sohbet odaları

Jean Piaget Kimdir ?

Doğum tarihi : 09 Ağustos 1896
Ölüm tarihi : 16 Eylül 1980
Kaç yaşında öldü : 84
Burcu : Aslan
Meslek : Psikolog
Doğum yeri : Neuchatel, İsviçre
Ölüm yeri : Cenevre, İsviçre

Jean Piaget, 09 Ağustos 1896 tarihinde İsviçre, Neuchatel’de doğdu. Jean Piaget, İsviçre’nin Fransız kesimindeki, şarap ve saatleriyle tanınan Neuchatel bölgesinde yetişti. Babası ortaçağ bilimleri profesörü, annesi ise katı bir Kalvinist idi. Küçük yaşta doğa bilimleriyle yakından ilgilenen dahi bir çocuktu. 10 yaşındayken gerçekleştirdiği gözlemler yalnızca üniversite kitaplarında açıklamaları buluna bilecek türde çalışmalardı. Kütüphane görevlisinin kendisine bir çocukmuş gibi davranmasına son vermek amacıyla albino serçelerin görüş gücü üzerine kısa bir not yayımladı ve amacına ulaştı.

II. Dünya Savaşı’ndan sonra Piaget ruhbilimle ilgilenmeye başladı. Zürich’e giderek Carl Jung’un derslerine katıldı, ardından Paris’e giderek mantık ve ruhsal bozukluklar konusunda eğitim görmeye başladı.

1918’de Neuchatel Üniversitesi’nde Bilim Doktorası’nı tamamladı. 1921’de çocuk psikolojisi üzerine çalışmaya başladı. 1929’da Cenevre Üniversitesi’nde profesörlüğe atandı. 1940’da Psikoloji Laboratuvarı’nın yöneticisi ve İsviçre Psikoloji Cemiyeti’nin başkanı oldu. 1955’da Cenevre’deki Uluslararası Epistemoloji Merkezi’ni kurdu ve yönetti.

1924’de “Çocukta Karar Verme ve Akıl Yürütme”yi yayımladı. 1926’da “Çocuğun Gözüyle Dünya”yı yayımladı. 1936’da “Çocuklarda Zekanın Kökeni”ni yayımladı. 1972’da Entelektüel gelişimin dört aşamasını tanımladı. 1974’da Bilincin Kavranması’nı yayımladı.

1972’da Erasmus ödülünü kazandı.

Öğrenmenin gizini keşfetti İnsanın öğrenme sürecinin ve çocuklara özgü, sevimli ancak mantığa aykırıymış gibi görünen kavramların ardındaki giz perdesini araladı.

Felsefe ve ruhbilimin öncülerinden sayılan İsviçreli bilim adamı Jean Piaget meslek yaşamının büyük bir bölümünü çocukları dinleyip, gözleyerek ve dünyanın her kösesinden bilim adamlarının aynı konuda hazırladıkları bilimsel yayınları inceleyerek geçirdi. Piaget sonuçta ; çocukların, yetişkinlerden çok farklı düşündüklerini ortaya koydu.

İsviçre!li psikoloğun bilişsel gelişimle ilgili çalışmaları çocukların çevrelerini nasıl kavradığını anlamamıza yardım etti. Çocuk psikolojisine olan ilgisi sayesinde, bu yüzyılın en önemli çocuk gözlemcilerinden biri olmayı başardı. 50 yıldan daha fazla süre çocukları ve onların davranışlarını gözlemledi ve üzerinde çalıştı. Piaget çocuk beyninin ergen beyninin minyatürü olmadığını fark etti.

Piaget gelişimsel ruhbilim, bilişsel kuram ve genetik bilgi kuramı (epistemoloji) adı verilen bir çok yeni bilim dalının gelişmesine katkıda bulundu. Piaget’nin çocukların düşünce biçimini ilk kez ciddiye alan bir bilim adamı olduğu söylene bilir.

16 Eylül 1980 tarihinde 84 yaşında Cenevre’de öldü.

Kitapları :

2015 – Çocuğun Ahlaki Yargısı
2013 – Çocuğun Gözüyle Dünya
2011 – Çocukta Akıl Yürütme ve Karar Verme
2008 – Yapısalcılık
2006 – Çocukta Dil ve Düşünme
2004 – Çocukta Zihinsel Gelişim

Bir yanıt bırakın, or Geri İzleme kendi sitenizden.

Yorumuzu Yazın

Giriş yapmanız gereklidir giriş yap Yorum yazmak için.

Genel Genel The title of your home page Your Content Here