sohbet odaları

Arda Ayten Kimdir ?

Doğum tarihi : ?? ?? 2000
Kaç yaşında : 21
Meslek : Yarışmacısı
Doğum yeri : Kahramanmaraş

Arda Ayten, 2000 yılında Kahramanmaraş’da doğmuştur. Dört yaşında iken anne ve babasının boşanarak ayrılması üzerine, doktoralı elektronik mühendisi annesinin yanında büyüdü. Kreşte barındığı dönemde de o dönem geçici olarak orada çalışan annesinin yanındaydı. Lise öğrenimini tamamladıktan sonra başladığı Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Tıp Fakültesinde öğrenimini sürdürüyor.

Şimdiye dek babasının kendisini arayıp sormadığını açıklayan Arda Ayten’i kamuoyu “Kim Milyoner Olmak İster” yarışmasında 1 milyon TL kazanarak gösterdiği başarı ile yarışma dışı sorulara verdiği ilginç cevaplarla tanıdı.

Kitaplara karşı büyük bir ilgisi olduğunu dile getiren Arda Ayten, yarışmadan kazandığı parayla çok daha fazla kitap alıp okuyacağını paylaşmasıyla hemen herkesin takdirini ve beğenisini kazandı. Kitaba karşı derin bir ilgisi olan ve bu nedenle harcamalarını ağırlıklı olarak kitap üzerine yaptığını ifade eden Arda Ayten, 2019 yılı içerisinde 100’ü aşkın kitap okuduğunu dile getirdi.

Şimdiye kadar dört adet kitap yazdığını izleyicilerle paylaşan Arda Ayten’in ”Param olmadığı için senede sadece 150 kitap okuya biliyorum” şeklinde açıklamalarda bulunması seyircilerin gönlünü fethetti.

Arda Ayten, daha önce kendisine “Kim Milyoner Olmak İster” yarışmasında o dönemdeki sunucusu Murat Yıldırım’ın yönelttiği bütün soruyu doğru biçimde yanıt verip son sorudan önce program sezon arasına girdi. 05 Ekim 2019 günü Kenan İmirzalıoğlu sunumu ile ekrana gelen yeni sezonda son soruyu da bilerek 1 milyonun sahibi oldu.

Arda Ayten’e final sorusu İstiklal Marşı’ndan geldi. Bir saatten fazla düşünen Arda Ayten İstiklal Marşı’nın satırlarını defalarca tekrar etti. Ayten, “On kıtadan oluşan İstiklal Marşı’nın tamamında, “Vatan”, “Kan”, “Yurt”, “Toprak” kelimelerinden hangisi diğerlerinden daha az geçer ?” olduğu sorusuna “Toprak” yanıtını vererek bir milyon TL’nin sahibi oldu.

Yarışmanın ardından ismini büyük bir kitleye duyuran Arda Ayten, ödülü kazandıktan sonra şu açıklamayı yaptı :

“Gelecek yaz, öğrene bildiğim kadar dil öğreneceğim, kitaplarımın hepsini kendim basacağım ve bir öğrenci olarak öleceğim. Yarışmadan önceki gelirlerimle belli başlı sayıda kitap okumuştum, şimdi 1 milyon lirayı düşününce 50 bine yakın kitap ala bilirim. Bu ömrüm boyunca okuyamayacağım bir sayı. İlk günlüğümü yazacağım.”

Bir yanıt bırakın, or Geri İzleme kendi sitenizden.

Yorumuzu Yazın

Giriş yapmanız gereklidir giriş yap Yorum yazmak için.

Genel Genel The title of your home page Your Content Here