına rağmen “A” kategorisine alır ve “ivedi” kaydıyla Vietnam’a yollamaya kalkarlar. Şampiyon buna karşı çıkar “Vietkonglularla allamadılar !” Onu apar topar ligten kovar, ünvanına ve lisansına el koyarlar. Ali’yi “vatan haini” ilan eder ve hiçbir eyalette maça çıkarmazlar. Yetmez, ona bir trafik suçu isnat eder, alelacele içeri tıkarlar. Vietnam’a savaşa gitmediği için cezalandırıldı.

Muhammed Ali, bokstan koptuğu yıllarda üniversite üniversite dolaşıp konferanslar verir, mevzu boks olsa da yeri geldikçe İslâmiyet hakkında birşeyler anlatmaya çabalar. Durum böyle olunca birkaç maç sonra silinip gideceğine inandıkları için Ali’nin lisansını 1967 yılında iade ederler. Ringteki zaferler zincirine 1970 yılında Jerry Quarry’i yenerek başlar. Ardından 1971 yılında Joe Frazier ile yaptığı maçı üstün bitirmesine rağmen hakemler rakibinin elini kaldırırlar. Ken Norton ile yaptığı maçta çenesi kırılır, maçı bırakmak zorunda kalır. Herkes Ali’nin bittiğini söylerken 1974 yılında Frazier’i eze eze yener ve rövanşı alır. Ardından Zaire’de 1974’te Foreman’ı, 1975 yılında Joe Frazier ile yaptığı maçı ve Dünya Şampiyonluğu ünvanını alır.

1977 yılında Leon Spinks’e yenilip ünvanını kaptırır. 1978’de L. Spinks’i yenip Dünya Şampiyonluğu ünvanını geri aldı. Profesyonel döneminde sadece 5 kez yenilen, Olimpiyat ve Dünya Şampiyonu olan Muhammed Ali, 36 yaşına kadar bütün şampiyonlar için tek isim olmayı başardı ve yaptığı toplam 61 maçın 37’si nakavt olmak üzere 56‘sını kazandı. Dünya ağır sıklet boks şampiyonluğunu 1964, 1974, 1978 yıllarında 3 kez kazanan Muhammed Ali, bu unvanı rakipleri karşısında 19 kez korumayı başardı. 1981 yılında emekliye ayrıldığını duyurdu. Kendini hayır işlerine adadı. Maç öncesinde rakibinin moralini bozmak için makineli tüfek gibi konuşan Ali’nin “Kelebek gibi uçarım arı gibi sokarım” diye meşhur sözü vardır. Atlanta, Georgia, 1996 Olimpiyatları’nda meşale yaktı.

Parkinson hastalığı yüzünden uzun süre Michigan’daki çiftliğinde gözlerden ırak yaşamayı tercih eden ünlü boksör, ringlerde 20 yıldır ağzından düşürmediği “Bütün zamanların en iyisiyim” lafını ispatlayarak bir efsane oldu. Kendi deyimi ile “bütün zamanların en iyisiyim” sözü hala kendisi için geçerlidir ve daha iyisini dünya henüz görmemiştir. Beyazperdenin deneyimli yönetmenlerinden Michael Mann, “Ali” adlı filmde, bu efsane boksörün Dünya Ağır Sıklet Boks Şampiyonu Muhammed Ali’nin yaşamının en hareketli döneminden bir kesit sundu. Bütün zamanların en büyük boksörü Muhammed Ali, yakalandığı Parkinson hastalığına rağmen hayata tutunmaya devam ediyor, sık sık toplum yaşamı içinde görünüyor. Belli bir yaşa gelip de onu hatırlamayan yoktur herhalde. 70 li yıllarda O ringe çıkacağında saatler kurulur, sabaha karşı kalkıp televizyonun karşısına geçilirdi. Uzun süredir Parkinson rahatsızlığı bulunan ve solunum yollarındaki rahatsızlık nedeniyle 3 Haziran 2016 tarihinde tedaviye gördüğü Arizona eyâletinin Phoenix bölgesindeki bir hastanede 74 yaşında yaşamını yitirdi.

Evlilikleri :

1. evliliği : Sonji Roi ile 14 Ağustos 1964 tarihinde evlendi, 10 Ocak 1966 tarihinde boşandı
2. evliliği : Belinda Boyd ile 17 Ağustos 1967 tarihinde evlendi, 1977 tarihinde boşandı 4 çocuğu var (Rashit ve Jamilla (ikiz) ve Maryum, Miya)
3. evliliği : Verónica Porche ile 19 Haziran 1977 tarihinde evlendi, Temmuz 1986 tarihinde boşandı 2 çocuğu var, (Hana Ali ve Laila Ali)
4. evliliği : Yolonda Williams ile 19 Kasım 1986 tarihinde evlendi, devam ediyorlar, 1 çocuğu var (Muhammed)

Kitapları :

2007 – Kelebeğin Ruhu / Yaşam Yolculuğu Üzerine Düşünceler

 

Bir yanıt bırakın, or Geri İzleme kendi sitenizden.

2 Yorum to “Muhammed Ali Kimdir ?”

 1. Necmettin Yücel dedi ki:

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Muhammed Ali’nin cenaze törenine katıldı.

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, solunum yetmezliği sonucu geçtiğimiz hafta 3 Haziran 2016 tarihinde yaşamını yitiren efsane boksör Muhammed Ali’nin Louisville kentinde 9 Haziran 2016 tarihinde gerçekleştirilen cenaze törenine katıldı.

