sohbet odaları

Ali Koçman Kimdir ?

Doğum tarihi : 23 Şubat 1943
Ölüm tarihi : 28 Mart 1999
Kaç yaşında öldü : 56
Burcu : Balık
Meslek : İş Adamı
Doğum yeri : İstanbul
Ölüm yeri : İstanbul

Ali Koçman, 23 Şubat 1943 tarihinde İstanbul’da doğmuştur. Babası iş adamı Sıtkı Koçman, annesi Fatma Mefharet Hanım’dır. 1961 yılında Işık Lisesi’nden mezun oldu ve İktisadi Ticari Bilimler Akademisi’ni bitirdikten sonra, ABD ve İngiltere’de lisansüstü çalışma yaptı. İş hayatına 1966 yılında başlayan Ali Koçman, gemicilik, otomotiv sanayii, gıda sanayii, madencilik, ithalat, ihracat konularında faaliyet gösteren aile şirketlerinde yönetici olarak çalıştı. Merkezi Hamburg’da olan uluslararası bir denizcilik konferansının 7 yıl başkanlığını yaptı. 1980 & 1985 yılları arasında Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TÜSİAD) yönetim kurulu başkanlığı görevinde bulunmuş, Uluslararası temaslarda Türkiye’yi sözcü ve delege olarak temsil etmiştir. Türk denizcilik sektörünün duayenlerinden biri olan Ali Koçman, Türkiye’nin en büyük denizcilik şirketinin başkanı olmasına rağmen denizi sevmeyen ve şileplerinin dışında bir sandalı bile olmayan bir kişiydi.

Ali Koçman, 12 Şubat 1984 tarihli Hürriyet gazetesinde yayınlanan bir röportajında, denizden ne denli nefret ettiğini şöyle anlatmıştı :

‘‘Çocukluk ve gençlik yıllarım hep denizde geçti. Yeniköy’de bir yalımız vardı. Yazları ailece Yeniköy’e giderdik. Babamın gemileriyle ilgili olarak yanında dolaşırken hayli bilgi sahibi oldum. O kadar ki, evde her sohbet denizle başlar denizle biterdi. İşte bütün bunlardan dolayı denizi sevmiyorum. Ağustos ayında bile denize girmem. Ama benim ne bir yatım, ne bir kotram daha ilerisini söyleyeyim bir sandalım bile yok’’

Ali Koçman’ın tüm iş yaşamı boyunca koruduğu özelliklerden biri de politize olmamasıydı. Pek çok siyasi partinin milletvekili ve bakanlık teklifine rağmen Koçman her zaman tüm siyasi partilere eşit mesafede durmaya çok dikkat etti. Buna rağmen satır aralarında Turgut Özal’a olan hayranlığının mesajlarını vermekten kendini alamadı. Koyu bir Fenerbahçe taraftarı olan Ali Koçman, hiç evlenmedi. Ali Koçman, 28 Mart 1999 tarihinde 56 yaşında tedavi olmak için akşam ABD’ye giderken uçakta geçirdiği kalp krizi sonucu ölmüştür. 4 Şubat 2000 tarihinde Muğla Ula’da bulunan okula “Ula Ali Koçman Meslek Yüksekokulu” adı verilmiştir.

Bir yanıt bırakın, or Geri İzleme kendi sitenizden.

Yorumuzu Yazın

Giriş yapmanız gereklidir giriş yap Yorum yazmak için.

Genel Genel The title of your home page Your Content Here