sohbet odaları

Slyvester Stallone Kimdir ?

Doğum tarihi : 06 Temmuz 1946
Kaç yaşında : 70
Burcu : Yengeç
Meslek : Dizi, Sinema Oyuncusu, Yönetmen, Senarist
Doğum yeri : New York, A.B.D.

Hollywood tarihinin en fazla tanınan aksiyon ve macera filmi karakterlerinden ikisinin ; John Rambo ve Rocky Balboa’nın yapımcısı olan New York doğumlu A.B.D.’li sinema oyuncusu, yönetmen, yapımcı ve senaryo yazarı. 1970’li yıllarda başladığı oyunculuk kariyeri, 1976 yılında ilki çekilen Rocky ve 1985 yılında ilk filmi çekilen Rambo serileri ile muhteşem bir yükselişe geçen Stallone, 1980 ve 1990’lı yıllar boyunca en yüksek geliri elde eden ve de dünya çapında en çok hayranı olan Holywood yıldızı ünvanlarını elinde bulundurdu. Slyvester Gardenzio Stallone 6 Temmuz 1946 tarihinde, New York’da dünyaya geldi. Babası Frank Stallone İtalyan asıllı Amerika’lı bir kuaför, annesi Jackie Stallone ise eski bir dansçıydı. Doğumu sırasında yaşanan sorunlardan dolayı yüzünde kısmi bir felç oluşan Stallone, bu nedenle konuşma sorunları yaşadı ve de oyuncunun üst dudağı her zaman garip bir açıda kaldı.

1961 yılında Devereux Lisesi’nden mezun olmasının ardından ilk olarak ailesinin yönlendirmesiyle bir güzellik okuluna yazılan Stallone, İsviçre’de bulunan Amerikan Koleji’nden bir burs kazanmasının ardından eğitimini yarıda bırakarak İsviçre’ye taşındı. Burada üç yıl boyunca drama eğitimi alan genç oyuncu, ayrıca okul gösterilerinde çeşitli rollerde yer aldı. Mezun olmasına kısa bir süre kala okulu yarım bırakarak A.B.D.’ye geri dönen Stallone, burada hiçbir zaman satamadığı film senaryoları yazarak ve ufak rollerde oyunculuk yaparak geçimini sağlamaya çalıştı. Stallone’un rol aldığı ilk sinema filmi, 1970 yılında çekilen, aşırı müstehcen olmayan (soft-core) bir pornografi filmi olan The Party at Kitty and Stud’s oldu. İleriki yıllarda bu filmde rol almasının tek nedeninin parasızlık olduğunu belirten aktör, ayrıca 1971 yılında erotik bir Broadway oyunu olan Score’da da rol aldı. Genç oyuncunun rol aldığı ilk vizyon filmi ise 1971 yılında vizyona giren No Place to Hide oldu. Bu filmi 1971 yılında Bananas ve Klute, 1974 yılında The Lords of Flatbush ve 1975 yılında aralarında Mandingo’nun da bulunduğu yedi film izledi.

Bu filmlerin tamamında yan rollerde bulunan Stallone ayrıca The Lords of Flatbush filminin diyaloglarını yazarak ilk yazarlık denemesinde de bulunmuş oldu. Slyvester Stallone’a şöhretin kapılarını açan film ise rocky oldu. 24 Mart 1975 tarihinde, Muhammad Ali & Chuck Wepner arasında gerçekleşen ünvan maçını izledikten sonra sadece üç gün içerisinde senaryosunu yazdığı filmin başrolünde oynamak istediği için senaryoyu uzun süre boyunca kabul eden hiçbir yer bulamadı. Önerilen yüksek miktarda parayı başrolde oynamak istediği için reddeden Stallone, en sonunda senaryosunu United Artists şirketine kabul ettirmeyi başardı ve Rocky, John G. Avildsen’ın yönetmenliğinde beyaz perdeye aktarıldı. 1.1 milyon dolarlık bütçe ile çekilen Rocky, toplam 225 milyon dolar gişe hasılatı getirdi ve de aday olduğu on Oskar Ödülü’nden üçünü kazandı.

Serinin devam filmleri 1979 tarihinde çekilen Rocky II, 1982 tarihinde çekilen Rocky III, 1985 tarihinde çekilen Rocky IV, 1990 tarihinde çekilen Rocky V ve serinin son filmi olan 2006 tarihli Rocky Balboa oldu. Stallone bu filmlerin hepsinde başrol oyuncusu olarak yerini korudu. Stallone’un bir diğer önemli film serisi ise, ilk filmi 1985 yılında Rambo ; İlk Kan adıyla vizyona giren ve de 2008 tarihli dördüncü filmi Rambo ile kapanış yapan Rambo oldu. İlk Kan, büyük bir finansal başarıyı getirmesinin yanı sıra, savaş gazisi John Rambo karakterinin yaşadığı toplumsal ve zihinsel travmalara değinmesi ile eleştirmenlerden de olumlu görüşler aldı. Serinin devam filmleri her ne kadar finansal açıdan başarılı olsalar da, ilk filmdeki insani yaklaşımı gösteremedikleri için eleştirmenlerin olumsuz tepkilerine hedef oldular.

Rocky ve Rambo’nun ardından 1986 yılında Cobra, 1989 yılında Tango ve Cash gibi gişe başarısı gösteren filmlere imza atan Stallone’un kariyeri, 90’lı yılların başında büyük bir düşüşe geçti. Bu düşüşü durduran filmler ise dönemin bilimkurgu akımının etkisinde yer alan futuristik Demolition Man ve Judge Dredd oldu. 90’lı yılların sonu ve 2000’li yılların başı arasında gerek gişe başarısı gerek oyunculuk açısından önem arzeden filmlerde rol almayan Stallone’un Holywood’a büyük dönüşü ise 2006 tarihini taşıyan Rocky Balboa ve 2008 tarihli Rambo oldu. İki efsanevi sinema serisini böylece sonlandıran Stallone’un son filmi ise, büyük bir oyuncu kadrosunun bir araya toplandığı aksiyon filmi The Expendables. Çekimleri tamamlanan filmin 2010 Ağustos’unda gösterime girmesi bekleniyor. Özel hayatı hakkında pek fazla konuşmayı sevmeyen oyuncunun başından, toplam üç evlilik geçti. 1974 yılında evlendiği ilk eşi Sasha Czack’tan iki oğlu bulunan başarılı oyuncu, Jennifer Flavin ile olan üçüncü evliliğinden ise üç adet kız çocuğuna sahip.

Bir yanıt bırakın, or Geri İzleme kendi sitenizden.

Yorumuzu Yazın

Giriş yapmanız gereklidir giriş yap Yorum yazmak için.

Genel Genel The title of your home page Your Content Here