  Efsane boksör Muhammed Ali, geçtiğimiz Cuma gecesi tedavi gördüğü Arizona eyâletinin Phoenix bölgesindeki bir hastanede hayatını kaybetmişti. Muhammed Ali için dünyaya geldiği ABD’nin Kentucky eyaletine bağlı Louisville kentinde 9 Haziran 2016 gününde cenaze namazı kılındı.

  Efsane boksör Muhammed Ali’nin 1960 yılında ilk profesyonel boks maçını kazandığı Freedom Hall’da gerçekleştirilen törene Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da katıldı.

  Erdoğan’a eşi Emine Erdoğan’da eşlik etti. Cenaze törenine Türkiye’den Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç ve diğer heyet üyeleri katıldı.

  Oldukça kalabalık bir katılım olduğu gözlenen tören Kur’anı Kerim tilavetinin okunmasıyla başladı. Muhammed Ali’nin cenaze namazını ABD’deki Müslüman toplumunun önderlerinden İmam Zaid Şakir kıldırdı.

  Muhammed Ali, 10 Haziran Cuma günü yapılacak anma ve uğurlama töreninin ardından toprağa verilecek. Törende ABD eski Başkanı Bill Clinton da konuşma yapacak. Muhammed Ali’nin cenazesi Louisville’deki efsane boksörün adını taşıyan cadde boyunca taşınarak çocukluğunun geçtiği mahalleye son kez getirildi.

  Muhammed Ali’nin tabutunu 2001 yılında efsane boksörün hayatını anlatan “Ali” adlı filme Muhammed Ali’yi canlandıran Will Smith, eski ağrı sıklet boks şampiyonu Lennox Lewis taşıdı. Muhammed Ali, yürüyüşün ardından “KFC Yum! Center”da düzenlenecek anma töreninin ardından Cave Hill mezarlığında toprağa verilecek.

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Muhammed Ali’nin cenaze töreninde Kabe örtüsünün bir parçasını tabutun üzerine koymak istedi, izin verilmedi. Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez’in de Kur’an okuma isteği reddedilince, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, programını yarıda keserek Türkiye’ye geri dönme kararı aldı.

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cuma günü toprağa verilecek Muhammed Ali’nin törenine katılmadan, Ahıska Türkleri’nin verdiği iftar yemeğinden sonra Türkiye’ye dönme kararı aldı. Muhammed Ali’nin cenaze töreninde, Erdoğan’ın Kabe örtüsünün bir parçasını tabutun üzerine koymak istediği, ‘Biz sonra koyarız’ diye alınmasını hoş karşılamadığı öne sürüldü.

  Bu arada, cenaze namazı sırasında Amerikalı ve Türk korumalar arasında hafif bir sürtüşme yaşandı.

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı Louisville Bölgesel Havaalanı’ndan Türkiye’nin Washington Büyükelçisi Serdar Kılıç ve beraberindeki heyet uğurladı.

 2. Necmettin Yücel dedi ki:

  Dünya boksunun efsane ismi Muhammed Ali yaşamını yitirdi

  Muhammed Ali uzun süredir Parkinson rahatsızlığı bulunmakta ve solunum yollarındaki rahatsızlık nedeniyle 3 Haziran 2016 tarihinde tedaviye gördüğü Arizona eyâletinin Phoenix bölgesindeki bir hastanede 74 yaşında yaşamını yitirdi.

  Aile sözcüsü Bob Gunnell, NBC televizyonuna yaptığı açıklamada, iki gün önce ABD’nin Phoenix bölgesindeki bir hastaneye kaldırılan 74 yaşındaki eski ağır siklet boks şampiyonunun yaşamını yitirdiğini söyledi. Ünlü tanıtımcı ve menajer Bob Arum da Twitter’dan yaptığı açıklamada Ali’nin öldüğünü doğruladı. ABD’de birçok boksör, sosyal medya hesaplarından başsağlığı ve üzüntü dileklerini dile getirdi.

  Dünyanın gelmiş geçmiş en büyük sporcularından biri olarak gösterilen Muhammed Ali’nin ailesi tarafından gelen gizlilik isteği nedeniyle iki gün önce kaldırıldığı hastanenin adı ve yaşadığı sağlık sorunu hakkında detaylı bilgi verilmemişti. Ali, son iki yıldır idrar yolu enfeksiyonu ve Parkinson hastalığı gibi çeşitli gerekçelerle birçok kez hastaneye kaldırılmış ve daha sonra taburcu edilmişti.

  Son olarak 8 Nisan’da Arizona’nın Phoenix kentindeki Celebrity Fight Night adlı hayır etkinliğine katılan Ali, daha önce Aralık 2014’te ve Ocak 2015’te de hastaneye kaldırılmıştı. Ali’nin, geçen yılki rahatsızlığının idrar yolları enfeksiyonu olduğu belirtilmişti.

  Boks kariyerini sonlandırmasının ardından Parkinson hastalığına yakalanan ve asıl adı Cassius Marcellus Clay Jr. olan efsanevi boksör, 1964’te İslam dinini seçerek Muhammed Ali adını almıştı.

  1964, 1974, 1978 yıllarında olmak üzere dünya ağır sıklet boks şampiyonluğunu 3 kez alan Muhammed Ali, bu ünvanı rakipleri karşısında 19 kez korumayı başardı. Kariyeri boyunca çıktığı 61 maçın 56’sından galibiyetle ayrılan Ali, profesyonel boksa geçmeden önce 1960 Roma Olimpiyatları’nda hafif ağır sıklet kategorisinde altın madalya kazanmıştı.

Yorumuzu Yazın

Giriş yapmanız gereklidir giriş yap Yorum yazmak için.

Genel Genel The title of your home page Your Content Here